Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

Nejlepší české písně roku 2022: Se silnými hity se v loňském roce vytasili Lake Malawi s We Are Domi, Lenny nebo 7krát3

Avatar photo Pavel Kučera
05. 01. 2023

Na výrazná alba byla česká scéna roku 2022 spíše slabší. Rozhodně se ale během uplynulých dvanácti měsíců objevilo dost písní, které rozhodně stojí za vaši pozornost. Toto jsou z našeho pohledu ty nejzajímavější, které jste navíc mohli slýchat ve vysílání Expres FM.

Přelom roku nás nutí ohlížet se za uplynulými dvanácti měsíci. Co se povedlo a nepovedlo. My vám připravili pohled do výročních statistik Spotify a žebříčky Pavla Kučery s nejlepšími zahraničními a tuzemskými deskami i nejzajímavějšími písněmi zahraniční produkce. Na Nový rok jsme navíc odtajnili 30 nejhranějších písní v playlistu Expres FM.   

Nejlepší písně roku 2022: Zabodoval The Weeknd, Harry Styles i hvězdní hosté animovaných Gorillaz

Pavel Kučera / 03. 01. 2023

Annet X – Napiš mi (live)

Žádná Lucka Bílá ani Ewa Farna. Nejzářivější hvězdou mezi našimi popovými zpěvačkami byla v roce 2022 jednoznačně Aneta Charitonová, která za svoji debutovou desku před rokem dostala cenu Apollo. Že to nebyl omyl, dokazuje Annet X svými koncerty, novými singly, ale také parádním studiovým jamem skladby Napiš mi, ve kterém ji doprovází skupina Champion Sound. Tohle prostě je světová klasa. Dávej, Annet!

Další díly (398)

Deaf Heart – Be Gone

Členové dvou úspěšných českých indierockových skupin, tedy Thomas Lichtag z Airfare a Michal Vácha z A Banquet, stojí za projektem Deaf Heart. A jejich loňská debutová deska s ironickým názvem Curse Of The Sophomore Album (tedy volně Prokletí druhého alba) je plné kytarových vypalovaček jako je singl Be Gone.

Další díly (398)

7krát3 & Erika Rein – YoYo

Štěpán Hebík alias 7krát3 se v roce 2022 odhodlal k vydání druhé desky s římskou dvojkou v názvu. A ačkoliv stopáží je stále spíše skromná, nápady a skvělou hudbou je skutečně nabitá. Vyniká z něj tahle zábavná věc s klipem, který obrací na hlavu stereotypy o tom, jak má a nemá vypadat přitažlivá dívka. Palec nahoru za odvahu. A ještě jedno uznání si 7krát3 zaslouží. Nový singl totiž představil v éteru našeho rádia celý týden byla k slyšení jenom v našem éteru. To se v době digitálních platforem moc nevidí.   

7krát3: Vzniká málo hudby, při které by se lidé mohli milovat

Redakce / 21. 03. 2022

Lazer Viking – Yr Body

Jakub Kaifosz alias Lazer Viking zahodil svoje kytary, nakoupil syntezátory a vydal desku, jakých v našich podmínkách moc nevzniká. Album Tunnel Vision je plné tikotu, bzukotu a vrnění analogových syntezátorů, do kterých Kaifosz zpívá svoje osobní, příběhové texty. Mezi nejlepší skladby z ní patří tahle.

Další díly (398)

Lake Malawi & We Are Domi – High-Speed Kissing

Je skutečně nespravedlivé, jak malé pozornosti se dostalo skupině Lake Malawi za jejich novou desku The Great Video Game Crush. Modernějšího electro indie pop soundu u nás nikdo jiný momentálně nedosahuje. Skvělá je pak skladba, kterou Albert Černý a spol.  natočili s českými reprezentanty na posledním Eurovision Song Contestu, česko-norským projektem We Are Domi s Dominkou Haškovou v čele. 

Lake Malawi: Chceme dělat soundtrack k životům lidí

Miloš Pokorný / 22. 07. 2022

Andy Čermák – Let Me In

Frontman pražské trojice Sunflower Caravan, původně především klávesista Andy Čermák, se nakonec ve zpěvu osmělil natolik, že vydal celé sólové album s názvem Secret December. A zatímco jeho domovská kapela se vyžívá ve vintage zvuku, na sólové dráze stojí Andy oběma nohama v třetí dekádě nového milénia.

Další díly (398)

Lenny – Heartbreak Culture

Titulní skladbu ze svojí loňské třetí desky složila zpěvačka a klávesistka Lenny v týmu s několika zahraničními kolegy. A titulní skladba z ní je energická pop rocková vypalovačka, která dobře reprezentuje to, v jaké fázi se dnes tvorba Lenny nachází.

Lenny: Chci se dostat do ciziny, covid to přerušil, musíme začít znovu

Vladimír Pavlík / 11. 10. 2022

The Silver Spoons – Sail Away

Další ze slibných českých indierockových kapel pochází z Loun (jejich zpěvák a frontman Augustine Dunn se však narodil ve Francii) a na scéně se pohybuje zhruba od roku 2018. Až v roce 2022 pak vydali debutovou desku Come And Get It, jejíž písně zní skvěle jak z rádia, tak z festivalových pódií. Nám se z něj nejvíce líbí tento singl.

The Silver Spoons a Deaf Heart: Kapely, které dělají poctivý rock’n’roll

Redakce / 04. 04. 2022

Bob Bleedy – Can’t You See

Za projektem Bob Bleedy stojí především Robert Kříž, někdejší člen skupiny JayRõ. Pokud jste si až doposud mysleli, že u nás nikdo neumí udělat solidní synthwave, Bob Bleedy vás se svojí hudbou, která se koupe v přepálené osmdesátkové estetice, ale i odkazech na post punk, vyvede z omylu. A Can’t You See z jeho loňské desky Codependers je skutečně skvělá skladba.

Iggy Mayerov – Millennial Cliché

Pod trochu tajemně znějícím jménem se skrývá dreampopová skupina z Prahy, které vedle svižných písní s výraznými melodiemi vévodí anglický zpěv a velmi příjemný hlas zpěvačky Terezy Dusilové. Vřele vám doporučujeme celé jejich loňské album Millenial Cliché, na které kapela upozorňuje titulní písní a klipem.

Iggy Mayerov: Kytarové plochy máme rádi a nebojíme se je použít

Redakce / 09. 11. 2021

MYDY – Mess

Už si neříkají Mydy Rabycad, ale jenom MYDY. A přejmenovat skupinu, která už za sebou má určitý úspěch a fanouškovskou základnu, nepovažujeme za úplně nejšťastnější a rozhodně bychom jim to nedoporučili. Pražská pětice s Žofií Dařbujánovou v čele však pokračuje a v jejich novém singlu Mess slyšíme i lehké náznaky electroswingu, který je kdysi vynesl k jejich současné popularitě.

Žofie a Nèro z kapely Mydy: Nová deska je o znovuzrození naší kapely i nás samotných 

Vladimír Pavlík / 29. 11. 2022

The Atavists – Prettier Than You

Rocková čtveřice z Hradce Králové byla jednou z mála skupin mimo hiphopovou scénu, která vydávala u labelu Bigg Boss. Ostatně čtveřice, v jejímž čele je zpěvák a fenomenální kytarista Adam Krofian, také na několika koncertech doprovodila PSH coby živá kapela. Prettier Than You je titulní skladba z jejich nové desky, která vyšla na samotném sklonku roku 2022. A je to rocková vypalovačka se skvělým kytarovým riffem a vším ostatním, co k tomu patří.

Další díly (398)

Nejlepší česká alba roku: Střední proud válcují rappeři a Lenny na třetí desce pořádně hrábla do strun

Pavel Kučera / 27. 12. 2022

50 nejlepších českých alb: Indy a Wich s deskou My 3 položili jeden z pilířů českého rapu

Petr Novák / 04. 01. 2023

Úvodní foto: Lake Malawi 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM