Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

50 nejlepších alb: Wu-Tang Clan svým debutem nastartoval renesanci východního pobřeží

Redakce
Wu-Tang Clan budou navždy spojováni s newyorskou čtvrtí Staten Island, ačkoli někteří členové jsou z Brooklynu. Tahle parta se dala dohromady na začátku 90. let a vůdcem a producentem je RZA. Společně s Ol 'Dirty Bastardem pojmenovali skupinu po kung-fu filmu legendárního Gordona Liu Shaolin And Wu Tang z roku 1983.
25. 10. 2021

V našem žebříčku 50 nejlepších alb hudební historie se dostáváme na 37. příčku a spolu s ní se podíváme do roku 1993. Tou dobou Slováci už nechtěli být Čechoslováci, a tak se Česká republika stává samostatným státem a naším prvním prezidentem pak Václav Havel. Ve stejném roce taky umírá Pablo Escobar, který svojí činností určitě ovlivnil dost hudebníků, ale byli tu i další. V New Yorku roku 1993 se totiž zrodila jedna z největších hiphopových legend. Parta samurajů Wu-Tang Clan!

Renesance východního pobřeží

Wu-Tang Clan, jedna z kriticky a komerčně nejúspěšnějších hiphopových skupin všech dob, se proslavila nekompromisní značkou tvrdé rapové tvorby. Svým debutem ovlivnili kariéru mnoha dalších umělců a skupin. Wu-Tang Clan celosvětově prodali kolem 40 milionů desek, včetně prodejů alb jednotlivých členů, a jsou často označováni jako největší hiphopová skupina všech dob.

Skupinu tvoří RZA, GZA, Method Man, Raekwon, Ghostface Killah, Inspectah Deck, U-God, Masta Killa a Cappadonna. Až do své smrti v roce 2004 byl členem ještě Ol 'Dirty Bastard. Ke konci roku 1993 vydali svůj debut s názvem Enter The Wu-Tang. Album, které město New York vrací na hiphopovou mapu a stalo se mezníkem v období známém jako East Coast Renaissance. To následně formovalo taková jména jako byl Nas, Jay-Z nebo Notorious B.I.G.

50 nejlepších alb: Kanye West svým skvělým albem nastolil nadvládu rapu


Ale zpátky k Wu-Tangu. RZA, GZA, Ol' Dirty Bastard, Method Man, Raekwon, Ghostface Killah, Inspectah Deck, U-God, a Masta Killa byli kromě rapu také fanoušci východní filozofie. A tak je jejich první deska skrz naskrz nasáklá tématy kung-fu a Šaolinu. Za nápadem, že album bude takto tematické, stáli hlavně Ghostface Killah a samozřejmě vrchní samuraj RZA, který se díky své produkci postaral i o striktní zvuk.

Špinavost ulice

Právě zvuk je jedním z hlavních poznávacích znaků celé desky. RZA připravil striktní a tvrdé beaty, kterým následně dodal atmosféru pomocí filmových samplů. Hlavně pak z filmu Shaolin And Wu Tang z roku 1983. Skutečnost, že tou dobou nevlastnil žádné moderní produkční zařízení, dodalo albu špinavost a estetiku ulice. Bicí jsou na albu přebasované, samply mají temnou atmosféru, do toho agresivní projev každého z rapperů. Vždyť se také o místo na každém songu museli doslova porvat. RZA organizoval rapové battly, ve kterých jednotliví členové Wu-Tangu soupeřili o možnost rapovat do beatu. Lyrický obsah se tak obecně liší od rappera k rapperovi, ale hlavní témata jsou stejná, a to drsné prostředí New Yorku, marihuana a odkazy na komiksy a kung-fu filmy.

Album Enter The Wu-Tang vyšlo v době, kdy se na východě USA samploval jazz, rapovalo se o afrických kořenech a na západě zase vládnul gansta rap. Svojí tvrdostí, přímostí a smyslem pro humor vytvořili Wu-Tang Clan nový hiphopový standard, který následně ovlivnil celé generace rapperů nejen z východního pobřeží.

50 nejlepších alb: Dj Shadow se svým debutem zapsal do Guinessovy knihy rekordů


I přesto, že se jedná o syrové album, tak prakticky okamžitě po vydání dosáhlo velkého úspěchu u široké veřejnosti. Album debutovalo na 41. místě amerického žebříčku Billboard 200. Za první týden se ho prodalo více než 30 tisíc kusů. Po dvou letech se stalo platinovým a v roce 2018 dokonce třikrát platinovým. Deska Enter the Wu-Tang je jednou z nejvýraznějších desek 90. let a rozhodně jednou z nejdůležitějších hiphopových desek vůbec. A proto nesmí chybět v našem žebříčku 50 nejlepších alb hudební historie za Expres FM, na kterém zaujímá 37. místo.

Wu-Tang Clan – Enter the Wu-Tang (36 Chambers)
Datum vydání: 9. 11. 1993
Délka: 58:26 minut
Singly: Protect Ya Neck, Method Man, C.R.E.A.M., Can It Be All So Simple

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM

37. Wu-Tang Clan – Enter the Wu-Tang (36 Chambers)
38. The Doors – The Doors
39. Stevie Wonder – Songs In The Key Of Life
40. Led Zeppelin – Led Zeppelin II
41. Aretha Franklin – I Never Loved A Man The Way I Love You
42. Dj Shadow – Endtroducing…..
43. My Bloody Valentine – Loveless
44. Blur – Parklife
45. AC/DC – Back In Black
46. Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy
47. Patti Smith – Horses
48. The Stone Roses – The Stone Roses
49. Black Sabbath – Paranoid
50. The Streets – Original Pirate Material

Expres FM představuje žebříček 50 nejlepších alb v hudební historii podle Expres FM. Vlado a Radek v rámci své Večerní show představí ve vysílání vždy jednu nahrávku týdně, logicky tak posluchače čeká edukativní a zábavné hudební putování na celý rok. Žebříček zásadních alb není časově ani žánrově omezen. Jediné pravidlo, kterým jsme se řídili, je, že se musí jednat o řadová alba. Na této nejenom časově náročné akci se podíleli i ostatní moderátoři rádia Expres FM, společnými silami vytvořili úctyhodný a především pestrý seznam, a to dle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Pokud se trefíme do vašich představ či vkusu, nestyďte se nám dát vědět. A pokud ne, napište nám taky.

Kam dál? 50 nejlepších alb: The Streets albem Original Pirate Material přepsali historii

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM