Ranní klub /
Celý playlist
Hudba

Stamilionový Čech, král Harry i známý neznámý vládce žebříčků: Koho jsme poslouchali v roce 2022?

Avatar photo Carlito Brigante
26. 12. 2022

Rok 2022 nám pomalu dává vale a tak je na čase se porozhlédnout, zavzpomínat, a možná zavěštit s křišťálovou koulí. Jaký byl letošní hudební rok? Kdo byl nejposlouchanějším interpretem? A který Čech pomalu dobývá svět?

Žebříky, rekapitulace, ohlédnutí. Konec roku je tady a s ním nejrůznější bilanční články, ke kterým se také přidáváme. Jako reprezentativní vzorek jsme si vzali nedávno uveřejněný oblíbený žebříček Spotify Wrapped, kde nebyla o překvapení nouze!

Nejkrásnější hollywoodský pár současnosti? Vtipkuje, škádlí se a plodí jedno dítě za druhým

Michaela Dočkalová / 21. 12. 2022

Největší Čech

Marek Ztracený? Mirai? Calin? Yzomandias? Nejposlouchanější tuzemským interpretem na Spotify je už několik let zcela jiný Čech. Redzed, rodák z Hustopečí u Brna, si už nějakou dobu podmaňuje nejpopulárnější streamingovou službu. Letos atakoval bájnou hranici sto milionů přehrání. Nevšední rapper, jehož repertoár čítá i patrné vlivy drum’n’bass či metalu vyletěl do světa především díky albu Bohemian Psycho s hity jako Rave In The Grave (48,5 milionu přehrání) a Straight Outta Flames (23,9 milionů přehrání). Redzed je ohromně populární za hranicemi a v příštím roce jej čeká velká evropská tour. 

Portorický světovládce

Nejposlouchanějším interpretem roku se stal portorický rodák Bad Bunny. A to už potřetí v řadě! Letos mu vyšla čtvrtá a mimořádně úspěšná deska Un Verano Sin Ti, která čítala megahity Me Porto Bonito a Titi Me Pregunto. První jmenovaná skladba má dokonce nastreamováno přes miliardu! Za úspěchem Bad Bunnyho stojí stále silnější vliv hispánské komunity a španělsky mluvících národů, které patří mezi nejsilnější elementy současného středního proudu. A ačkoliv jeho popularita našince celkem míjí, patří mezi největší jména současnosti.

Král Harry a indie senzace

Harry Styles si naopak tuzemské publikum podmanil již dávno, k čemuž přispěla i jeho letošní úspěšná zastávka v O2 Areně. Popová megastar postupně proniká i do světa filmu a v jeho expanzi mu pomohl i další obří hit. Z As It Was je nejposlouchanější song roku a hravě překonal metu 1,5 miliardy přehrání (aktuálně hlásí ještě o 100 milionů víc). Náročnější indie publikum pak dozajista překvapí frontální útok Glass Animals, kteří už dva roky drtí svět se singlem Heart Waves. Jeho popularita na TikToku zajistil oxfordské partě druhou příčku letošního celoročního žebříčku. 

Konzistentní Weeknd

The Weeknd naproti tomu prokazuje neuvěřitelnou výdrž. Kanadský hitmaker je prvním interpretem na Spotify, který už desetkrát stanul v čele žebříčku nejstreamovanějších interpretů. Bez přehánění se dá tudíž tvrdit, že cokoliv vydá, dokáže proměnit ve zlato. A ačkoliv se pořadí na čele pelotonu neustále mění, je třeba s The Weekndem počítat. V globálním měřítku se letos umístil na čtvrtém místě, v USA pak bere pátou příčku. Řečí čísel jde o nejúspěšnějšího interpreta aktuální dekády.

Nejvíc, nejdál, nejvýš. Rekordy ze světa hudby

Redakce / 09. 03. 2021

Beatles byli líní, The Rolling Stones vsadili na rozkrok a mimino od Nirvany na soudy: Příběhy nejslavnějších desek

Radek Honc / 09. 11. 2022

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM