Ranní klub /
Celý playlist
Rozhovory

Lenny: Chci se dostat do ciziny, covid to přerušil, musíme začít znovu

Avatar photo Vladimír Pavlík
11. 10. 2022

Do Večerní show téměř po roce zavítala zpěvačka Lenny. Rozpovídala se o nové desce Heartbreak Culture, jaká je spolupráce se zahraničními producenty a prozradila i něco málo o svém chystaném koncertu. 

Lenny, vlastním jménem Lenka Filipová, je zpěvačka a autorka, která je již několik let výraznou postavou české hudební scény. Pravidelně se objevuje v nominacích na nejprestižnější domácí hudební ceny, její hity zní z rádií . Její debutové album Hearts prorazilo i v Evropě. Druhé album Weird & Wonderful vyšlo v roce 2020, jeho plánovaný křest v hale O2 Universum byl dvakrát odložen. 24. listopadu 2022 už koncert s největší pravděpodobností proběhne, mezitím ale Lenny vydala třetí albový počin s názvem Hertbreak Culture. 

Další díly (398)

Chyběla mi tady rockovější žena 

My se tady potkáváme skoro přesně po roce. Otevřeme to jednoduchou otázkou. Co se za ten rok u tebe stalo? 
Já mám vždycky pocit, že to uteče tak nějak rychle, ale od určitého věku, to hrozně letí. A když se koukám zpětně do fotek, tak si řeknu, vždyť se stalo tohle a pracovala jsem s tím a tím a musím reflektovat, že toho stihnu víc, než si pocitově myslím.

A jaký byl ten uplynulý rok po pracovní stránce?
Strašně fajn. Celá deska, nebo dejme tomu 80 procent vzniklo v tomto roce. Hodně toho vzniklo v Berlíně, kam jsem jezdila za holandským týmem, byli tam taky čeští producenti, pak jsme nahrávali ve studiu Faust v Praze, ale převážně v zahraničí. První věc z toho alba ale vznikla v roce 2020 ve studiu v Liverpoolu v Anglii. 

O tvé nové desce Heartbreak Culture se říká, že je rockovější. Jaký bylo očekávání před tím, než jsi ji začala nahrávat?
Bylo to docela vtipné. Já jsem si říkala, že dlouhou dobu tady nebyla žádná žena, která by tady dělala rock. Jako malá jsem totiž poslouchala Pink, Paramore a tohle úplně vymizelo. A než jsem tuhle myšlenku nějak stačila zpracovat, než jsem začala dávat dohromady celý tým a nápady, tak se s tím roztrhl pytel. Takže teď máme Willow Smith, Avril Lavigne zažívá znovuzrození, ale je to jedině dobře. Já si myslím, že ta deska žánrově sedla úplně přesně do této doby. 

Na desce spolupracovalo mnoho producentů. Cítíš třeba rozdíl mezi českými producenti versus zahraničí? Myslím, že hlavní je atmosféra. Protože třeba ve studiu v Berlíně mi bylo strašně dobře, ale stejně tak mi bylo i ve studiu v Bratislavě. Spíš jde o přístup jednotlivců a jsou tady pokrokoví lidé, kteří z toho, jak to chodí tam venku, čerpají, ale musí to být v těch lidech. Všechno je o lidech. 

Celý rozhovor vám nabízíme i ve videu

Večerní show
Průřez tou nejlepší hudbou, kterou na Expres FM máme, s informacemi nejen z hudebního světa.
Radek Honc, Vladimír Pavlík

Je hezké, že tam venku někdo chce, aby ses k němu dostal

Spolupráce se zahraničními producenty, zpívání v angličtině, cíl je jasný. Dostat tvoji muziku za hranice České republiky. Jak se ti v tomto směru daří?
Velkou negativní roli v tom sehrál covid, pro všechny obory vůbec, ale v muzice se scéna mění rok od roku, a když do toho hodíš takovou situaci, to samozřejmě neprospívá. V momentě, kdy už byl uchycený song Hell.o v Itálii a mělo se na tom pracovat dál, zakázali cestovat a nešlo to rozvíjet, takže začínáme tak trošku od znova. Nicméně kontakty z dřívějška mám a lidi mě nějakým způsobem znají. Ve statistikách na Instagramu je to třeba Praha, Milán, Košice. Je vidět, že lidi o muziku jeví zájem a je hezké, že tam venku někdo chce, aby ses k němu dostal. 

Letos jsi zahrála na Szigetu, to je slušná meta pro českého interpreta… 
To byla hezká zkušenost. Sziget je obrovský festival a mě hrozné těšilo, že jsem to mohla poznat z obou stran. Přijeli jsme o dva dny dřív, takže jsem viděla Dua Lipu, bylo to hrozně fajn. Prostě festivalová atmosféra.

Na koncertě bude od všeho něco 

Na 24. listopadu plánuješ vyprodat O2 Universum. Velký koncert byl kvůli covidu dvakrát odložený. Tam už máš všechno komplet připravené, nebo se teprve rozmýšlíš, jak to bude vypadat? 
Mám tu druhou variantu. Já jsem přípravový freak, takže musím mít všechno rozvržené, napsané v tabulkách, takže na tom pracuju, pracujeme na scéně a hudební stránce věci. Playlist mám už navržený, ale budeme spoustu věcí měnit, protože máme věci z nové desky. Bude se měnit i celý návrh scény. Chtěla bych, aby lidi byli nadšení a dělám pro to všechno možné. 

Heartbreak Culture je tvoje třetí deska. Jaký k ní máš vztah?  
Každá má něco, je to, jak když máš tři děti. Ta první je samozřejmě moje srdcovka, Hearts byla vůbec první, u které jsem zažívala nějaké pocity, který jsem předtím neznala. Ke každému albu mám i jiné vzpomínky, které se vážou k tvorbě, takže každé ve mě něco vzbuzuje. 

Nová deska má také zajímavou stopáž, tucet písní stihne odehrát za 34 minut. Co za tím stojí, proč ses vydala touto cestou?
Jsem překvapená, že několik kritiků v recenzích říká, že songy jsou moc krátké. A mě to vlastně vůbec nenapadlo, protože v tom songu, řeknu vždycky to, co chci sdělit, a víc už nemusím, takže song je přesně tak dlouhý, jako moje sdělení, které chci vnést do světa. Jsem s tím spokojená a neměnila bych. 

Thomas Mars exkluzivně: Moc rádi bychom u vás s Phoenix zahráli, děda pochází z České republiky

Vladimír Pavlík / 03. 10. 2022

Mutanti hledaj východisko: Kované rappery nezajímáme, hrajeme elektro-hiphopo-něco

Redakce / 23. 05. 2022

Úvodní foto: Expres FM / Petr Novák

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM