Expres Drive /
Celý playlist
VIP

Mexická kráska je idolem už od 90. let: Salma Hayek nestárne

Avatar photo Michaela Dočkalová
02. 09. 2023

Mexická herečka Salma Hayek se proslavila po boku Antonia Banderase ve filmu Desperado. Od té doby ale urazila obrovský kus cesty. Na svém kontě má jednu nominaci na Oscara a jednu na Zlatý glóbus. Jako světoznámá Frida si podmanila svět. A dodnes je považovaná za hollywoodskou ikonu a zároveň za jednu z prvních latinskoamerických hereček, kterým se podařilo prorazit v Továrně na sny.

Salma Valgarma Hayek Jiménez se narodila 2. září 1966 ve Veracruz v Mexiku. V této zemi také strávila své dětství. Poté navštěvovala katolickou školu v New Orleans a následně šla studovat na Universidad Iberoamericana v Mexico City. Právě zde si jí všimli televizní producenti, kteří ji obsadili do televizního dramatu Teresa z roku 1989.

Tajemství dokonalého těla Heidi Klum: Drastické diety nedrží, přesto je na sebe velmi přísná

Michaela Dočkalová / 01. 09. 2023

První velké role

O dva roky později se Salma přestěhovala do Los Angeles, aby mohla naplno rozjet svou hereckou kariéru. Po menší roli ve filmu Mi Vida Loca si jí všiml režisér Robert Rodriguez. A tak přišla první velká dole ve filmu Desperado po boku Antonia Banderase. Téměř okamžitě se z ní stala hvězda světového formátu. Rodriguez si herečku oblíbil natolik, že jí dal roli i v dalším svém filmu, hororu Od soumraku do úsvitu z roku 1996. Následující rok přišla role v romantické komedii Jen blázni spěchají, kde si zahrála partnerku Matthewa Perryho. V roce 1999 ztvárnila exotickou tanečnici a múzu v náboženské satiře Dogma.

Hraje, režíruje i produkuje

Rok 2002 přinesl životopisný snímek Frida vyprávějící o mexické malířce Fridě Kahlo. Film byl nominován hned na 6 Oscarů a Salma tak získala svou vůbec první nominaci za nejlepší herečku. Neminula ji ani nominace na Zlatý glóbus. Uznání kritiků i diváků si vysloužila za svůj režijní debut, televizní film Zázrak v San Ramos, který měl premiéru v roce 2003. Později se také stala výkonnou producentkou úspěšného televizního seriálu Ošklivka Betty z prostředí redakce módního časopisu. Připomeňme si i její role ve filmech Tenkrát v Mexiku, kde opět hrála s Antoniem Banderasem, nebo Láska po anglicku. Z posledních let stojí za zmínku komedie Velké šéfky, Klan Gucci nebo drama Bez kalhot: Poslední tanec, v němž si zatančila s Channingem Tatumem.

Bez kalhot a bez skrupulí: Jak se povedlo (snad) poslední dobrodružství tanečníka Channinga Tatuma

Iva Růžičková / 21. 07. 2023
V třetím díle série Bez kalhot si zahrála po boku Channinga Tatuma

Vzala si multimilionáře

Než se seznámila s mužem, po jehož boku je už dlouhé desítky let, chodila s britským hercem Edwardem Attertonem nebo hercem Edwardem Nortonem. Pár měsíců se objevovala i po boku herce Joshe Lucase. V roce 2006 ovšem propadla kouzlu francouzského podnikatele Françoise-Henriho Pinaulta. Pinault je předseda představenstva a generální ředitel společnosti, která vlastní světoznámé značky jako Gucci, Balenciaga nebo Saint Laurent. V září 2007 se jim narodila dcera Valentina Paloma a dva roky nato se v Paříži vzali. O rok později uspořádali větší obřad i hostinu v italských Benátkách. Necelých 10 let po svatbě se rozhodli svůj manželský slib obnovit na exotickém ostrově Bora Bora.

Za Françoise-Henriho Pinaulta se provdala po téměř 10 letech podruhé

Weinsteinova oběť

Její život ovšem kdysi nebyl tak dokonalý, jak se mohl na první pohled zdát. I Salma Hayek se stala obětí sexuálního obtěžování od filmového producenta Harveyho Weinsteina, který byl odsouzen za znásilnění a mnoha ženami obviněn ze sexuálního harašení. V době, kdy se s Weinsteinem seznámila, zrovna točila film o Fridě Kahlo. Salma ovšem jeho narážky ignorovala a sexuální nabídky odmítala. To ho tak rozzuřilo, že jí dokonce vyhrožoval smrtí. Než ale o celé této životní etapě dokázala veřejně mluvit, uplynula dlouhá léta.

Když natáčela Fridu, čelila sexuálním návrhům Harveyho Weinsteina

Tyhle hvězdy nestárnou: Jaký recept na věčné mládí má Salma Hayek nebo Paul Rudd

Andrea Machajdíková / 07. 07. 2023

Bez výstřihu ani ránu! Salma Hayek své přednosti ráda ukazuje. Kdo další to má stejně?

Andrea Machajdíková / 25. 11. 2022

Salma Hayek rozpohybovala své vnady: Fanoušci byli jako u vytržení

Michaela Dočkalová / 31. 07. 2023

Zdroj: csfd.cz, britannica.com, popsugar.co.uk

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM