Expres ráno /
Celý playlist
Hudba

50 nejlepších alb: Rozjeté Joy Divison zastavila sebevražda frontmana

Redakce
Manchesterští Joy Division byli jednou z největších kapel, které nám tohle dělnické město dalo. Setkání dvou mladých hudebníků na koncertě Sex Pistols vedlo k pouhým dvěma deskám (a následně ke vzniku neméně skvělé kapely New Order), z nichž jen ta debutová vyšla ze života frontmana Iana Curtise. A právě ta se zapsala tučným písmem do hudební historie.
25. 05. 2022

Dnes se podíváme do roku 1979. Tou dobou odstartoval první ročník legendární Rallye Paříž – Dakar. Sověti provedli invazi do Afghánistánu a zůstali tam dalších devět let. Nás ale zajímá svět hudby, kde se taky děly věci. V červnu 1979 vyšla deska, která dodnes rezonuje hudební společností. Konkrétně Unknown Pleasures, první deska britských Joy Division.

Setkání na koncertě Sex Pistols

Je zajímavé, že v našem žebříčku nejlepších alb vládnou debutové desky. Evidentně na první desce kapely méně kalkulují a chtějí do světa vykřičet své opravdové niterné pocity. U Joy Division to ze zjevných důvodů platí dvojnásob. Kapela se dala dohromady v roce 1976 v britském Manchesteru. První impuls údajně vznikl na koncertě Sex Pistols, kde se potkali kytarista Bernard Sumner a basák Peter Hook. K těm se následně ještě připojil zpěvák Ian Curtis a jako poslední se přidal bubeník Stephen Morris. V tomhle složení kapela podepsala smlouvu s labelem RCA Records a nahrála pro něj několik demo snímků. Celkový mix se jim ale nelíbil, smlouva byla anulována a kapela hledala nové vydavatelství.

Nakonec si plácli s Factory Records, kde jim desku pomohl zprodukovat Martin Hannet, který do nahrávaní punkové desky přidal několik nových prvků. Při nahrávání použil řadu nekonvenčních technik a zvukových efektů, jako ozvěnu, zvuk rozbíjející se lahve nebo kytaru zahranou pozpátku. Například pro píseň Insight nahrál Curtisovy vokály přes telefon, aby dosáhl pocitu vzdálenosti. Umělecky smýšlející postpunková kapela nabídla na svém debutu temnou kritiku společnosti a depresivní mysl zpěváka Iana Curtise. Tehdejší novináři spojovali jeho depresivní texty s nešťastnou láskou. Podle jeho písní ale Ian Curtis viděl to, co ostatní neviděli. Marnost celé společnosti. A uvědomoval si také, jaké to bude mít následky. Deska vás nenechá pomalu ani nadechnout. Jako by vám těžká témata vysála veškerý vzduch z plic.

50 nejlepších alb: Hněvem a chudobou k zásadní punkové nahrávce

Žádná budoucnost

Rok po vydání desky spáchal Ian Curtis sebevraždu, což jeho texty ještě více umocnilo a z Joy Division se tak stala až mytická kapela. Jejich Unknown Pleasures je dodnes považováno za jedno z nejlepších debutových alb vůbec, které zní, jako by kapela neměla žádnou minulost ani budoucnost, přesto dokázala obsáhnout veškerou velikost a mohutnost celého rockového žánru.

Joy Division byli jednou z největších kapel, které vyšly z Manchesteru. Jejich hudební odkaz tvoří dvě plnohodnotná alba – Unknown Pleasures a Closer – a hrstka singlů a náhradních skladeb, nahraných mezi létem 1977 a jarem 1980. Cestu kapely však brutálně zkrátila sebevražda zpěváka Iana Curtise – zemřel těsně před vydáním klasického singlu Love Will Tear Us Apart, a když 18. července 1980 vyšlo album Closer, byli Joy Division oficiálně historií. Bernard Sumner, Peter Hook a Stephen Morris ale u hudby zůstali a stvořili neméně kultovní synthpopové uskupení New Order.


Joy Division – Unknown Pleasures
Datum vydání: 15. 6. 1979
Délka: 39:28 minut

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM

8. Joy Division – Unknown Pleasures
9. Kraftwerk – Trans-Europe Express
10. The Velvet Underground & Nico – The Velvet Underground & Nico
11. Primal Scream – Screamadelica
12. David Bowie – The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars
13.Oasis – Definitely Maybe
14. Prince – Purple Rain
15. The Clash – London Calling
16. Beastie Boys – Paul's Boutique
17. The Smiths – The Queen Is Dead
18. Lauryn Hill – The Miseducation Of Lauryn Hill
19. The Rolling Stones – Exile On The Main St.
20. Massive Attack – Blue Lines
21. Pink Floyd – The Dark Side Of The Moon
22. U2 – The Joshua Tree
23. The Beach Boys – Pet Sound
24. Amy Winehouse – Back To Black
25. The Beatles – Abbey Road
26. Miles Davis – Kind Of Blue
27. Public Enemy – It Takes A Nation Of Millions To Hold Us Back
28. Pixies – Doolittle
29. Sex Pistols – Never Mind the Bollocks, Here's the Sex Pistols
30. Björk – Debut
31. The Cure – Disintegration
32. R.E.M. – Automatic For The People
33. Bob Dylan – Blonde On Blonde
34. The Strokes – Is This It
35. Fleetwood Mac – Rumours
36. Daft Punk – Homework
37. Wu-Tang Clan – Enter the Wu-Tang (36 Chambers)
38. The Doors – The Doors
39. Stevie Wonder – Songs In The Key Of Life
40. Led Zeppelin – Led Zeppelin II
41. Aretha Franklin – I Never Loved A Man The Way I Love You
42. Dj Shadow – Endtroducing…..
43. My Bloody Valentine – Loveless
44. Blur – Parklife
45. AC/DC – Back In Black
46. Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy
47. Patti Smith – Horses
48. The Stone Roses – The Stone Roses
49. Black Sabbath – Paranoid
50. The Streets – Original Pirate Material

Expres FM představuje žebříček 50 nejlepších alb v hudební historii podle Expres FM. Vlado a Radek v rámci své Večerní show představí ve vysílání vždy jednu nahrávku týdně, logicky tak posluchače čeká edukativní a zábavné hudební putování na celý rok. Žebříček zásadních alb není časově ani žánrově omezen. Jediné pravidlo, kterým jsme se řídili, je, že se musí jednat o řadová alba. Na této nejenom časově náročné akci se podíleli i ostatní moderátoři rádia Expres FM, společnými silami vytvořili úctyhodný a především pestrý seznam, a to dle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Pokud se trefíme do vašich představ či vkusu, nestyďte se nám dát vědět. A pokud ne, napište nám taky.

Kam dál? 50 nejlepších alb: Depresemi k zásadní desce 20. století


Foto: Warner Music

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM