Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

Hudební rekordy: Žádná deska už nepřekoná Thriller Krále popu

Avatar photo Pavel Kučera
10. 01. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

I hudební svět zná své vítěze a poražené. Nás tentokrát zajímají ti první, rekordmani ze světa pop music, kteří dokázali něco neuvěřitelného, co nikdo před nimi. A často ani po nich. Jako prodat desítky milionů kopií jediné desky. A tím změnit ještě další historické statistiky. 

Neslavnější boybandy: Rozjeté ‘N Sync zastavily sólové ambice Justina Timberlaka

Pavel Kučera / 08. 01. 2024

Tohle pro vás asi nebude velké překvapení, protože žádné takové už se v populární hudbě několik dekád neudálo. Před dvaačtyřiceti lety vyšlo nejprodávanější album v historii lidstva, Thriller od Michaela Jacksona. Celosvětově se ho od té do by prodalo něco přes 66 milionů kopií (některé zdroje uvádějí i více než sto milionů, ale oficiální statistika se drží certifikovaných prodejů). A toto číslo samozřejmě dále roste.

V samotných USA už Jacksonovo prvenství překvapivě neplatí minimálně od roku 2018. Thriller, který si koupilo přibližně 33 milionů Američanů, totiž v USA předběhla skupina The Eagles s výběrovým albem Their Greatest Hits (1971-1975) z roku 1976, s o pět milionů vyššími prodeji. Vzhledem k tomu, že je problematické srovnávat řadovku a kompilaci největších hitů, prvenství mezi studiovými alby si Král popu stále drží i tam.

Když jste Král popu, Eddie Van Halen vám nahraje kytaru zadarmo: 40 let hitu Beat It

Pavel Kučera / 14. 02. 2023

A není to zdaleka jediný rekord desky. Mimo jiné bylo nejprodávanějším albem roku 1983, získalo do té doby nevídaných osm cen Grammy, a to včetně alba roku, mělo největší počet singlů v Top 10 americké hitparády (konkrétně všech sedm, tedy The Girl Is Mine, Billie Jean, Beat It, Wanna Be Startin’ Somethin’, Human Nature, P.Y.T. (Pretty Young Thing) a Thriller) a bylo prvním albem, které stanulo současně na první příčce americké i britské hitparády. Kromě toho se říká, že je to album, které prolomilo rasovou bariéru a dostalo černošské hudebníky ve velké míře na do té doby převážně bílou a rockovou stanici MTV. A také Michaelu Jacksonovi vysloužilo pozvání od Ronalda Reagana do Bílého domu.

Deska Thriller by bez ní byla propadákem: Před 40 lety svět uhranula Billie Jean, bavila i Karla Gotta

Pavel Kučera / 05. 03. 2023

Král popu inspiruje dodnes: Michael Jackson by oslavil 65. narozeniny

Pavel Kučera / 29. 08. 2023

Klipy podle slavných filmů

Pavel Kučera / 10. 06. 2022

Psychické problémy, šikana i motorky: Co dnes dělají děti Krále popu Michaela Jacksona

Michaela Dočkalová / 09. 11. 2023
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM