Expres Drive /
Celý playlist
Hudba

50 nejlepších českých alb: Strašně slušná kapela Midi Lidi dává terapeutický návod, jak se popasovat s vyhořením

Avatar photo Petr Novák
02. 08. 2023

I když někdo může mít Midi Lidi za poněkud legrační a dadaistickou kapelu, jejich hudba je ve skutečnosti mnohem hlubší, než by se zpovzdálí mohlo zdát. Asi nejlépe to dokazuje jejich čtvrtá deska Give Masterpiece a Chance! Ta je vlastně až terapeutickým návodem, jak se popasovat s životním vyhořením. Že někdy stačí jen zastavit, zhluboka se nadechnout a jít se projít do přírody, nebo jak říká sama kapela, „udělat si čas na život“. Takhle napsané to možná vyznívá banálně, ale Midi Lidi tohle téma zpracovali naprosto neodolatelně. Kromě textů stojí za pozornost i hudba, kapela velmi poučeně a invenčně mixuje různé vlivy a výsledek zní jako něco mezi Kraftwerk, The Cure, Mekym Žbirkou a Brontosaury. 

Další díly (398)

20. Midi Lidi – Give Masterpiece a Chance! (2016)

Domácí elektronický projekt Midi Lidi vznikl jako světlá odnož temnějšího hudebního tělesa Krásný Stěhovák Gerard & Sexuální Nábytek ve spojení s video-kamarády z Fiume. Hrají elektronickou hudbu se svébytnými českými texty, navíc jsou také autory soundtracků k filmům Protektor, Polski film nebo Prezident Blaník, stejně jako k seriálu Kancelář Blaník. V roce 2021 vydali dokonce hned dvě alba, a to Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád a Heal The World, konečně!

Hlavní důraz na texty

Jan Mazura v recenzi na album pro server Aktualne.cz mimo jiné napsal: Čtvrté album Midi Lidí s názvem Give Masterpiece a Chance! se trefně a s nadsázkou vysmívá téměř všem aktuálním společenským fenoménům. Hudebně-technologický termín „midi“ v názvu kapely pak odráží syntetičnost instrumentální složky její tvorby. Muzika roboticky pulzuje ve svižných tempech a zpomalí jen výjimečně. Midi Lidi však nenabízí žádnou tříminutovou synthpopovou taneční vycpávku do rádia. Jejich tvorba je spíše undergroundová a nechybí v ní ani delší instrumentálních plochy jako třeba v téměř osmiminutovém Duchovi. Také několik dalších písní se ve stopáži pohybuje kolem sedmi minut a dokáže na delší ploše pěkně vygradovat. Některé melodie v posluchači utkví, ale Midi Lidi neoslňují muzikantskou sofistikovaností. Zvuk kapely je sice specifický, ovšem hlavní důraz klade čtveřice na texty, které bohatě kompenzují prostotu hudební stránky. Texty Midi Lidí nedosahují nápaditosti Tata Bojs, ani nemají básnický nádech veršů Kittchena, ale nic z toho není jejich cílem. Devíza formace je v chytrém humoru, satiře a nadhledu, který například druhý ze jmenovaných interpretů zcela postrádá. Větší prostota rýmů a místy i záměrně „špatné“ texty tyto charakteristiky jen podtrhují. Odlišují Midi Lidi od řady dnešních hipsterských kapel nebo jiných „cool partiček“ a řadí je do čela současné české produkce na pomezí undergroundu a popu.


Datum vydání: 15. 6. 2016
Celkový čas: 61:01
Skladby: 1. Tak už se zachraň!, 2. Koupaliště tajemné, 3. Pokec s tátou, 4. Volám, 5. Rande s přírodou, 6. Ten bonbón, 7. Duch (feat. Pro Foro Interno), 8. Lux (feat. Roman Holý), 9. Žižla, 10. Ohýnek, 11. Prosím, kam?, 12. Pojď ven! + Bonus na vinylu: 13. Sraz kjůristů 14. Masterpiece

Petr Marek: Jsme strašně slušní 

Na otázky Vlada z Večerní show odpovídal frontman Midi Lidí Petr Marek

Petře, co vás jako první napadne, když se řekne Give Masterpiece a Chance!
Napadne mě koupání a svoboda, protože je to vlastně celé o tom, jak trošku polevit ve věcech, které nejsou důležité a dělat věci, které důležité jsou.

Jak tu nahrávku z dnešního pohledu vnímáte?
Pořád vlastně vnímám velkou radost z její ucelenosti, jak zvukové, tak myšlenkové a radost z nějaké radosti, protože ona vznikla fakt jako v radosti z velkého odpočinku, který nastal po letech různých přepracovaností a člověk si udělal čas na život, já, a hrozně se to na tom odrazilo.

Jak vzpomínáte na dobu, ve které ta deska vznikala?
Jejda, no, bylo to období, kdy v kapele začali skládat úplně všichni, což bylo skvělé, to se na tom projevilo, což se dělo i na minulé desce, ale teď to bylo ještě víc a je tam takové rovnocenné zastoupení písniček od všech, co v té kapele jsou, a to na tom v té době bylo hezké. Ještě na tom bylo hezčí, že těsně po té desce se do kapely vrátili lidé ze staré sestavy, dvě dívky Markéta a Majda, které se v té době, staraly o děti, a nastalo radostné období s touto radostnou deskou a teď už zase v sestavě máme i ženy.

Petře, dozvěděli jsme se velmi zajímavou věc, vy jste se jako kapela, údajně odhodlali ke stejnému kroku jako my tady na Expres FM, a vytvořili vlastní žebříček nejlepších desek, je to tak?
Kdysi, v rámci propagace desky Operace Kindigo jsme vyrobili žebříček 20 nebo 30 nejlepších českých desek. Vyloučili jsme slovenské, protože ty by to převálcovaly, a zařadili jsme na něj právě svou desku Operace Kindigo, a to na sedmé místo. Myslím, že Masterpiece by se v současnosti dostal výš. Byla to samozřejmě legrace, abychom vyprovokovali, že jsme jako arogantní a mělo by to nějakou odezvu, že jsme blbečci, kteří si vymysleli, že jejich dneska bude na sedmém místě. Do toho našeho seznamu se dostaly kapely jako Dybbuk nebo Dunaj nebo Máma Bubo, Nerez, Vladimír Merta, Manželé, Buty nebo Ženy.

Obal alba Give Masterpiece a Chance! Foto: Indies Scope

Mohl byste nám vyprávět nějakou veselou příhodu z natáčení?
Nevím, jestli si nějakou veselou příhodu pamatuji.

Publikovatelnou…
My jsme strašně slušní, my máme všechno publikovatelné, my třeba nejíme drogy, neopíjíme se a nemáme sex s fanynkami a je strašně těžké to udělat nepřístupné, to se nám asi nepodaří. Jsem rád, že jsme ke spolupráci přizvali youtuberské duo Anežka a Jiřík, kteří s námi dokonce udělali videoklip. Nebo jsem rád, že ve videoklipu k písni Lux jsme realizovali svůj sen, natočit klip s tím, že místo mě hraje Marek Vašut a místo Prokopa Holoubka hraje Roman Holý a místo Tomáš Kelara Pavel Fajt. Udělali jsme si tím radost, to je možná taková příhoda, ale nevím, jestli je vtipná. Ale ještě mě napadlo, že všechny texty té desky vznikly na chorvatském ostrově přímo u moře za jeden úplňkový den, kdy jsem ráno začal psát první text, druhý, třetí, čtvrtý, pátý. Napsal jsem jich asi třicet za celý den u jednoho útesu při poslouchání dem. Po jejich dopsání a jdu a najednou potkávám na tom ostrově Marka Vašuta, o kterém jsme si říkali, že bychom s ním někdy chtěli natočit videoklip a říkám mu: „Dobrý den, já jsem z této skupiny a napsal jsem zrovna texty na desku a chci, abyste hrál v našem videoklipu. Půjde to?“ A on řekl ano.

50 NEJLEPŠÍCH ČESKÝCH ALB VŠECH DOB

50. Indy a Wich – My 3
49. Kryštof – V siločarách
48. Dybbuk – Ale čert to vem
47. Blue Effect – Nová syntéza
46. Role – Rána
45. Už jsme doma – Hollywood
44. Dné – These Semi Feelings, They Are Everywhere
43. Sebastians – Blue
42. Xavier Baumaxa – Buranissimo Forte
41. Ecstasy Of Saint Theresa – Slowthinking
40. Vanessa – Flashback
39. Khoiba – Nice Traps
38. WWW – Neurobeat
37. Zrní – Soundtrack ke konci světa
36. Master’s Hammer – Ritual
35. Umakart – Vlci u dveří
34. Prago Union – HDP  
33. Iva Bittová & Vladimír Václavek – Bílé inferno
32. Sunshine – Moonshower And Razorblades
31. Bratři Orffové – Bingriwingri 
30. Wanastowi Vjecy – Lži, sex a prachy
29. Zuzana Navarová & Koa – Barvy všecky 
28. Floex – Pocustone
27. Vltava – Marx Engels Beatles
26. Supercrooo – Toxic Funk 
25. Lenka Dusilová – Baromantika
24. Marta Kubišová – Songy a balady
23. Jaromír Nohavica – Divné století
22. Dan Bárta & Illustratosphere – Illustratosphere
21. Psí vojáci – Nalej čistýho vína, pokrytče…
20. Midi Lidi – Give Masterpiece a Chance!
19. (bude zveřejněno 9. srpna v 16.30 v éteru Expres FM a na našem webu)

50 nejlepších českých alb: Kapela Vltava na své první dospělé desce začala experimentovat s elektronikou

Petr Novák / 14. 06. 2023

50 nejlepších českých alb: Na natáčení své zásadní desky si litvínovský samorost Xavier Baumaxa odskočil z hospody

Petr Novák / 01. 03. 2023

Úvodní foto: Midi Lidi 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM