Ranní klub /
Celý playlist
VIP

Chtěl být profesionálním fotbalistou, za hraní divadla ho zatkli: Antonio Banderas slaví narozeniny

Kristýna Ševčíková
10. 08. 2023

Jeden z nejslavnějších španělských herců, který udělal kariéru nejen v divadle, ale také na filmovém plátně, díky čemuž se proslavil po celém světě. Vyzkoušel si režisérské křeslo, několikrát figuroval jako producent, a dokonce nazpíval slavné muzikálové písně. Muž mnoha talentů dnes slaví 63. narozeniny!

Narodil se jako José Antonio Domínguez Banderas 10. srpna roku 1960 v Málaze. Jeho otec Jose Dominguez byl policistou ve španělské civilní stráži, matka Ana Banderas Gallego byla učitelkou ve škole. Antonio byl vychován jako římský katolík. Chtěl hrát profesionálně fotbal. Do 14 let hrál za svůj školní tým a byl velmi úspěšný, ale jeho sen se rozplynul v momentě, kdy si zlomil nohu. Jeho vášeň pro herectví a divadlo se probudila poté, co viděl jevištní inscenaci muzikálu Vlasy. Začal tedy studovat herectví na škole dramatických umění v Málaze. Svůj herecký debut si odbyl v malém divadle právě ve svém rodném městě. Byl dokonce několikrát zatčen španělskou policií za svoje divadelní výstupy. Jednou to bylo například za jeho výkon ve hře Bertolta Brechta kvůli politické cenzuře za vlády generála Francisca Franca.

Sarah Michelle Gellar a Freddie Prinze: Poznali se díky vraždám, po 20 letech jsou pořád jako čerstvě zamilovaní

Michaela Dočkalová / 04. 08. 2023

Zastávka Madrid 

V 19 letech se Antonio přestěhoval do Madridu, kde chtěl pokračovat v budování své herecké kariéry. Přivydělával si zde jako číšník a model. Čekání a snaha se ale vyplatily: Brzy byl přijat do souboru ve Španělském národním divadle a stal se tak jeho nejmladším členem. Jeho talentu a neuvěřitelně výborných výkonů si všiml filmový režisér Pedro Almodóvar a začal ho obsazovat do svých filmů. Jeho významným vstupem na filmová plátna byl snímek Labyrint vášní. Od té doby spolu spolupracovali ještě na dalších několika snímcích, jako jsou například Matador, Zákon touhy nebo Ženy na pokraji nervového zhroucení. Toto spojení herci přineslo mezinárodní uznání a za poslední zmiňovaný film byl dokonce nominován na Oscara.

Penelope Cruz , Pedro Almodóvar a Antonio Banderas na Oscarech v roce 2000

Vzhůru do Hollywoodu

Antoniova herecká touha byla obrovská a stejně tak i jeho talent, a proto se není čemu divit, že jeho další zastávkou byl Hollywood. Debutoval zde snímkem Králové mamba, což byl jeho první anglicky mluvený film. Své dialogy se naučil foneticky, protože v té době ještě plynně anglicky neuměl. Přísun pozornosti přišel s filmem Philadelphia s Tomem Hanksem, kde si zahrál jeho milence nakaženého AIDS. Ikonickou rolí je také osamělý hudebník ve snímku Desperado, kde jeho hereckou partnerkou byla Salma Hayek. Pro tento film nazpíval také píseň Canción Del Mariachi s kapelou Los Lobos. Svůj pěvecký talent pak naplno ukázal ve filmu Evita, kde se objevil po boku Madonny v titulní roli a pro tento snímek nazpíval i několik písní. Do širšího podvědomí diváků se navždy zapsal svou legendární rolí Zorra, kde si zahrál po boku Anthonyho Hopkinse a Catherine Zeta-Jones. Na tuto roli se precizně připravoval. Absolvoval několikahodinové tréninky s olympijským národním šermířským týmem ve Španělsku a procvičoval své pohyby se skutečnými ocelovými meči.  Zároveň měl také intenzivní měsíční kurz jízdy na koni. Trval navíc na tom, že si veškeré kaskadérské scény zahraje sám. Na režisérské křeslo usedl s filmem Léto v Alabamě. A to je jen malý výčet jeho pestré umělecké kariéry.

Nadšený fotbalový fanoušek

Antonio Banderas byl v roce 1996 byl časopisem People vybrán mezi 50 nejkrásnějších lidí na světě. Za svou práci ve filmu i divadle dostal řadu ocenění a nominací. Jednou z nich je například cena Tony Awards v kategorii Nejlepší herec v muzikálu. V letech 1996–2014 byl ženatý s americkou herečkou Melanií Griffith, kterou obdivoval ještě dříve, než se spolu seznámili. Mají spolu dceru Stellu. Kromě své herecké profese, kterou nadevše zbožňuje, je také vášnivým fotbalovým fanouškem, klubem jeho srdce je Real Madrid. Antonio je navíc velvyslancem dobré vůle Rozvojového programu OSN v boji proti chudobě. Má také vlastní nadaci Tears And Favors, která poskytuje podporu pacientům s rakovinou.

Stella Banderas se svým otcem v roce 2019

Vděčný za infarkt: Antonio Banderas po srdeční příhodě přestal řešit hlouposti

Michaela Dočkalová / 18. 01. 2023

Tyhle hvězdy nestárnou: Jaký recept na věčné mládí má Salma Hayek nebo Paul Rudd

Andrea Machajdíková / 07. 07. 2023

Zdroje: čsfd.cz, imdb.com, discoverwalks.com

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM