Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

50 nejlepších alb: Křičte hodně nahlas, vzkazují The Clash z kultovní desky

Redakce
The Clash patřili mezi nejvýbušnější a nejvíce vzrušující kapely v historii. Hráli hlavní roli při vytváření a definování punkového hnutí. Jejich výbušné, rychlé punk rockové manifesty byly doslova nabité čistým adrenalinem a naprostým přesvědčením. Po rozpuštění Sex Pistols v lednu 1978 se The Clash stali ústředním hlasem punkového hnutí a zůstali v popředí po dobu pěti let.
06. 04. 2022

Výlet za dalším pozoruhodným albem hudební historie začneme tradičním pohledem na pár zajímavých událostí roku, ve kterém vyšlo, a sice roku 1979. V Československu byl zaveden každoroční letní čas. Firma Sony začala prodávat kapesní přehrávač Walkman. Skokově zdražila nafta a benzín, a to ze 4 na 8 Kčs. A poprvé odstartoval závod Rallye Paříž – Dakar. Pojďme ale za hudbou: Jen málokteré hudební album historie dokázalo být revoluční jak z pohledu hudebního a zároveň politického poselství. Na konci roku 1979 vyšlo dvojalbum London Calling pankáčům The Clash. Album bylo kopancem do zadku rock’n’rollu, celé západní společnosti s jejími válkami, sociální nejistotou i odcizením!

Porod v bolestech

Dnes legendární dílo nepřišlo na svět v ideálních podmínkách. Hlavní aktéři našeho příběhu žili ve společenské realitě plné nudy, mizerných pracovních příležitostí, pouličního floutkovství a násilí, ale na rozdíl od už dávno rozpadlých Sex Pistols nechtěli rezignovat. Kapela se dostala do schizofrenní situace – byla sice podepsána pod velkou nahrávací společností, s níž ji vázala dlouhodobá smlouva, ale ortodoxními fanoušky byla kritizována za to, že se zaprodala. Navíc s ní ukončil spolupráci dosavadní manažer a ještě k tomu přišla o zkušebnu.

Když se nakonec jednotliví hudebníci v srpnu 1979 sešli v nahrávacím studiu, měli za sebou turné po USA, ze kterého si přivezli spoustu inspirace, a to zdaleka ne na striktně punkovou desku, ale na mix rocku, jazzu, rockabilly, reggae nebo ska. A také producenta, kterého si sami, přes odpor firmy, vybrali. Tím byl Guy Stevens, potížista, podivín, vizionář, ale taky feťák a alkoholik. S bývalým producentem The Who to ovšem byla trefa do černého. Přes slovní a fyzické napadání členů kapely, nebo právě proto, vznikla neuvěřitelně kompaktní, energická, chybám se nevyhýbající nahrávka. Podle přiznání členů kapely právě Guy Stevensenovi patří velký podíl na tom, že se muzikanti při nahrávání semkli a album i po letech působí tak opravdovým, autentickým a živým dojmem.

50 nejlepších alb: Hněvem a chudobou k zásadní punkové nahrávce

Křičte hodně nahlas

Album pojmenované podle volání britského rozhlasu během válečných let, tedy London Calling, není punkové teatrální divadlo, imitace vzdoru nebo jen čistá zábava. Je o životě na ulici, životě a smrti. Stejně jako ono rozhlasové volání, i tahle deska byla výzva: Povstaňte, revoltujte, buďte naštvaní, křičte hodně nahlas, nebo se všichni potopíme!

Směs, kterou muzikanti na desce namíchali, explodovala se vší parádou. Dvojalba se prodaly více jak dva miliony kusů, magazín Rolling Stone ho v roce 2003 umístil na osmou příčku na seznamu pěti set nej alb všech dob a přebal zmíněné desky se podle jiného časopisu – tentokrát Q – stal nejlepší rockovou fotkou.The Clash – London Calling
Datum vydání: 14. 12. 1979
Délka: 65:07 minut
Singly: London Calling, Clampdown, Train In Vain

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM

15. The Clash – London Calling
16. Beastie Boys – Paul’s Boutique
17. The Smiths – The Queen Is Dead
18. Lauryn Hill – The Miseducation Of Lauryn Hill
19. The Rolling Stones – Exile On The Main St.
20. Massive Attack – Blue Lines
21. Pink Floyd – The Dark Side Of The Moon
22. U2 – The Joshua Tree
23. The Beach Boys – Pet Sound
24. Amy Winehouse – Back To Black
25. The Beatles – Abbey Road
26. Miles Davis – Kind Of Blue
27. Public Enemy – It Takes A Nation Of Millions To Hold Us Back
28. Pixies – Doolittle
29. Sex Pistols – Never Mind the Bollocks, Here’s the Sex Pistols
30. Björk – Debut
31. The Cure – Disintegration
32. R.E.M. – Automatic For The People
33. Bob Dylan – Blonde On Blonde
34. The Strokes – Is This It
35. Fleetwood Mac – Rumours
36. Daft Punk – Homework
37. Wu-Tang Clan – Enter the Wu-Tang (36 Chambers)
38. The Doors – The Doors
39. Stevie Wonder – Songs In The Key Of Life
40. Led Zeppelin – Led Zeppelin II
41. Aretha Franklin – I Never Loved A Man The Way I Love You
42. Dj Shadow – Endtroducing…..
43. My Bloody Valentine – Loveless
44. Blur – Parklife
45. AC/DC – Back In Black
46. Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy
47. Patti Smith – Horses
48. The Stone Roses – The Stone Roses
49. Black Sabbath – Paranoid
50. The Streets – Original Pirate Material

Expres FM představuje žebříček 50 nejlepších alb v hudební historii podle Expres FM. Vlado a Radek v rámci své Večerní show představí ve vysílání vždy jednu nahrávku týdně, logicky tak posluchače čeká edukativní a zábavné hudební putování na celý rok. Žebříček zásadních alb není časově ani žánrově omezen. Jediné pravidlo, kterým jsme se řídili, je, že se musí jednat o řadová alba. Na této nejenom časově náročné akci se podíleli i ostatní moderátoři rádia Expres FM, společnými silami vytvořili úctyhodný a především pestrý seznam, a to dle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Pokud se trefíme do vašich představ či vkusu, nestyďte se nám dát vědět. A pokud ne, napište nám taky.

50 nejlepších alb: Pixies předběhli dobu, hitový potenciál docenila Evropa


Foto: Sony Music

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM