Ranní klub /
Celý playlist
Ostatní

50 nejlepších alb: Bob Dylan se za inspirací musel přestěhovat

Redakce
Bob Dylan je považovaný za jednoho z největších skladatelů všech dob, většina jeho nejslavnějších děl pochází z 60. let, kdy se písně jako Blowin' in the Wind a The Times They Are a-Changin' staly hymnami hnutí za občanská práva a nejrůznějších protiválečných hnutí. Jeho texty během tohoto období zahrnovaly řadu politických, společenských, filozofických a literárních vlivů, vzpírajících se konvencím populární hudby. V roce 2016 získal Nobelovu cenu za literaturu.
24. 11. 2021

Dnes se s naším hudebním žebříčkem podíváme do roku 1966. U nás jsme se plácali v komunistickém patosu. V Praze se konal XIII. sjezd KSČ, který i přes setrvávající vliv starých struktur pod vedením Antonína Novotného znamenal určité posílení moci reformních komunistů. Na území Československa se konalo cvičení armád států Varšavské smlouvy – Vltava, kterého se účastnily vojenské útvary z ČSSR, SSSR, NDR a Maďarska. Aspoň jednu pozitivní zprávou týkající se naší země je ta, že Ján Kadár a Elmar Klos obdrželi za snímek Obchod na korze filmového Oscara. Na západě se hudební fanoušci těšili na nové album Boba Dylana, který po albech Bringing It All Back Home a Highway 61 Revisited chystal trilogii uzavírající desku Blonde On Blonde. Vzniklo tak hudební dílo, které se vyrovnává i velkolepému období Beatles.

Stěhování do Nashville

A to přitom tvorba desky Blonde On Blonde nezačínala lehce. Bob Dylan se na 5 měsíců zavřel do newyorského studia Columbia Studio, kde chtěl desku nahrát. Ale ani po deseti nahrávacích sezeních s tehdejší kapelou nedali dohromady jedinou píseň. A to za sebou měli dvě veleúspěšné desky. Naštěstí pro Dylana zasáhl producent Bob Johnston, který se na tehdejší kapelu i newyorské prostředí díval skrz prsty a přiměl Dylana, aby odjel nahrávat do Nashville. Ten byl tehdy pro rockové hudebníky neprobádaným územím. Dylanův manažer proti stěhování usilovně protestoval, ale po frustrujících sezeních s kapelou se zdálo, že stojí za to prosadit nový přístup. Dylan využil krátké přestávky ve svém turné a v únoru 1966 odcestoval na několik dní do nashvillského studia Music City.

Bob Johnston svolal prvotřídní sestavu, včetně bubeníka Kennyho Buttreyho, kytaristy Wayna Mosse, pianisty Harguse “Pig” Robbinse a baskytaristy Joe Southa. Dylan si z New Yorku přivezl klávesáka Ala Koopera a kytaristu a vokalistu Robbieho Robertsona. Aby si na sebe nová kapela rychle zvykla a naladila se na stejnou vlnu, Dylan nechal ve studiu rozmlátit a spálit přepážky, které ve studiu hudebníky oddělovaly. Spojení městských kluků z New Yorku a kovbojů s Nashville začalo fungovat okamžitě. Hned během prvního sezení vznikla epochální skladba Visions Of Johanna, jedna z nejvýraznějších skladeb celého alba.

Vyhranost nashvillských muzikantů v kombinaci s Dylanovými texty dala vzniknout jednomu z nejzásadnějších alb hudební historie. Hudebně se jedná o klasický rock’n’roll s prvky blues, country a folku. Deska Blonde On Blonde je jedno z prvních rockových dvojalb hudební historie. A možná se jedná o nejlepší poezii a surrealistické obrazy, jaké kdy Bob Dylan napsal. Při poslechu Blonde on Blonde vám dojde, za co před lety obdržel Nobelovu cenu za literaturu. Hudebníci, kteří byli přítomni nahrávání, se později shodli, že songy, které nahrávali, se nepodobaly ničemu, na čem do té doby pracovali.

Nevšednost desky dokazovala i délka některých skladeb, která byla do té doby nevídaná. Visions of Johanna má přes sedm minut a skladba Sad Eyed Lady Of The Lowlands dokonce přes 11 minut, což z ní tehdy udělalo nejdelší kytarovou nahrávku. Samotný Dylan o desce později řekl, že u alba Blonde On Blonde se mu ze všech jeho alb nejvíce povedlo přiblížit zvuku a charakteru, který měl při tvorbě v představách. Album debutovalo na 9. místě žebříčku Billboard 200, kde nakonec skončilo dvakrát platinové.

50 nejlepších alb: Emocionální oběti členů Fleetwood Mac vedly ke skvělému výsledku

Devětatřicet alb

Narodil se v Minnesotě 24. 5. 1941 jako Robert Zimmerman, což je jeho civilní jméno. Svůj pseudonym si vybral kolem roku 1959, na to, kde se inspiroval, už se názory liší. Již jako malý nalezl zalíbení v country a bluesové hudbě, která tvořila z větší části repertoár i při prvních vystoupeních v době jeho studia výtvarného umění. Nejvíc však Boba ovlivnil folkový veterán Woody Guthrie, který se stal jeho vzorem pro další činnost a který mu pomohl seznámit se s kořeny amerického folku. Dylan využíval jakékoliv příležitosti k živému hraní, vystupoval za doprovodu akustické kytary a foukací harmoniky. Jeho vystoupení se skládala většinou ze skladeb od cizích autorů.

Zlomové se zdá být seznámení s věhlasným producentem Johnem Hamondem. Díky němu získal svoji první smlouvu na vydání alba, které roku 1962 vyšlo u společnosti Columbia. Ale nesetkala se s přílišným ohlasem. Zásadní posun nastává o rok později, kdy vychází LP The Freewheelin’ Bob Dylan, na kterém se představuje jako geniální autor protestních písní. Odtud pocházejí nesmrtelné skladby Blowin’ In The Wind či A Hard Rain’s A-Gonna Fall. V roce 1965 vychází album Highway 61 Revisited, které patří mezi to nejlepší, co Dylan za svůj život natočil. Na desce kromě titulní Highway 61 Revisited totiž najdeme skvosty v podobě Like A Rolling Stone nebo Tombstone Blues. Dylan v 60. letech stihl vydat celkem devět desek, v sedmdesátých pak něco přes jednu desítku a soundtrack k filmu Patt Barrett And Billy Kid, ve kterém si sám zahrál. Pochází z něj i jeden z největších Dylanových hitů Knockin’ On Heaven’s Door.

Psali jsme: Nejlepší předělávky písní Boba Dylana

Z let osmdesátých stojí za zmínku i zdařilé album Oh Mercy, na kterém se nachází Everything Is Broken nebo Political World. Plodná byla pro Boby Dylana i první léta tohoto milénia. Vydal například alba Modern Times (2006), Together Through Life (2009) nebo vánoční Christmas In The Heart (2009). Velmi kladně byla přijata i Dylanova nahrávka Tempest z roku 2012. Předposlední tři tituly (Shadows In The Night, Allen Angels a Triplicate) Dylan věnoval skladbám jiných autorů – od Franka Sinatry až po Johnnyho Mercera. V roce 2020 potěšil své příznivce novým materiálem v rámci titulu Rough And Rowdy Ways. Nahrávka je mnohými považována za jednu z nejlepších, které kdy Dylan natočil. Za svoji celou kariéru vydal 39 studiových alb a na koncertních pódiích se setkal například s Joni Mitchell či Joan Baez. U nás naposledy vystoupil v roce 2019, kdy se tři večery po sobě představil ve velkém sále pražské Lucerny.

Bob Dylan Blonde On Blonde
Datum vydání: 20. 6. 1966
Celkový čas: 72:57
Singly: One Of Us Must Know (Sooner or Later), Rainy Day Women No. 12 & 35 / Pledging My Time, I Want You, Just Like A Woman / Obviously 5 Believers, Leopard-Skin Pill-Box Hat / Most Likely You Go Your Way And I’ll Go Mine

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM

33. Bob Dylan – Blonde On Blonde
34. The Strokes – Is This It
35. Fleetwood Mac – Rumours
36. Daft Punk – Homework
37. Wu-Tang Clan – Enter the Wu-Tang (36 Chambers)
38. The Doors – The Doors
39. Stevie Wonder – Songs In The Key Of Life
40. Led Zeppelin – Led Zeppelin II
41. Aretha Franklin – I Never Loved A Man The Way I Love You
42. Dj Shadow – Endtroducing…..
43. My Bloody Valentine – Loveless
44. Blur – Parklife
45. AC/DC – Back In Black
46. Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy
47. Patti Smith – Horses
48. The Stone Roses – The Stone Roses
49. Black Sabbath – Paranoid
50. The Streets – Original Pirate Material

Expres FM představuje žebříček 50 nejlepších alb v hudební historii podle Expres FM. Vlado a Radek v rámci své Večerní show představí ve vysílání vždy jednu nahrávku týdně, logicky tak posluchače čeká edukativní a zábavné hudební putování na celý rok. Žebříček zásadních alb není časově ani žánrově omezen. Jediné pravidlo, kterým jsme se řídili, je, že se musí jednat o řadová alba. Na této nejenom časově náročné akci se podíleli i ostatní moderátoři rádia Expres FM, společnými silami vytvořili úctyhodný a především pestrý seznam, a to dle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Pokud se trefíme do vašich představ či vkusu, nestyďte se nám dát vědět. A pokud ne, napište nám taky.

Kam dál? 50 nejlepších alb: Debut Patti Smith odstartoval éru punkrockuFoto: Sony Music

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM