Expres Drive /
Celý playlist
Hudba

Když jste Král popu, Eddie Van Halen vám nahraje kytaru zadarmo: 40 let hitu Beat It

Avatar photo Pavel Kučera
14. 02. 2023

Pro Michaela Jacksona to byl jeden z největších hitů vůbec a slavné sólo do něj nahrál kytarista skupiny Van Halen. Ten za to však nedostal zaplaceno ani cent. Letos na Valentýna je to přesně 40 let, co tato legendární skladba vyšla.

Když v listopadu 1982 vyšlo album Thriller, Země se vychýlila z osy. Nová spolupráce supertalentovaného Michaela Jacksona s producentem Quincym Jonesem předefinovala mnoho pravidel populární hudby. Mimo jiné naznačila, jakým způsobem se bude v budoucnosti propojovat „černý“ a „bílý“ pop, který si budou ochotně kupovat hudební nadšenci bez ohledu na původ, rasu a barvu pleti, jak se říká. A současně naplno vyjevila, jak zásadní budou pro populární hudbu videoklipy. Mimo jiné byly z alba vydány prakticky všechny skladby z alba jako singly. Beat It byl v pořadí šestý z nich. Vedle hitů Billie Jean a Thriller to byl největší hit z ní.

Lék na zlomené srdce: Nejlepší rozchodové desky, které vám pomohou překonat Valentýna o samotě

Radek Honc / 10. 02. 2023

Kytarové sólo zdarma 

Při skládání alba Jackson řekl Jonesovi, že by se mu líbilo mít na desce píseň, která bude mít trochu rockovější náboj. První demáče této skladby Jackson natočil sám ve studiu za pomoci automatického bubeníka a syntezátorové basy. Ve studiu je však pochopitelně nahradili živí muzikanti. A ne ledajací. Bicí nahrál člen skupiny Toto Jeff Porcaro. A slavné kytarové sólo nikdo menší, než tehdejší největší kytarista planety, Eddie Van Halen. Když mu Jones s touto prosbou zavolal, si prý původně myslel, že si z něj někdo střílí. Když si ale ověřil, že hovor byl skutečný, rozhodl se, že to udělá. A navíc zadarmo. Za svoje slavné sólo tedy nedostal ani dolar a dokonce není uveden v kreditech. „Podle zbytku kapely, manažera a všech v mém okolí jsem byl naprostý idiot, že jsem si to nenechal zaplatit. Ale já jsem se necítil využitý, dobře jsem věděl, co dělám. A když něco udělat nechci, tak do toho prostě nejdu,“ řekl k tomu velkoryse Eddie Van Halen. A jsou i teorie o tom, že Beat It byla vůbec první skladbou, která zkřížila světy černé pop music a rocku. A že bez ní by dost možná Run DMC a Aerosmith o pár let později nenapadlo natočit skladbu Walk This Way, která je považována za základ mixu rapu s rockem.

Na vrchol 

Důležitý a charakteristický je však pro skladbu i její úvod nahraný na syntezátor Synclavier. Jones se do něj zamiloval hned, jak tento zvuk slyšel. A samotné sdělení písně je pak celkem přímočaré. Jackson v písni kritizuje pouliční násilí a války gangů, přičemž jako možné řešení vidí například to, že by si znepřátelené party mohly účty vyřizovat prostřednictvím taneční battlů. Což je sice naivní, ale hezké. Skladba vyšla jako singl 14. února 1983, a to ještě v době, kdy skladba Bille Jean byla stále vysoko v Billboard Chart. I Beat It se však krátce po vydání vyšvihlo na jejích vrchol, přičemž několik týdnů byly v Top 5 americké hitparády oba hity. A je jen velmi málo interpretů v historii, kterým se to povedlo. A právě ona napomohla tomu, že se z Jacksona stala popkulturní ikona a Thriller nejprodávanějším albem historie. A jako každý úspěšný hit se dočkala i parodií. Tu nejzdařilejší udělal americký komik Weird Al Yankovich pod názvem Eat It.

Mistrovské dílo s depresivním textem slaví 40: Jak vznikl hit Sweet Dreams?

Pavel Kučera / 21. 01. 2023

Největší, nejlepší, nejkontroverznější: Na kterou přestávkovou show Super Bowlu nikdy nezapomeneme?

Carlito Brigante / 09. 02. 2023

Autor je hudební publicista
Úvodní foto: © Harrison Funk / ZUMA Press / Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM