Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
VIP

Skutečná krása 90. let: Tyhle modelky nepotřebovaly estetické zákroky ani retušování

Andrea Machajdíková
29. 03. 2023

Dnes už jen těžko najdete modelku, která by razantně odmítala estetické úpravy, nebo dokonce trvala na tom, že chce být v reklamních kampaních, magazínech nebo na sociálních sítích prezentovaná bez retuše. Pojďme si připomenout éru modelek, které sázely na přirozenou krásu. 

Byli miláčky davů, dnes po nich neštěkne ani pes: Kam se poděly hvězdy 90. let

Eva Zajícová / 16. 03. 2023

Velká pětka

Tak se přezdívalo supermodelkám, které byly v devadesátkách těmi nejžádanějšími. Do Velké pětky patřily Cindy Crawford, Naomi Campbell, Linda Evangelista, Claudia Schiffer a Christy Turlington. Tato pětice žen tehdy ztělesňovala definici krásy. Každá z nich byla jiná, ale všechny spojovaly sexy křivky, obrovské charisma a silné osobnosti. Módní magazíny, znělé značky, prestižní módní domy, ty všichni se o ně přetahovaly, protože věděly, že jsou zárukou velkého úspěchu. Ostatně, legendární věta Lindy Evangelisty o tom, že za méně jak 10 tisíc dolarů by ani nevstala z postele, jasně definuje, jak žádané byly. 

Dnešní hvězdy sázejí na retuš

Samozřejmě i dnes jsou v této profesi výrazné tváře jako sesterské duo Gigi a Bella Hadid, dcera Cindy Crawford Kaia Gerber nebo členka rozsáhlého klanu Kardashianů Kendall Jenner, které se objevují na každé významné přehlídce v rámci fashion weeků a fotí jednu titulku za druhou. Jejich krásu a talent rozhodně nezpochybňujeme, ale od tehdejší Velké pětky se výrazně liší. Především staví na síle sociálních médii, která jsou bohužel založená na retuši, stejně jako většina magazínů nebo reklam dnešní doby. Jelikož byl před třiceti lety Photoshop teprve v plenkách, výše zmiňované supermodelky nám módní svět ukazoval zkrátka takové, jaké doopravdy byly. 

Svou roli pochopitelně hráli i šikovní fotografové, kteří zkrátka věděli, jak objekt nafotit, aby byl výsledek dokonalý. Ale rozhodně neměly tehdejší hvězdy přehlídkových mol zúžené nosy, přifouklé rty, zvětšená prsa nebo výplně v pozadích jako valná většina dnešních modelek.

I Češky válely

Kromě velké pětky, která byla nejžádanější, výrazně vyčnívaly i další modelky, jejichž jména mají nejen ve světě módy, velkou váhu i dnes. Mezi ně rozhodně patří Helena Christensen, Tyra Banks, Carla Bruni, Heidi Klum nebo třeba Shalom Harlow. Velkou českou stopu na tehdejší modelingové scéně zanechala také čtveřice modelek v čele s Karolínou Kurkovou, které slávu předpověděla samotná Anna Wintour. Další slavné Češky, které dobyly světová přehlídková mola, jsou Daniela Peštová, Pavlína Pořízková a Eva Herzigová. 

Nejkrásnější modelky 90. let si prohlédněte v galerii

Matkou po čtyřicítce: Sarah Jessica Parker, Kristin Davis nebo Naomi Campbell se toho rozhodně nebojí

Michaela Dočkalová / 11. 03. 2023

Módní ikona Reese Witherspoon: Inspirujte se jejím dívčím a hravým stylem

Andrea Machajdíková / 14. 03. 2023

Autorský článek 
Zdroje fotografií: Profimedia, Robert Hepler / Everett Collection / Profimedia a Michael Ferguson / Photolink / Everett Collection / Profimedia 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM