Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

Největší hitmakeři: Nejvíc hitů od dob Beatles má Švéd, který z pódia zalezl do studia

Avatar photo Pavel Kučera
01. 09. 2022

Za úspěch a slávu jim vděčí celá řada zpěváků a zpěvaček, oni však často zůstávají skromně v pozadí. V našem seriálu se podíváme na největší hitmakery od osmdesátých let až po současnost. Protože za hity, které notoricky znáte a máte je spojené s tvářemi těch, kdo je zpívají, stojí právě tito lidé.

A nemůžeme začít nikým jiným, než mužem, který překonal v počtu No. 1 hitů producenta Beatles George Martina, šlape na paty Johnu Lennonovi a možná si věří i na vládce žebříčku největších hitmakerů, sira Paula McCartneyho. Krom toho mu doma na polici leží pět cen Grammy a jedenáct cen Americké asociace skladatelů, autorů a vydavatelů ASCAP. 

Kolik Grammy má Beyoncé a odkud pochází The Weeknd? Vyzkoušejte své znalosti populární hudby

Michal Plšek / 26. 08. 2022

Moje místo je ve studiu

Švédský rodák, vlastním jménem Karl Martin Sandberg, je mezi hudebními producenty takovým mogulem, že tvoří kategorii samu pro sebe. O tomhle jedenapadesátiletém rodákovi ze Stockholmu se traduje, že hudbou vydělal přes čtvrt miliardy dolarů, aniž by kdykoliv pořádně stál na pódiu. Ačkoliv to samozřejmě není tak úplně pravda, Martin v dospívání hrál a zpíval hned s několika lokálními skupinami, už začátkem 90. let však pochopil, že jeho místo je v nahrávacím studiu a při práci pro jiné hudebníky. Za jeho první velký úspěch se dá pokládat jeho podíl na skladbě Wish You Were Here od švédské popové skupiny Rednex z roku 1994, kterou složil se svým „učitelem“, jiným švédským producentem Denizem Popem. 

Vzhůru do Ameriky

Po práci na albech skupiny Ace Of Base, 3T nebo rapperky Leily K pak v roce 1995 přišla nabídka, která se neodmítá. Složit písně pro debutové album amerického boybandu Backstreet Boys. Pro něj Martin napsal především hit Quit Playin Games With My Heart a Amerika si mladého producenta s výraznou melodickou rukou okamžitě všimla.

První liga

Dnes je Max Martin v třetím v žebříčku skladatelů, kteří měli nejvíce singlů na prvním místě americké Billboard Chart. Těch prvenství má zatím 25. Před ním jsou pouze John Lennon se 26 a Paul McCartney, který se pyšní 32 prvními příčkami. Mezi těmi, jimž jeho písně zajistily hitparádový úspěch, patří N*Nysnc, Britney Spears, Katy Perry, Taylor Swift, The Weeknd, Justin Timberlake, Ellie Goulding, Pink, Usher či Ariana Grande, pracoval však například i se skupinou Coldplay. Pokud teď máte šest hodin času, můžete se nechat unášet reprezentativním playlistem stovky písní, kterým Max Martin vdechl život. 

Seriál největší hitmakeři

  1. Max Martin
  2. Pharrrell Williams (8. 9.)
  3. Mark Ronson (15. 9.)
  4. SAW – Stock / Aitkenn / Watermann (22. 9.)
  5.  Timbaland (29. 9.)

Sexsymboly 80. let: C. C. Catch málem nahradila zpěváka Modern Talking, o své jméno se musela soudit

Pavel Kučera / 17. 08. 2022

Leváci vládnou světu hudby: Paul McCartney, Lady Gaga i Tony Iommi pravou rukou nepíšou

Pavel Kučera / 12. 08. 2022

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM