Ranní klub /
Celý playlist
Rozhovory

Žofie a Nèro z kapely Mydy: Nová deska je o znovuzrození naší kapely i nás samotných 

Avatar photo Vladimír Pavlík
29. 11. 2022

Do Večerní show dorazili členové kapely MYDY, zpěvačka Žofie Dařbujánová a producent a multiinstrumentalista Nèro Scartch. Představili svoji novou desku s názvem V a prozradili i plány do budoucna. 

Mydy, tehdy ještě Mydy Rabycad, se dali dohromady v roce 2012. Sestavu tvoří Žofie Dařbujánová, Mikuláš Pejcha, Nèro Scartch, Jan Drábek a Ondřej Slánský. Teprve jako druhá česká kapela v historii vystoupili Mydy na kultovním anglickém festivalu Glastonbury. 

Další díly (398)

Po třech letech jste vydali novou desku, jmenuje se V. Vy si docela rádi hrajte s čísly, poslední se jmenovala Numbers. Co vás k tomu vede? 
Nèro: Je to pátá deska, to se tak nějak nabízelo.
Žofie: Třeba s Numbers to bylo tak, že jsme měli nějakou myšlenku a rovnou jsme si řekli, že by se to mohlo jmenovat Numbers.  

Co je nosné téma na této nové desce? 
Nèro: Znovuzrození, láska a pozitivita. Ale ne ta covidová.

Covid pro vás nebyl úplně šťastné období. Po něm, předpokládám, přicházela i částečná euforie, jaké nálady se tedy na desce objevují? 
Žofie: Vezmu to od začátku. Nebylo to jen tím covidem, ale byli jsme docela rozebraní i před ním. A pak nám svitlo na lepší časy, když jsme udělali koncert ve Foru Karlín, udělali novou desku, byli jsme zabookovaní na spoustu na dobrých festivalu. Už jsme se z toho hrabali a vypadalo to, že to bude skvělé, ale zase přišel covid, pak už se to vezlo. 
Nèro: Na druhou stranu si myslím, že ten covid ze začátku byl pro nás takovou pauzou, protože jsme jeli bez přestávky sedm let. Takže jsme si potřebovali oddychnout.

Nová deska vznikala během lockdownu. Je to tam znát? 
Žofie: Říkali jsme si, že ji uděláme opravdu pozitivní, i když jsme vlastně nebyli v tom pozitivním rozpoložení, tak jsem si hledala starý poznámky textů, kdy jsem na tom ještě byla dobře a čerpala z toho. Stalo se pak z toho takové samoléčení. I když některá témata nevycházejí z dobrých věcí nebo úplně pozitivních, tak jsem se snažila songy zakončit tak, abychom z toho vytáhli to nejlepší. Jak se říká „na všem negativním hledej něco pozitivního“. 

Deska byla tvořená v nové sestavě. Odešel například Tomáš Konůpka z pozice bubeníka i producenta. Jak jste si role rozdělili? 
Nèro: Tak nějak to vyplynulo. Nemuseli jsme nad tím nějak extra přemýšlet. Co se týče desky a nějakého rozdělení funkcí, více méně jsme pokračovali tak, jak to bylo předtím, spoustu práce navíc jsem za Tomáše převzal já. 

Na desce se vyhýbáte speciálním hostům… 
Žofie: Hosté, které máme na desce, pro nás speciální jsou, pro veřejnost asi ne.  Pro nás jsou důležití lidsky. Oslovili jsme třeba Romana Víchu, který nám zabubnoval v jednom songu, nese název Coked Up. Vokální hosty nemáme, ale zmíním ještě dechovou sekci kapely Circus Brothers, která nám nahrála dechy. 
Nèro: Úplně upřímně, my prostě nemáme rádi hosty za každou cenu, což se často děje. To je prostě jenom marketing. My se tomu nebráníme, ale až to vyplyne a budeme si s někým fakt rozumět. 

Jak vypadá, když dáváte dohromady nový set na koncerty? Jaký je ten proces? 
Nèro: Je to nějaký mix toho, co nás baví a toho, co chtějí slyšet fanoušci, kteří nás poslouchají už 10 let. A vždycky když máme nové album, musíme se rozhodnout, které skladby z toho alba budeme hrát. A potom je docela umění poskládat songy za sebe tak, aby fungovala dramaturgie, aby to někde nespadlo a někde se to nerozjelo až moc.  

Ještě před tím, než deska vyšla, nechali jste se také vyfotit. Na fotce jste nazí, stříbrní, dá se říct bezpohlavní. Jaké poselství fotka nese?
Nèro: Je tam příběh toho názvu V (římská pět). Jsme pětičlenná kapela, pětka je polovina desítky, což je počet let, který tenhle rok slavíme. Je to znovuzrození, nahoty se týkají texty na desce. Taky jsme se sblížili. Ne že bychom k sobě měli někdy daleko, ale máme k sobě ještě blíž. 

Co vás čeká do budoucna? 
Nèro: Budeme vydávat dva videoklipy. Jeden bude do konce tohoto roku, druhý příští rok. A příští rok na jaře bude také klubové turné, pak festivaly a máme plány také na cesty do zahraničí. 

Orion a Mike Trafik z PSH: Nepřebrali jsme si nikdy ženskou a nedlužíme si prachy, to je základ mužského přátelství

Vladimír Pavlík / 01. 11. 2022

Kdybych věděl, co mě čeká, tak do toho nejdu, říká Ondřej Pivec, držitel Grammy, o životě v New Yorku

Miloš Pokorný / 23. 11. 2022

Foto: Expres FM 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM