Nejlepší hudba v metropoli
Celý playlist
Poslouchat online
Nejlepší hudba v metropoli /
Celý playlist
Ostatní

50 nejlepších alb: Mimozemšťan přinesl Davidu Bowiemu nehynoucí slávu

Redakce
David Bowie byl jednou z největších osobnostní světové hudby, proslulý hudební chameleon a průkopník hned několika hudebních směrů. Za svůj život vydal tento britský umělec pětadvacet alb, z nichž velká část se zařadila do zlatého fondu populární hudby a ovlivnila hned několik generací hudebníků z několika hudebních žánrů. Své poslední album Black Star David Bowie vydal 8. ledna 2016 v den svých devětašedesátých narozenin, pouhé dva dny před svou smrtí.
27. 04. 2022

Dnes se podíváme o 50 let nazpět, tedy do roku 1972. V tomto roce hostila Praha Mistrovství světa v hokeji, které ovládla československá reprezentace. V Mnichově proběhly dvacáté letní olympijské hry a byly pošpiněny teroristickým útokem, při němž zahynulo 11 izraelských sportovců. A ve Francii byl naposledy vykonán trest smrti. O zásadní událost se postaral i britský hudebník David Bowie. Ten vytvořil postavu Ziggyho Stardusta, čímž se zapsal do hudební historie.

Inspirace Amerikou

Řeč je o jeho páté konceptuální desce s názvem The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars. Ziggy Stardust je bisexuální rocková hvězda z jiné planety, která je na Zemi poslána, aby zastavila apokalypsu. Po přistání na zemi si svými písněmi získá přízeň pozemských fanoušků, ale následně podlehne vlastnímu egu a upadne v nemilost. K tomuto příběhu se David Bowie inspiroval u skutečných rockových hvězd. Zajímavostí je, že album získalo tento příběh až po svém nahrání, dopředu se s žádným konceptem nepočítalo. Celý nápad na Ziggyho Stardusta vznikl, až když deska byla hotová, a tak se několik písní přepisovalo a nahrávalo znovu. Ale pojďme hezky popořadě. První náznaky tohoto alba začaly vznikat už na začátku roku 1971, kdy se Bowie vrátil z turné po Spojených státech, kde nasál rozmanitou hudební atmosféru.

Po návratu do Anglie se pustil do tvorby a se skupinou Spiders From Mars natočil zhruba tři desítky písní, které se pak objevily na jeho čtvrté i páté řadovce. Ziggy Stardust tak vznikal společně s deskou Hunky Dory. Právě Hunky Dory nebyla podle kapely vhodná na koncertování, proto vznikl rockovější Ziggy Stardust, který tak mohl vyletět až ke hvězdám.

50 nejlepších alb: Debut Patti Smith odstartoval éru punkrocku

Nejmocnější textař rockové historie

Bowieho pátá deska je neskutečně barevná, nejčastěji bývá označována, jako glam rock a proto punk. Někteří dokonce mluví o rockové opeře. David Bowie na albu ukazuje svoji lásku k divadlu, tanci, kabaretu nebo sci-fi. Sám zvuk alba přirovnával k tehdejší hudbě Iggyho Popa. Oproti předešlým deskám byla hudba Ziggyho Stardusta více soustředěná a plná melodických a harmonických refrénů.

V textech pak David Bowie (nebo spíš Ziggy Stardust) řeší umělost rockové hudby, politické otázky, drogy, slávu a sexualitu. Autor se odráží ve svém alter egu a naopak. Z textů je cítit, jak si David Bowie idealizuje cestu ke slávě a zároveň i frustrace z toho, že ještě nenaplnil svůj potenciál. Zajímavostí je i to, že i když je Bowie Brit, tak v textech používal americké obraty jako „TV“ namísto britské „telly“ nebo „cop“, kterým nahradil britský výraz „policeman“. Tehdejší kritika ho označila za jednoho z nejobratnějších a nejmocnějších textařů rockové historie.

50 nejlepších alb: Daft Punk odmítli následovat trendy, tvořili vlastní

Nadšení i nepochopení

I když byl Ziggy Stardust bledý, feťácky vyhublý mimozemšťan, tak měl charisma, které z něj udělalo opravdovou rockovou hvězdu a přesně to se skrze toto alter ego povedlo i samotnému Davidu Bowiemu. Deska po svém vydání získala kladné recenze hudebních kritiků, kteří chválili muzikálnost celé nahrávky, i když se našli tací, kteří to nedokázali pochopit. Zpětně je pátá deska Davida Bowieho považována za jeho nejlepší a pravidelně je hudebními médii označována jako jedno z nejlepších hudebních děl vůbec. V roce 2017 byla vybrána jako důležité kulturní a historické dědictví a byla uložena do knihovny amerického Kongresu.

Bez Ziggyho Stardusta bychom dnes neznali Sex Pistols, Prince, Madonnu, Duran Duran, Kiss nebo Bohemian Rhapsody od Queen. Takhle bychom mohli ještě pokračovat.David Bowie – The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars

Datum vydání: 16. 6. 1972
Délka: 38:29 minut
Singly: Starman / Suffragette City, Rock’n’Roll Suicide

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM

12. David Bowie – The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars
13.Oasis – Definitely Maybe
14. Prince – Purple Rain
15. The Clash – London Calling
16. Beastie Boys – Paul’s Boutique
17. The Smiths – The Queen Is Dead
18. Lauryn Hill – The Miseducation Of Lauryn Hill
19. The Rolling Stones – Exile On The Main St.
20. Massive Attack – Blue Lines
21. Pink Floyd – The Dark Side Of The Moon
22. U2 – The Joshua Tree
23. The Beach Boys – Pet Sound
24. Amy Winehouse – Back To Black
25. The Beatles – Abbey Road
26. Miles Davis – Kind Of Blue
27. Public Enemy – It Takes A Nation Of Millions To Hold Us Back
28. Pixies – Doolittle
29. Sex Pistols – Never Mind the Bollocks, Here’s the Sex Pistols
30. Björk – Debut
31. The Cure – Disintegration
32. R.E.M. – Automatic For The People
33. Bob Dylan – Blonde On Blonde
34. The Strokes – Is This It
35. Fleetwood Mac – Rumours
36. Daft Punk – Homework
37. Wu-Tang Clan – Enter the Wu-Tang (36 Chambers)
38. The Doors – The Doors
39. Stevie Wonder – Songs In The Key Of Life
40. Led Zeppelin – Led Zeppelin II
41. Aretha Franklin – I Never Loved A Man The Way I Love You
42. Dj Shadow – Endtroducing…..
43. My Bloody Valentine – Loveless
44. Blur – Parklife
45. AC/DC – Back In Black
46. Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy
47. Patti Smith – Horses
48. The Stone Roses – The Stone Roses
49. Black Sabbath – Paranoid
50. The Streets – Original Pirate Material

Expres FM představuje žebříček 50 nejlepších alb v hudební historii podle Expres FM. Vlado a Radek v rámci své Večerní show představí ve vysílání vždy jednu nahrávku týdně, logicky tak posluchače čeká edukativní a zábavné hudební putování na celý rok. Žebříček zásadních alb není časově ani žánrově omezen. Jediné pravidlo, kterým jsme se řídili, je, že se musí jednat o řadová alba. Na této nejenom časově náročné akci se podíleli i ostatní moderátoři rádia Expres FM, společnými silami vytvořili úctyhodný a především pestrý seznam, a to dle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Pokud se trefíme do vašich představ či vkusu, nestyďte se nám dát vědět. A pokud ne, napište nám taky.

50 nejlepších alb: Poslední setkání ve studiu vedlo k jedné z nejlepších desek legendárních Beatles


Foto: Warner Music / Masayoshi Sukita

Diskuze
Máme nové diskuze!
Sdílejte

Další na Expres FM