Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

50 nejlepších českých alb: Po odchodu z Chaozzu ukázal Kato svou osobitou poetiku na debutu Prago Union

Avatar photo Petr Novák
26. 04. 2023

S dnešním odstupem už je kapela Chaozz braná jako jeden z regulérních základních kamenů tuzemského hip hopu, v době jejich největší slávy, tedy v devadesátých letech, se na ně ale hodně lidí koukalo skrz prsty. Přitom jejich šéf Deph aka Kato byl vždycky extrémně talentovaný textař i beatmaker. Svůj zasloužený kredit získal vlastně až po rozpadu Chaozzu, s vydáním této debutové desky svého nového projektu Prago Union.

Další díly (398)

34. místo: Prago Union – HDP (2005)

Prago Union jsou jedním z nejzajímavějších úkazů naší hiphopové scény. Jejich lídr Kato, kdysi jako Deph ve skupině Chaozz, v podstatě nastartoval českou hiphopovou scénu a dostal ji do médií. Pak se odstřihl a rozjel mnohem alternativnější projekt, ve kterém navíc samply a beaty spojuje s živou kapelou a vše doplňuje svými přemýšlivými a sofistikovanými texty plnými hříček a dvojsmyslů. I když Prago Union na Chaozz vlastně v mnohém navazovali, debutové album HDP odráželo fakt, že Kato už byl přeci jen starší a zkušenější. Hudba byla pestřejší a zajímavější, ale hlavní kouzlo nahrávky spočívalo v textech, kdy konečně všem došlo, že málokdo umí s češtinou pracovat tak skvěle a neotřele jako právě Kato.

Neotřelá spojení vám vydrží delší dobu

Ondřej Pravda v recenzi na album pro hudební server Musicserver.cz uvedl: Že je Deph/Kato výborný kandidát vět (geniální hrátka s jazykem) jak obsahem, tak formou, už jsem si myslel dřív, naposledy mě hodně pobavily Monočlánky na desce projektu Space Junkie. O tom, že tahle dvojka není vylízaná, svědčí i Verbální atentát, ve které si utahují mimo jiné z těch klišé, kvůli kterým je většina amerického MTV hip hopu směšná (nejen proto, že žijeme jinde). A zkratka „…tváříte se jako gangstas a neumíte ani zabít čas…“ je prostě geniální. Podobně jako spojení „…poslouchat všechny učitele, co jim doma nedali, a ženský, co to dostaly…“ v Pecka s Kurtem. Ale podobných perel je na albu víc. Texty nejsou uvedeny v bookletu, ještě pořád nevím, jestli je špatně, že si neotřelá spojení musíte objevovat postupně, nebo dobře, aspoň vám deska vydrží na delší dobu. 

Datum vydání: 10. 10. 2005
Celkový čas: 74:34 minut
Skladby: 1. Intro feat. Dědek, 2. Kandidát vět, 3. Hadí počty, 4. Prýliš dlouhey víkent, 5. Kosh, 6. Bestiář, 7. V.A.R. feat. Phat aka James Cole, 8. Gold Chain Mew – Zick II feat. Planet Asia, 9. Zvyřátka, 10. Sklep!, 11. Pecka s Kurtem feat. Kutmastra Kurt & Admirál Kolíbal, 12. Int’Louda, 13. Dlouhábezzastavení feat. De Zrechts, 14. Verbální atentát, 15. Drým feat. Klára & Architect, 16. Beat & I a Já und Ich feat. Masta Ace & Dendemann, 17. Starý pro nový (Ol’4 Tha New) feat. Ed O. G. & DJ Richard, 18. Rapviem, 19. Půlnoční běh feat. Dědek

Kato: Byla to bouřlivá doba plná zážitků

Na otázky Vlada a Radka z Večerní show odpovídal Adam Svatoš aka Kato.

Co tě jako první napadne, když se řekne HDP?
Mě napadne první deska Prago Union, Hrubý domácí produkt. Vnímám ji dobře, od té doby, co existuje Prago, se snažím to dělat jinak, tak, abych k tomu měl pořád nějaký vztah. A to se daří, takže pro mě ta deska samozřejmě znamená spoustu vzpomínek, zkušeností a všeho. I lidi ji mají docela rádi a my z ní dodnes hrajeme písničky, takže asi dobrý.

Je něco, co bys z dnešního pohledu udělal jinak?
Ne, protože dnešní pohled jsem neměl, ale ani tak bych nic neměnil. Jak jsem už řekl, od doby, co je Prago, se snažím dělat věci tak, abych podobné pocity pokud možno vyloučil, aby ta písnička dělala to, co má. Potom není třeba čehokoliv litovat jenom proto, že je člověk trošku zkušenější. Prostě ta atmosféra byla, jaká měla být, a je to v pořádku.

Jak vznikal obal desky?
Ten obal udělal můj kolega grafik, teď už samozřejmě i dlouholetý kamarád, se kterým jsem seděl v kanceláři. Od té doby dělal úplně všechny obaly Prago Union.

Album vyšlo v roce 2005, jak na tu dobu vzpomínáš?
Byla to bouřlivá doba, ale byla to taky doba plná super zážitků. Utnul jsem Chaos, začal jsem dělat Prago a na této desce jsem si dal fakt záležet. Potkal jsem přitom spoustu lidí včetně pár oblíbenců ze zahraničí, pro mě super vzpomínky.

Když jsi nakousl zahraniční hosty, na albu se objevili Ed O. G nebo Masta Ace. Jak těžké bylo je dostat na českou desku?
Kupodivu moc ne. Hodně pomohl Affro, protože z bookingu na festival Hip-Hop Kemp měl kontakty na evropské promotéry, takže to vlastně nebylo tak, že bych bral každého, kdo se nachomýtl. Napsal jsem seznam pár lidí, se kterými bych chtěl něco udělat, oslovili jsme je a skoro všichni se ozvali nazpět. Dobré bylo, že jsme to nedělali přes internet, ale že jsem si počkal, až hráli někde v Evropě, Ed O. G. ve Vídni, Masta Ace v Berlíně, vzali jsme mikrofon a počítač, jeli za nimi a někdy mezi zvukovkou a koncertem jsme to u nějakého kámoše doma společně nahráli. Takže jsem byl u toho a mohli jsme se vidět osobně, což bylo lepší, než to dělat po e-mailu.

50 NEJLEPŠÍCH ČESKÝCH ALB VŠECH DOB

50. Indy a Wich – My 3
49. Kryštof – V siločarách
48. Dybbuk – Ale čert to vem
47. Blue Effect – Nová syntéza
46. Role – Rána
45. Už jsme doma – Hollywood
44. Dné – These Semi Feelings, They Are Everywhere
43. Sebastians – Blue
42. Xavier Baumaxa – Buranissimo Forte
41. Ecstasy Of Saint Theresa – Slowthinking
40. Vanessa – Flashback
39. Khoiba – Nice Traps
38. WWW – Neurobeat
37. Zrní – Soundtrack ke konci světa
36. Master’s Hammer – Ritual
35. Umakart – Vlci u dveří
34. Prago Union – HDP  
33. (bude zveřejněno 3. května v 16.30 v éteru Expres FM a na našem webu)

Po celý rok 2023 vám budeme představovat žebříček v českém éteru neslýchaný. Žebříček padesáti nejlepších českých alb. Do jeho vzniku se zapojilo celé naše rádio a rozproudila se vášnivá debata, která nahrávka by v tomto výčtu rozhodně neměla chybět. Mnoho podobných žebříčků u nás doposud nevzniklo a jsme si vědomi, že tento úctyhodný a pestrý seznam vyvolá různorodé ohlasy. Samozřejmě, že při jeho sestavování muselo dojít ke kompromisům, protože na komplexní pořadí zásadních českých nahrávek by bylo třeba o pár desítek míst navíc. Tvůrci se neřídli datem vzniku ani žánry, ale především srdcem a dobrým vkusem. Jediným kritériem bylo, že se musí jednat o dlouhohrající řadová alba.

U vyhlášení každého místa čeká posluchače Expres FM a čtenáře našeho webu i krátký rozhovor přímo s tvůrci, producenty nebo hudebními kritiky, takže se zpětně o nahrávce dozvíme i něco zajímavého prostřednictvím lidí, kteří se na ní podíleli. Věříme, že se budete bavit, a že to s námi vydržíte až do předních příček, protože tohle hudební putování bude zkrátka dobrodružné. 

50 nejlepších českých alb: Indy a Wich s deskou My 3 položili jeden z pilířů českého rapu

Petr Novák / 04. 01. 2023

50 nejlepších českých alb: WWW kdysi českému hip hopu dávali obrysy, deskou Neurobeat ukázali cestu, kudy dál 

Petr Novák / 29. 03. 2023

Zdroj fotografií:  Universal Music 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM