Víkend na Expres FM /
Celý playlist
Aktuálně

50 nejlepších alb: Sgt. Pepper svědkem prvního vážného rozkolu v The Beatles

Redakce
O The Beatles toho bylo řečeno a napsáno tolik. Jejich příběh je téměř mytický, je těžké shrnout jejich kariéru, aniž bychom znovu nezopakovali klišé, která už desítky milionů skalních fanoušků znají. Bezpochyby byli největším a nejvlivnějším počinem rockové éry a zavedli do populární hudby více inovací než kterákoli jiná skupina své doby. Navíc byli jedni z mála umělců jakéhokoli oboru, kteří byli zároveň nejlepší i nejoblíbenější v tom, co dělali.
01. 06. 2022

Rok 1967 byl pro hudbu velmi důležitým – svůj debut vydali The Doors, Jimi Hendrix, Pink Floyd, David Bowie, svoji sólovou kariéru nakopl Frank Zappa. Ale hlavně vyšel titul Sgt. Pepper's Lonely Heart Club Band, který The Beatles navždy zapsal do dějin pop music.

Věrní zvuku mono

Čím to je, že je toto album tolik ceněné? Může to být tím, že je přelomové. The Beatles na této desce naplno ukázali svojí schopnost experimentovat s různými hudebními styly a dokázat přejímat hudební podněty kolem nich. Je nutné říct, že měli z čeho čerpat. Paul McCartney přiznal, že největší vliv měla deska Pet Sounds od Beach Boys, což bylo podle Paula to nejlepší, co doposud slyšel. Kapela měla také na nahrávání dostatek času, neboť v létě 1966 přestala koncertovat.

Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, vznikal v hraničním období pro nahrávací technologie. Do té doby používané mono začala dohánět moderní stereofonní technologie. Přesto však The Beatles zůstali věrni právě zvuku v mono a s touto myšlenkou a zázemím v podobě producenta George Martina i vznikající album tvořili. Mono mix pak dotáhli do nejmenšího detailu.

50 nejlepších alb: Vizionář Brian Wilson odstartoval éru producentů

McCartneyho dítě

V době, kdy Sgt. Pepper vyšel, byla každá nová nahrávka The Beatles dychtivě očekávána. Obě předchozí desky Rubber Soul a Revolver naznačily, kudy se čtveřice od svých raných popěvků vydává, ale teprve Seržant usadil kapelu na trůn. The Beatles toho léta přestali být boybandem, kvůli kterému holky ječely a omdlévaly, a stali se největší kapelou všech dob.

John Lennon později přiznal, že Seržant byl McCartneyho dítě. Od nápadu, že se The Beatles stanou členy fiktivní kapely, díky čemuž se budou moct oprostit od minulosti i všech očekávání, po titul inspirovaný názvy psychedelických skupin, na něž narazil při výletu do San Franciska. Nápad na koncepčně pojatou desku vznikl nad Atlantikem cestou domů. Byl to také McCartney, kdo táhl téměř celou desku autorsky. Lennon se tehdy utápěl v nejistotě pramenící i z rozpadajícího se manželství a v záplavě LSD. Kouzlo The Beatles ovšem spočívalo i v tom, že byli sehraný tým, skoro jako rodina. I když George Harrison nepovažoval album za veledílo, protože se na něm podílel jen málo, a Ringo Starr dokonce suše prohlásil, že se během nahrávání hlavně naučil hrát šachy.

John Lennon: Plachý i dominantní, feťák i starostlivý otec

Při nahrávání alba došlo k prvnímu vážnému rozkolu mezi dvěma génii. Lennon však na album nakonec přispěl, a to hlavně písní A Day In A Life, kde se v textu částečně inspiroval novinovými titulky. George Harrison se na albu autorsky podílel písní Within You Without You, kterou ovlivnilo jeho nadšení pro východní kulturu a přátelství se špičkovým hráčem na sitár Ravi Shankarem (mimochodem otcem Norah Jones).

50 nejlepších alb: The Doors inspirují dodnes

Přechodu do éry hippies

Album otvírá titulní energická skladba, která plynule přejde do druhé skladby With A Little Help For My Friends. Ač jsou písně stylově velmi rozmanité, často bývá vyzdvihováno, jak deska působí kompaktně. Proto musíme ocenit nedávno zesnulého producenta kapely, George Martina, který na tom má přirozeně také obrovskou zásluhu.

The Beatles album nahráli v roce 1967 po albu Revolver, které jistý hudební posun už naznačilo, nicméně nebyla to změna jediná. Ta další se týká také outfitu kapely – Lennon např. začal nosit své typické kulaté brýle, které si oblíbil při natáčení filmu Jak jsem vyhrál válku, Harrison si zase nechal narůst vlasy, došlo k dovršení přechodu Brouků do éry hippies. O této desce se také říká, že změnila rockovou hudbu a ovlivnila snad všechny tehdejší kapely a muzikanty. Pravda je, že se o ní rockové hvězdy velmi často zmiňují jako o své velké inspiraci.


The Beatles – Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band
Datum vydání: 26. 5. 1967
Celkový čas: 39:36 minut
Z alba nevyšel žádný singl, aby byla zachována celistvost přelomového mistrovského díla

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM7. The Beatles – Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band
8. Joy Division – Unknown Pleasures
9. Kraftwerk – Trans-Europe Express
10. The Velvet Underground & Nico – The Velvet Underground & Nico
11. Primal Scream – Screamadelica
12. David Bowie – The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars
13.Oasis – Definitely Maybe
14. Prince – Purple Rain
15. The Clash – London Calling
16. Beastie Boys – Paul's Boutique
17. The Smiths – The Queen Is Dead
18. Lauryn Hill – The Miseducation Of Lauryn Hill
19. The Rolling Stones – Exile On The Main St.
20. Massive Attack – Blue Lines
21. Pink Floyd – The Dark Side Of The Moon
22. U2 – The Joshua Tree
23. The Beach Boys – Pet Sound
24. Amy Winehouse – Back To Black
25. The Beatles – Abbey Road
26. Miles Davis – Kind Of Blue
27. Public Enemy – It Takes A Nation Of Millions To Hold Us Back
28. Pixies – Doolittle
29. Sex Pistols – Never Mind the Bollocks, Here's the Sex Pistols
30. Björk – Debut
31. The Cure – Disintegration
32. R.E.M. – Automatic For The People
33. Bob Dylan – Blonde On Blonde
34. The Strokes – Is This It
35. Fleetwood Mac – Rumours
36. Daft Punk – Homework
37. Wu-Tang Clan – Enter the Wu-Tang (36 Chambers)
38. The Doors – The Doors
39. Stevie Wonder – Songs In The Key Of Life
40. Led Zeppelin – Led Zeppelin II
41. Aretha Franklin – I Never Loved A Man The Way I Love You
42. Dj Shadow – Endtroducing…..
43. My Bloody Valentine – Loveless
44. Blur – Parklife
45. AC/DC – Back In Black
46. Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy
47. Patti Smith – Horses
48. The Stone Roses – The Stone Roses
49. Black Sabbath – Paranoid
50. The Streets – Original Pirate Material

Expres FM představuje žebříček 50 nejlepších alb v hudební historii podle Expres FM. Vlado a Radek v rámci své Večerní show představí ve vysílání vždy jednu nahrávku týdně, logicky tak posluchače čeká edukativní a zábavné hudební putování na celý rok. Žebříček zásadních alb není časově ani žánrově omezen. Jediné pravidlo, kterým jsme se řídili, je, že se musí jednat o řadová alba. Na této nejenom časově náročné akci se podíleli i ostatní moderátoři rádia Expres FM, společnými silami vytvořili úctyhodný a především pestrý seznam, a to dle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Pokud se trefíme do vašich představ či vkusu, nestyďte se nám dát vědět. A pokud ne, napište nám taky.

50 nejlepších alb: Bob Dylan se za inspirací musel přestěhovatÚvodní foto: Warner Music

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM