Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

50 nejlepších alb: Smrt partnerky udělala z bezstarostného Marvina Gaye průkopníka uvědomělého soulu

Avatar photo Radek Honc
29. 06. 2022

Jako každý průkopník má za sebou Marvin Gaye desítky následovníků. Když v roce 1984 tragicky zemřel rukou svého otce, odcházel jako největší soulový hlas své doby. Jeho deska What’s Going On, která letos slaví jednapadesát let od svého vydání, se od té doby pravidelně umisťuje na těch nejvyšších příčkách všech žebříčků a samozřejmě i v tom našem. Mezi 50 nejlepších alb hudební historie za Expres FM je třetí nejlepší!

Tentokrát nás výjimečná deska zavede do roku 1971. V tomto roce se otevřelo prvních 23 km dálnice D1, v USA začal platit zákaz televizní reklamy na cigarety, u nás měly premiéru filmy Dívka na koštěti a Metráček, do světových kin vstoupily Kubrickův Mechanický pomeranč a Formanův Taking Off.

Apoštol soulu 

Pojďme se ale podívat na příběh jedné z nejzásadnějších desek vůbec. Továrna na hity Motown ze svých studii valila jeden odlehčený superhit za druhým, zaměstnávala desítky zpěváků a tahle fabrika úspěšných nahrávek generovala i obrovské množství peněz. Jednou z nejúspěšnějších akvizic detroitského labelu byl v té době i zpěvák Marvin Gaye. Ten do konce šedesátých let stihl vydat rovnou desítku desek, lámal hitparády a vyprodával koncerty. K jeho největšímu hitu a v té době zároveň nejúspěšnější nahrávce Motownu nazvané Ain’t No Mountain High Enough mu v roce 1967 pomohla jeho partnerka Tammi Terrell. Tvořili spolu téměř dokonalý soulový pár a jejich duet zachycený v dobovém videoklipu patří k nejlepším momentům Motownu.

Vše vypadalo idylicky až do roku 1968, kdy Tammi Terrell zkolabovala přímo na pódiu s Marvinem Gayem po boku. Lékaři jí diagnostikovali nádor na mozku, o dva roky později ve věku pouhých čtyřiadvaceti let zemřela. Zároveň s její smrtí se zhroutil i svět do té doby bezstarostného apoštola soulu Marvina Gaye. A začaly se dít věci. 

Volá Kyjev, válka není odpověď: Slavné protiválečné písně

Redakce / 14. 04. 2022

50 nejlepších alb: Utlačování a vykořisťování přineslo platinovou desku

Redakce / 05. 01. 2022

Symfonický vzkaz Bohu

Marvin Gaye se na rok uzavřel do sebe a přestal vystupovat a nahrávat. Po roce odloučení a ponoření se do sebe sama vyšel na světlo světa s nahrávkou, která měla změnit svět – totiž s albem What’s Going On. Stačilo ovšem málo a revoluční deska by vůbec nevyšla. Marvin Gaye se totiž rozhodl, že rezignuje na odlehčený tón všech předchozích motownovských nahrávek a vnese do své hudby místo cukrkandlových popěvků opravdová témata. Byl zlomený ze smrti své pěvecké partnerky, jeho bratr mu posílal dopisy popisující válečné krutosti ve Vietnamu, svět se lámal na několik částí a ve vzduchu povlával posthippiesovský pesimismus. Gaye na nepříjemnou atmosféru reagoval albem, které poté mnozí popisovali jako „symfonický vzkaz Bohu“.

Konceptuální soulová deska, kde jedna píseň navazovala na druhou a tvořila dokonale zacyklený kruh, zpočátku nebyla po chuti majiteli Motownu Berry Gordymu. Ten demonahrávky, které mu Marvin přinesl k poslechu, označil jako „nejhorší věc, kterou kdy v životě slyšel”. Zároveň odmítal, aby na Motownu vycházely politicky angažované skladby. Gaye se ale zatvrdil a prohlásil, že dokud What’s Going On nevyjde, nebude nahrávat žádné další písně.

50 nejlepších alb: Bob Dylan se za inspirací musel přestěhovat

Redakce / 24. 11. 2021

Bob Dylan černošské hudby

Nakonec tak majitele Motownu zlomil a ten se uvolil vydat alespoň titulní singl What’s Going On. Píseň komentující neutěšenou společenskou situaci v tehdejší Americe okamžitě vystřelila na vrchol a stala se nejrychleji prodávaným singlem v historii labelu Motown. Gordymu tak nezbývalo nic jiného, než vydat celé album. To vyšlo v roce 1971 a zaznamenalo okamžitý úspěch. Sociální komentář v podobě dokonale konzistentní soulové desky s vynikajícími hráčskými výkony doprovodné kapely a jedním z nejlepších pěveckých výkonů v dějinách soulu totálně rozboural tehdejší hudební mapu.

Tematicky se točila kolem zmíněné války ve Vietnamu, dotýkala se ale i zneužívání drog, životního prostředí nebo zkorumpovaných politiků. Navzdory závažnosti témat měla obrovský komerční úspěch a vykolíkovala cestu novému soulu: soulu s výpovědí. Dá se říct, že pro černošskou hudbu znamenal Marvin Gaye to samé, co Bob Dylan pro tu bílou. Nebál se promlouvat, navíc v době, která si to více než žádala.

Marvin Gaye – What’s Going On

 

50 NEJLEPŠÍCH ALB HUDEBNÍ HISTORIE PODLE EXPRES FM

Expres FM představuje žebříček 50 nejlepších alb v hudební historii podle Expres FM. Vlado a Radek v rámci své Večerní show představí ve vysílání vždy jednu nahrávku týdně, logicky tak posluchače čeká edukativní a zábavné hudební putování na celý rok. Žebříček zásadních alb není časově ani žánrově omezen. Jediné pravidlo, kterým jsme se řídili, je, že se musí jednat o řadová alba. Na této nejenom časově náročné akci se podíleli i ostatní moderátoři rádia Expres FM, společnými silami vytvořili úctyhodný a především pestrý seznam, a to dle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Pokud se trefíme do vašich představ či vkusu, nestyďte se nám dát vědět. A pokud ne, napište nám taky. 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM