Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
VIP

Prorazila před čtyřiceti lety, dcera jde v jejích šlépějích, k charitě ji nasměrovala rodinná tragédie: Cindy Crawford slaví narozeniny

Avatar photo Michaela Dočkalová
20. 02. 2023

Je bezpochyby jednou z největších a zároveň nejúspěšnějších světových modelingových ikon, která předváděla módní kousky pro věhlasné značky jako Chanel, Valentino nebo Christian Dior. Je ale také úspěšnou podnikatelkou, neboť se rozhodla vytvářet vlastní módní kolekce. Cindy Crawford slaví 57. narozeniny.

Její plné jméno zní Cynthia Ann Crawford a narodila se 20. února 1966 v Illinois v USA. Otec pracoval jako elektrikář, matka byla zaměstnána v bance. V roce 1983 se poprvé přihlásila do modelingové soutěže Look Of The Year (dnešní Elite Model Look) a dostala se až do finále. To jí přineslo hned několik zakázek. Začala si přivydělávat jako modelka, přitom ale studovala chemické inženýrství. Skloubit práci a školu pro ni bylo čím dál náročnější, a tak se rozhodla školu opustit a věnovat se na plný úvazek modelingu. V roce 1986 byla vybrána jako modelka na obálku módního magazínu Vogue. Díky tomu přišel její první kariérní zlom. Poprvé v životě jí nikdo neretušoval znaménko krásy nad horním rtem. Do té doby u ní bylo považováno spíše za vadu, Vogue ho ale naopak zdůraznil.

Paris Hilton slaví narozeniny: Z bláznivé večírkové barbíny se změnila v zodpovědnou matku

Karin Šnýdrová / 17. 02. 2023

Nejlépe placená modelka světa

Cindy Crawford se také stala vůbec první modelkou, která se svlékla pro pánský časopis Playboy, čehož prý dnes velmi lituje. V letech 1989 až 1995 působila jako moderátorka televizní show House Of Style, kterou hltali hlavně muži. Procházení se po mole a moderování si však potřebovala něčím zpestřit, proto se pustila do podnikání a založila vlastní produkční společnost Crawdaddy Inc. Pod touto značkou v roce 1992 vydala svá úplně první fitness videa. Když se v roce 1995 objevila ve velké reklamní kampani pro společnost Pepsi, mediální společnost Forbes ji oficiálně označila za nejlépe placenou modelku na světě. V roce 2000 ovšem svou kariéru pověsila na hřebík.

Focení pro magazín Playboy prý lituje

Herečka a podnikatelka

Být modelkou, moderátorkou a podnikatelkou pro ni stále nebylo dost, proto se ještě vydala do filmového světa. Zahrála si v několika filmech i seriálech. Stojí za to si připomenout například thriller Jako štvaná zvěř, ve kterém zazářila po boku Williama Baldwina, nebo zmiňovaný seriál House Of Style. K tomu vydala knihu Cindy Crawford’s Basic Face: A Make-up WorkBook a svou autobiografii Becoming. Mezitím stihla na světový trh uvést první kolekci svého oblečení a módních doplňků. A ve spolupráci s firmami HM Richards Inc. a Raymour & Flanigan navrhla i vlastní řadu nábytku

Životní láska na druhý pokus

Cindy Crawford měla pletky s mnoha slavnými muži, mezi nimiž údajně nechyběl ani Robert De Niro nebo Val Kilmer. Románek měla údajně i s Johnem F. Kennedym Jr., americkým novinářem a právníkem, synem 35. prezidenta Spojených států Johna F. Kennedyho a Jacqueline Kennedy Onassis. V roce 1991 si za manžela vzala herce Richarda Gerea, ale po čtyřech letech se rozvedli. Jejím osudovým mužem se nakonec stal byznysmen Rande Gerber, za kterého se provdala roce 1998. Mají spolu syna Presleyho Walkera a dceru Kaiu, která chce být jako její matka. I ona se stala modelkou a herečkou.  

Jako správná celebrita se věnuje i charitativní činnosti. K té má ovšem velmi osobní důvody. Její bratr zemřel ve třech letech na leukémii, proto se rozhodla podporovat organizace zaměřené na léčbu a výzkum právě tohoto onemocnění. 

Kaia, Presley, Cindy a Rande v roce 2017

Kaia Gerber, Maya Hawke či Lily Collins: Dcery slavných mají našlápnuto své rodiče překonat

Andrea Machajdíková / 05. 12. 2022

Prototyp hollywoodské dokonalosti: Reese Witherspoon svůj úspěch přenesla i na děti

Michaela Dočkalová / 15. 02. 2023

Zdroje: britannica.com, whosdatedwho.com, thelist.com
Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM