Expres Drive /
Celý playlist
Ostatní

50 nejlepších alb: Purple Rain geniálního Prince je skvělým soundtrackem k mizernému filmu

Redakce
Bez Prince bychom dnes asi neznali Janet Jackson, Peaches nebo Becka. Případně by tito umělci zněli úplně jinak. Jeho deska Purple Rain je považována za jedno z nejlepších alb všech dob. Byla zařazena do Síně slávy hudebních cen Grammy i knihovny amerického Kongresu jako kulturně a historicky důležité album. Titulní skladba si odnesla i amerického Oscara za nejlepší filmovou píseň.
13. 04. 2022

Aktuálně je před námi 14. místo našeho žebříčku těch největších klenotů hudební historie. Vezme nás do roku 1984, kdy byl básník Jaroslav Seifert oceněn Nobelovou cenou za literaturu. V Praze se tou dobou otevíraly dvě nové stanice metra konkrétně tehdejší Fučíkova, dnes Nádraží Holešovice, a také Vltavská. V hudbě byl rok 1984 purpurový. Zpěvák Prince totiž do světa poslal svoji šestou deskou s názvem Purple Rain a definitivně tak potvrdil, že patří mezi hudební génie.

Vstříc konci světa

Slavné album vyšlo jako hudební doprovod ke stejnojmennému filmu. Ten sice už tak dobrý nebyl, ale aspoň nám tu po něm zůstal skvělý soundtrack. Zatímco pod předešlými alby byl podepsaný výhradně Prince sám, pro nahrávání své šesté řadovky si v americkém Minneapolis složil skupinu The Revolution, která je pod albem také autorsky podepsána. Tah to byl evidentně dobrý. Kapela mu dokonale pomohla s výsledným mixem funku, hard rocku a psychedelického funku.

Hodně fanoušků se dodnes ptá, co to vlastně Purple Rain, tedy fialový či purpurový déšť, znamená. Prince název vysvětlovat následovně: Když je na modrém nebi krev, tedy i červená barva, tak modrá a červená dají dohromady purpurovou. Onen purpurový déšť má symbolizovat konec světa, kdy chceš být s někým, koho miluješ. S někým, s kým se vydáš vstříc purpurovému dešti.

50 nejlepších alb: Jedním z pilířů labelu Motown už od svých 11 let

Nejpopovější Prince

Stejně jako u předešlých alb, tak i u šesté řadovky si drtivou většinu písní napsal Prince sám. Změnil se ale zvuk, který byl hutnější. Prince na Purple Rain více zdůrazňoval kapelu, která s ním desku nahrávala a více vrstvil kytary, klávesy, bicí a efekty elektronických syntetizátorů. Díky tomu, že album bylo soundtrackem, je na albu hodně grandiózních až psychedelických momentů.

Zároveň je Purple Rain asi tou nejpopovější Princovou nahrávkou. A stalo se jeho prvním albem, které se dostalo na první místo žebříčku Billboard 200. Prince byl už před vydáním hudební hvězdou, ale jeho šestá deska z něj udělala legendu. Podobně jako Michael Jackson i Prince věděl, že k této pozici mu pomůže co největší rozsah jeho tvorby. Na desce se tak míchá minimalistický funk až po rock připomínající Jimiho Hendrixe. Vrcholem alba je titulní skladba, monumentální rocková balada, která spustí emoce i v té nejvyprahlejší duši.

50 nejlepších alb: Daft Punk odmítli následovat trendy, tvořili vlastní

Nevelký vzrůstem, velký významem

Shrnout tvorbu tohoto hudebního génia na pár řádků je zhola nemožná věc. Prince patří mezi nejvýznamnější umělce 80. a 90. let, ovlivnil dění na funky, soulové, ale i rockové scéně, ať už pod svým jménem, nebo pouze jako Symbol. Hudebnímu světu je znám jako vynikající zpěvák, kytarista, pianista, bubeník, ale i jako producent, textař a skladatel.

Prince Rogers Nelson pocházel z Minneapolis a již jako dítko ovládal hru na několik nástrojů, coby náctiletý pak založil svou první kapelu. Během své hudební kariéry stihl vydat více než čtyři desítky alb, mezi nimiž najdeme i hudbu k filmům, množství výběrů a kompilací, neopomeňme ani jeho produkování a skládání pro ostatní umělce. Může se pyšnit mnoha prvenstvími v hitparádách po celém světě, které naboural hity typu Purple Rain, Alphabet St., Nothing Compares 2 U nebo Sexy MF, stejně jako celou řadou cen a ocenění včetně sedmi Grammy a stejného počtu Brit Awards. Vlastnil i nahrávací společnost, která nese stejný název jako jeho doprovodná kapela – The New Power Generation. Prince zemřel 21. dubna 2016 ve věku pouhých 57 let na předávkování opiáty, kterými tlumil těžkou chřipku.Prince – Purple Rain
Datum vydání: 25. 6. 1984
Délka: 43:51 minut
Singly: When Doves Cry, Let’s Go Crazy, Purple Rain, I Would Die 4 U, Take Me With U

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM

14. Prince – Purple Rain
15. The Clash – London Calling
16. Beastie Boys – Paul’s Boutique
17. The Smiths – The Queen Is Dead
18. Lauryn Hill – The Miseducation Of Lauryn Hill
19. The Rolling Stones – Exile On The Main St.
20. Massive Attack – Blue Lines
21. Pink Floyd – The Dark Side Of The Moon
22. U2 – The Joshua Tree
23. The Beach Boys – Pet Sound
24. Amy Winehouse – Back To Black
25. The Beatles – Abbey Road
26. Miles Davis – Kind Of Blue
27. Public Enemy – It Takes A Nation Of Millions To Hold Us Back
28. Pixies – Doolittle
29. Sex Pistols – Never Mind the Bollocks, Here’s the Sex Pistols
30. Björk – Debut
31. The Cure – Disintegration
32. R.E.M. – Automatic For The People
33. Bob Dylan – Blonde On Blonde
34. The Strokes – Is This It
35. Fleetwood Mac – Rumours
36. Daft Punk – Homework
37. Wu-Tang Clan – Enter the Wu-Tang (36 Chambers)
38. The Doors – The Doors
39. Stevie Wonder – Songs In The Key Of Life
40. Led Zeppelin – Led Zeppelin II
41. Aretha Franklin – I Never Loved A Man The Way I Love You
42. Dj Shadow – Endtroducing…..
43. My Bloody Valentine – Loveless
44. Blur – Parklife
45. AC/DC – Back In Black
46. Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy
47. Patti Smith – Horses
48. The Stone Roses – The Stone Roses
49. Black Sabbath – Paranoid
50. The Streets – Original Pirate Material

Expres FM představuje žebříček 50 nejlepších alb v hudební historii podle Expres FM. Vlado a Radek v rámci své Večerní show představí ve vysílání vždy jednu nahrávku týdně, logicky tak posluchače čeká edukativní a zábavné hudební putování na celý rok. Žebříček zásadních alb není časově ani žánrově omezen. Jediné pravidlo, kterým jsme se řídili, je, že se musí jednat o řadová alba. Na této nejenom časově náročné akci se podíleli i ostatní moderátoři rádia Expres FM, společnými silami vytvořili úctyhodný a především pestrý seznam, a to dle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Pokud se trefíme do vašich představ či vkusu, nestyďte se nám dát vědět. A pokud ne, napište nám taky.

Kam dál? 50 nejlepších alb: Depresemi k zásadní desce 20. století
Foto: Warner Music

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM