Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

Deska Thriller by bez ní byla propadákem: Před 40 lety svět uhranula Billie Jean, bavila i Karla Gotta

Avatar photo Pavel Kučera
05. 03. 2023

5. března na den přesně je to čtyřicet let, co první příčku americké hitparády zdolala tahle ikonická skladba. Vydržela tam celkem šest týdnů, během kterých změnila pop music.

Uhádnete, která skladba z legendárního alba Thriller vyšla na singlu jako první? Ne, titulní věc to nebyla, ani hit Beat It. A dokonce ani ikonická Billie Jean, která nastartovala to, že se Thriller stal (patrně navždy) nejprodávanějším albem historie. Prvním singlem byl trochu překvapivě Jacksonův duet s Paulem McCartneyem s názvem The Girl Is Mine.

40 let od vyhlášení války: Album War znamenalo pro U2 průlom

Pavel Kučera / 28. 02. 2023

Thriller jako propadák?

Spojení Jacksona se slavným ex-Beatlem mělo působit jako bomba, ale tak úplně to nevyšlo. Skladba navzdory tomu, že v ní síly spojily dvě největší žijící ikony populární hudby, se ani nedostala na vrchol Billboard Chart, ale těsně pod něj. V Anglii byla píseň dokonce jen osmá. Chvíli se dokonce zdálo, že Thriller bude propadák, jenomže Král popu ještě neřekl svoje poslední slovo. Hned po Novém roce, 2. ledna 1983, totiž z desky vyšel druhý singl, píseň Billie Jean.

Inspirace dopisy od bláznivé fanynky 

Hypnotická věc s textem, inspirovaným skutečnými dopisy, které Jacksonovy v roce 1981 psala jakási pomatená fanynka, která tvrdila, že má s Jacksonem dvojčata. Ty spolu měli počít ještě v době, kdy Jackson hrával v Jackson 5. Ten však tvrdil, že ji nikdy nepotkal (takových dopisů prý dostával spoustu) a po několika letech zjistil, že zmíněná žena byla poslána do psychiatrické léčebny. Hudebně je pak skladba mixem diska, R’n’B, soulu, funku, popu i blues, ovšem v kombinaci, kterou předtím nikdo neslyšel. A v kombinaci s ikonickým klipem, kde Jackson kráčí po světelném chodníků, se rychle stávala hitem.

Okouzlila Pepsi i Gotta 

Přesně 5. března se nakonec dostala až na vrchol Billboard Chart a vrátila pozornost k desce, se kterou se tehdy pětadvacetiletý Jackson zapsal do historie. Sám později vzpomínal, že měl od začátku tušení, že bude úspěšná: „Muzikant pozná hitový materiál. Všechno musí být správně na svém místě. Naplňuje vás to a cítíte se při tom dobře. Tak jsem se cítil při psaní Billie Jean. Věděl jsem, že to bude hit, když jsem to psal,” řekl později Jackson. O rok později se v úspěchu skladby ohřála i firma Pepsi, která ji koupila do své ikonické reklamy, pro kterou Jackson ochotně změnil text na „You’re The Pepsi Generation“. Paradoxně existuje záznam i toho, kdy byl tento klip poprvé odvysílán v tehdejší Československé televizi. Stalo se tak v roce 1984, kdy video při rozhovoru s Janem Valou v pořadu TKM pustil Karel Gott.

50 nejlepších alb: Změna přístupu dovedla Michaela Jacksona na vrchol

Redakce / 10. 06. 2022

Když jste Král popu, Eddie Van Halen vám nahraje kytaru zadarmo: 40 let hitu Beat It

Pavel Kučera / 14. 02. 2023

Autor je hudební publicista 
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM