Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Ostatní

The Silver Spoons a Deaf Heart: Kapely, které dělají poctivý rock'n'roll

Redakce
Kapely The Silver Spoons a Deaf Heart patří k nejvýraznějším objevům české hudební scény a na turné výstižně nazvaném Rock'n'roll Strikes Back představí svá nová alba. Každá skupina prezentuje rock'n'roll svým osobitým způsobem. V pojetí The Silver Spoons míří více do indie scény s britským nádechem, Deaf Heart k němu přistupují s punkovou přímočarostí a popovými melodiemi.
04. 04. 2022


The Silver Spoons: Jsme rádi, že můžeme koncertovat

Augustine (zpěv, kytara), Dimitrije (klávesy), Jarda (kytara)

Máte venku novou desku, jste na turné, takže zažíváte asi nejkrásnější období každé kapely, je to tak?
Dimitrije: Úplně jsme se trefili do krásné doby, vůbec není pandemie nebo válka, lidí mají chuť chodit ven a seznamovat se.
Augustine: Je to krásná úleva, na desce jsme pracovali od roku 2018 a od té doby jsme čekali na dobu, až jí budeme moct vydat.
Dimitrije: A ta deska se během toho období změnila, v podstatě jsme jí obnovili, celou přepsali a nějaké skladby vyřadili.

Měli jste při nahrávání nad sebou bič producentův?
Augustine: Sami sobě jsme byli bičem.
Dimitrije: Augustin je totální bič.

My jsme někde slyšeli, že Augustin je šlechtic a The Silvers Spoons jsou mezinárodní parta.
Augustine: Já pocházím z hodně staré rodiny podobné těm z dob Game Of Thrones.
Dimitrije: Jsme v podstatě česko-srbsko-francouzsko-anglická kapela.

Vy jste se potkali s producentem Danny Saberem, který má za sebou spolupráci s kapelami jako The Rolling Stones nebo U2. Jak jste se k němu dostali?
Augustine: Možná to bylo tím, že náš kámoš Jonny Anděl z kapely Goodfellas na něj měl kontakt a poslal mu naší písničku. Následně přišlo pozvání do LA, abychom tam jeli tu skladbu nahrát. Díky HitHitu a podpoře našich fanoušků se nám to podařilo. Pak jsme se vrátili, vydali to a k dnešnímu dni má skladba He's Got My Money přes milion zhlédnutí na Youtube.

Máte po takovémto raketovém startu nějaké sny nebo ambice prosadit se i mimo Českou republiku?
Augustine: Samozřejmě máme sny, ale v současný době jedeme české turné a po dlouhý době jsme rádi, že můžeme koncertovat.
Dimitrije: A budeme mít první koncert v Německu Sice pár kilometrů za hranicemi, ale to se počítá.

Vy jste na svém Youtube kanálu rozjeli takovou zábavnou koncertní show, můžete nám o tom říct více?
Augustine: V dnešní době za všechno může covid. Neměli jsme koncerty a vlastně ani co dělat, tak jsme si řekli, že uděláme nějaký live vystoupení, ale to nás vůbec nebavilo. A pak jsme natočili nějaký videa v dodávce, kterou jsme měli půjčenou. A protože se nám do ní nevešly všechny nástroje, tak jsme si řekli, že to uděláme jinak – menší, a pozveme nějaké kamarády. No a nakonec s námi točilo asi patnáct českých osobností včetně Lenny, Honzy Homoly, Alberta Černého, Tomáše Kluse nebo Ewy Farne.

Ewa Farna: Umami je první dospělá deska

Jste na společném turné s kapelou Deaf Heart, kdo vymyslel tohle spojení?
Dimitrije: My se známe už delší dobu. Vždycky jsme se potkávali na nějakých festivalech a říkali si, že musíme něco udělat. Jsme vlastně jediný dvě rokenrolový kapely, který hrají i více komerční radia a dává to smysl. No a někde u piva jsme se domluvili.

A co letní festivaly, budou nějaké?
Jarda: Ano nějaké budou, celkem se to plní.
Augustine: My nemáme label ani booking, tak si všechno děláme sami a je úžasné vidět, jak nás nejrůznější lidé zvou na nejrůznější akce.

The Silver Spoons jsou česká indie-popová hudební skupina z Prahy, aktivní již osm let. Na konci roku 2018 vydali singl He's Got My Money Now v produkci Jonnyho Anděla a Dannyho Sabera, kterým se skupina zapsala na české hudební scéně. Od té doby The Silver Spoons vydali dva singly, které se rovněž dočkaly solidního úspěchu. The Silver Spoons dále zvítězili v anketě Žebřík jako Objev roku 2018 či v cenách OSA za Nejúspěšnějšího mladého autora a řadě dalších. Písně The Silver Spoons zní pravidelně i na rádiu Expres FM. Poslední roky v pandemii Covid-19 strávila kapela vystupováním v jejich The Silver Spoons Show. Zábavní pořad z kapelní dodávky hostil celkem patnáct českých celebrit a na sociálních sítích jej zhlédly přes 2 miliony diváků. Díky chytlavým melodiím a rodné angličtině a francouzštině zpěváka Augustina Dunna a dalších členů kapely jsou The Silver Spoons považováni za jednu z velkých nadějí exportu české hudby do zahraničí.

7krát3: Vzniká málo hudby, při které by se lidé mohli milovat


Deaf Heart: Měli jsme pocit, že jsme prokletí

Deaf Heart Expres cropp.jpg

Thomas Lichtag (zpěv, kytara) Michael Vácha (kytara), Tomáš Lacina (basa), Adam Vychodil (bicí, pady, samply)

Máte venku novou desku a jste na společném turné s kapelou The Silver Spoons. Vy jste na českou scénu vlítli s velkou vervou. Venku máte desku novou, ale jaké byly reakce na tu debutovou?
Thomas: Vyšla v roce 2020 a máme na ní dobré ohlasy, v podstatě lepší, než jsme čekali.

Thomasi, ty jsi dříve působil v Airfaire, jaký je zásadní rozdíl mezi tvojí první partou a Deaf Heart?
Thomas: Teď jsme staří. Jsou tam docela velké rozdíly v tom, jak tvoříme i jak vystupujeme. Někteří lidé říkají, že je to hodně podobné, já osobně si myslím, že to bude především mým hlasem. Ale jinak si myslím, že je to zcela nová jiná banda.

Nejenom Thomas má předchozí zkušenosti z jiných kapel, že?
Michael: Já jsem hrál v A Banquet, Tomáš hraje s Ewou Farnou a Adam bubnuje u Lenny.

A jak jste tyto zkušenosti zúročili?
Michael: Pohybujeme se již delší dobu v hudební sféře, takže jsme nějakým způsobem profesionální v tom, co děláme.

Stýkáte se i mimo kapelu, jste kluci, co spolu mluví?
Thomas: Známe se dobře, s Michalem jsme bydleli v jednom bytě.

Je to jedno z pěti míst, kde vznikala i nová deska?
Thomas: Ano, vlastně celá vznikla tam.

Minulý měsíc jste vydali druhou desku Curse of the Sophomore Album, volně přeloženo jako prokletí druhého alba, co to pro vás znamená?
Thomas: On je to terminus technicus a zároveň jsme to tak nazvali proto, že během procesu psaní i nahrávání jsme měli pocit, že jsme celí prokletí. První deska byla dobrá, ale nemá z toho smysl dělat něco víc.

Pomohlo vám období karantén a restrikcí v tvůrčím procesu?
Thomas: V tom tvůrčím procesu ano, měli jsme spoustu času skladby napsat, ale v to nahrávacím procesu to bylo o dost horší než na debutu, protože byl furt někdo nemocný, něco se pořád odkládalo.
Michael: Byli jsme zavření doma v karanténě, tak co jiného s kapelou dělat než psát písničky. A přišlo nám dobrý se neuzavřít v nějaké depresi. Ta deska má několik poloh od tvrdších až po jemnější věci a spojují je cynické nebo temnější texty.

Ty věci vznikaly na více místech a podle vás potřebovaly těžkou postprodukci.
Thomas: Adam to album míchal a masteroval a měl s tím hodně práce právě proto, že jsme nahrávali na více místech. A zachytit tu správnou atmosféru bylo náročné, rozhodně jsem mu to nezáviděl.

Album je už k dispozici ve všech podobách?
Tomáš:
Desku jsme chtěli dokončit před turné, aby si jí lidé mohli poslechnout a zatím vyšla jen na všech platformách digitálně. Cédéčka jsou již ve výrobě a na pražském koncertě už budou k dispozici. Chystáme i vinyly, které by mohly být v létě, vypadá to, že dodací lhůty už budou kratší.

Vyjeli jste na společné turné s kapelou The Silver Spoons. Jaký je dojem z prvních koncertů?
Thomas: Super pocit být zas zpět na podiu.
Michael: Překvapilo nás, že lidé chodí, ale mohlo by to být o něco lepší, spousta lidí se ještě bojí. S The Silver Spoons jsme se potkávali již dříve a děláme to podobným způsobem. Akorát jsme na opačné straně hudebního spektra, společné však máme anglicky zpívající zpěváky.


Deaf Heart jsou označováni jako zkažená modrá krev tuzemského rocku. Tahle čtveřice se rozhodla oprášit to nejlepší z rock'n'rollu a podávat ho s moderním přístupem a pořádnou dávkou cynismu. Debutová deska Soft Heart Attack je autentický mix starého dobrého rock'n'rollu a punk rocku, osmdesátkových synťáků a krádeží z popu až po rap. Jestli chcete ještě někdy cítit svůj tep, dejte si Deaf Heart. Kytarová hudba může být stále ještě vzrušující. V čele kapely stojí Thomas Lichtag (dříve Airfare). Za debutové album Soft Heart Attack byla kapela nominována jako Objev roku v hudebních cenách Anděl a Žebřík.  Letos vydali druhou desku Curse of the Sophomore Album, kterou pokřtili na pražské koncertě.

Deaf Heart + VR Expres.jpg

Kam dál? Annabelle: Školu jsem nedokončila, teď chci prorazit v zahraničí

Foto: Expres FM

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM