Víkend na Expres FM /
Celý playlist
Kalendář

Na cestě za světovou dominancí: V tento den ovládl žebříčky Thriller Michaela Jacksona

Avatar photo Michal Plšek
26. 02. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

26. únor je 57. den roku, který skončí za 309 dní. Svátek má Dorota, Doris, Božetěch a Lešek. V roce 1990 československý ministr Jiří Dienstbier a jeho sovětský protějšek Eduard Ševarnadze podepsali smlouvu o stažení okupačních vojsk z Československa. Poslední sovětský voják opustil naši zemi v červnu 1991. 

Sbohem, okupanti: Před 31 lety opustil Československo poslední ze 110 tisíc Sovětů

Václav Šilpoch / 27. 06. 2022

Narodili se

Erykah Badu, americká zpěvačka (1971)

Nejvíce zářila na přelomu století, a to díky debutovému albu Baduizm, které se zastavilo těsně pod vrcholem americké hitparády. Rádia dodnes hrají duet s krajankou Macy Gray Sweet Baby. Je držitelkou čtyř cen Grammy. 

Max Martin, švédský producent (1971)

Není v současnosti úspěšnějšího hitmakera. Martin Karl Sandberg se podílel na úspěchu Backstreet Boys i jejich konkurentů ‘N Sync, Britney Spears, Kelly Clarkson, Adele, Bon Jovi, Taylor Swift, Ellie Goulding nebo Pink. Je autorem nebo spoluautorem 22 No. 1 hitů americké Billboard Hot 100, jako například I Kissed A Girl pro Katy Perry, One More Night skupiny  Maroon 5, hitu Taylor Swift Blank Space nebo Can’t Feel My Face, kterou nazpíval The Weeknd. Co se týká hitů na špici zámořského žebříčku, před Maxem jsou jen Paul McCartney s 32 zářezy a John Lennon, který má na Švéda náskok čtyř No. 1 hitů.

Největší hitmakeři: Nejvíc hitů od dob Beatles má Švéd, který z pódia zalezl do studia

Pavel Kučera / 01. 09. 2022

Jaz Coleman, anglický hudebník (1960)

Skladatel, zpěvák a producent se proslavil především jako hlavní zpěvák a klávesista postpunkových Killing Joke. V roce 1995 vydal první díl trilogie symfonických verzí rockové hudby Us And Them: Symphonic Pink Floyd, který obsadil první místo žánrového žebříčku v USA. Českým fanouškům hudby se vepsal do povědomí jako spolupracovník kapely Čechomor, díky které si zahrál i ve filmu Petra Zelenky Rok Ďábla. 

Michael Bolton, americký zpěvák (1953)

Začínal jako frontman kapely Blackjack, poté pokračoval jako úspěšný autor pro jiné umělce – mimo jiné je spoluautorem písně How Am I Supposed To Live Without You, se kterou slavila úspěch Laura Branigan a on sám později dobyl hitparádu. Jako sólový zpěvák má v diskografii nespočet hitů, prodeje jeho nahrávek přesáhly 75 milionů. Dvě z jeho 26 studiových alb se umístila na vrcholu zámořského žebříčku, singlovému kromě výše zmíněného hitu kralovala ještě předělávka písně When Man Loves A Woman. Oba zmíněné singly přinesly Michaelovi také cenu Grammy. 

Johnny Cash, americký zpěvák (1932)

Jeden z nejvlivnějších umělců 20. století je dnes brán jako ikona country, jeho žánrový záběr ale zahrnoval i rock’n’roll, rockabilly, blues, folk nebo gospel. Tato různorodost mu zajistila uvedení do siní slávy country, rock’n’rollu i gospelu. Na sklonku života překvapil albem American IV: The Man Comes Around, na které pod producentským dohledem Ricka Rubina po svém předělal hity o minimálně generaci mladších kolegů. Tracklistu vévodí píseň Hurt původně od Nine Inch Nails. Muž v černém, který vydal 67 studiových alb, zemřel 12. září 2003 ve věku 71 let. 

Victor Hugo, francouzský spisovatel (1802-1885)
Levi Strauss, americký obchodník a vynálezce džínových kalhot (1829-1902)
Ema Destinnová, česká operní pěvkyně (1878-1930)
Konstantin Biebl, český básník (1898-1951)
Michel Houellebecq,
francouzský spisovatel (1958)
Sébastien Loeb, francouzský jezdec rallye, devítinásobný mistr světa (1974)
Radka Kovaříková, česká krasobruslařka (1975)
Stanislav Vlček, český fotbalista (1976)
Emmanuel Adebayor, tožský fotbalista (1984)

150 let v džínách: Od pracovních kalhot k uniformě všech generací

Kristýna Ševčíková / 20. 05. 2023

Stalo se

2022

Ed Sheeran dobyl vrchol britské hitparády s pátým albem = [equals]. Prodeje ve výši 139 tisíc jednotek za první týden byly vyšší než výsledky všech ostatních alb v Top 30 dohromady. Deska zabodovala také za mořem a stala se tak čtvrtou nahrávkou nejslavnějšího zrzka současnosti na první příčce tamního žebříčku. 

Otevírá padací dveře své duše: Nový dokument Eda Sheerana nechává nahlédnout do zpěvákova soukromí

Kristýna Ševčíková / 03. 05. 2023

1983

Michael Jackson s deskou Thriller na cestě k titulu globálně nejprodávanější desky roku (a všech dob) obsadil špici americké hitparády. Šesté sólové album nejmladšího člena The Jakson 5 produkoval Quincy Jones a na prvním místě zámořského žebříčku se v součtu hřálo 37 týdnů. Sedm singlů z desky se stalo No. 1 hity, což se do té doby žádnému jinému umělci nepovedlo, stejně jako odnést si za jedno album osm zlatých gramofonků z ceremoniálu Grammy.

Album, díky kterému se Jackson stal Králem popu, historie cení také pro zbourání rasových bariér v pop music, když prošlapal cestu ostatním Afroameričanům do MTV i Bílého domu, kde se setkal s tehdejším prezidentem Ronaldem Reaganem. Do historie se zapsalo i využívání videoklipů jako marketingových nástrojů, zejména krátký film k titulnímu singlu je mistrovským dílem s rozpočtem celovečerního snímku. Hodně prostoru ve vysílání MTV ovšem dostaly i klipy k hitům Billie Jean a Beat It

Hudební rekordy: Žádná deska už nepřekoná Thriller Krále popu

Pavel Kučera / 10. 01. 2024

50 nejlepších alb: Změna přístupu dovedla Michaela Jacksona na vrchol

Redakce / 10. 06. 2022

1980

Poté, co na vlastní oči viděli show pro 2.400 lidí na dublinském National Boxing Stadium, nabídli zástupci Island Records Rob Partridge a Bill Stewart smlouvu mladé kapele U2. O měsíc později čtyři mladíci podepsali kontrakt na čtyři roky a čtyři alba. V květnu label vypustil do světa první singl 11 O’Clock Tick Tock, album Boy následovalo v říjnu. Opravdovým průlomem byla třetí deska War z roku 1983. Vydavatelství jsou mimochodem U2 věrní dodnes.  

40 let od vyhlášení války: Album War znamenalo pro U2 průlom

Pavel Kučera / 28. 02. 2023

1966

Nancy Sinatra se poprvé ocitla na špici americké hitparády, a to díky hitu These Boots Are Made For Walkin’. Píseň z pera Lee Hazlewooda byla začátkem dlouhodobého pracovního vztahu zpěvačky a skladatele. Svižná píseň bodovala i ve Velké Británii, Austrálii, Jižní Africe i dalších zemích a stala se hymnou ženské samostatnosti. V Československu píseň proslavila verze od Yvonne Přenosilové, kterou textem a názvem Boty proti lásce opatřil Eduard Krečmar.  

Velká česká loupež: Ringo zparodoval Queen, Karel Gott přezpíval hit Eltona Johna a Marie Rottrová The Jacksons

Pavel Kučera / 23. 06. 2023

Expres Top: Uprchlík z talentové soutěže válcuje svět, manchesterské legendy vyprodaly turné za pár sekund a Gossip míří do Česka

Václav Mašinda / 25. 02. 2024

Zdroje: wikipedia.org, onthisday.com, thisdayinmusic.com, csfd.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM