Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
VIP

Módní ikona přelomu tisíciletí si pana Božského našla už před lety: Sarah Jessica Parker slaví narozeniny

Avatar photo Michaela Dočkalová
25. 03. 2023

Hrála v desítkách filmů a seriálů, ale diváci po celém světě ji znají hlavně díky jedné jediné roli. Tou je Carrie Bradshaw, spisovatelka a sloupkařka. Téměř přes noc se stala módní ikonou a vzorem pro miliony svobodných žen po celém světě. Se svou postavou toho ale ve skutečnosti moc společného nemá. 

Sarah Jessica Parker se narodila 25. března 1965 v Ohiu ve Spojených státech amerických. Jako malá chodila na hodiny baletu a poté, co se s rodiči přestěhovala do New Yorku, získala v roce 1978 svou první hlavní roli na Broadway. V muzikálu Annie hrála tři roky. Mezitím debutovala ve filmu Bohaté děti. V roce 1982 měla možnost si poprvé zahrát i v seriálu. Square Pegs sice trval jenom jednu sezónu, Sarah ale posunul zase o kus blíže vysněné kariéře. Více se však věnovala divadlu než hraní před kamerou. V roce 1995 si za roli psa v divadelní hře Sylvia vysloužila pochvalu od kritiků i diváků.

Girl power: Mezi největší alfa samice filmového plátna patří lovkyně vetřelců i naštvaná máma bojující s roboty

Carlito Brigante / 08. 03. 2023

Žena, která ví hodně o sexu i komediích

Od roku 1997 natáčela seriál Sex ve městě. Diváci si ho zamilovali natolik, že trval sedm let. Zároveň byly v letech 2008 a 2010 natočeny jeho dvě filmové verze. V roce 2022 se seriál dočkal pokračování pod názvem A jak to bylo dál… Na letošní rok je naplánováno dalších deset dílů. Osoba Carrie Bradshaw je nesmrtelná. Skoro všichni fanoušci ale zapomínají na to, že její představitelka ztvárnila i jiné role, třeba ty filmové.

Hlavní roli si střihla například v roce 2015 v romantických komediích Všechny cesty vedou do Říma a Šťastný nový rok z roku 2011. Nebo ve filmu Morganovi, kde si zahrála po boku Hugha Granta. To všechno jsou však role z posledních několika let, za zmínku stojí i ty starší ve filmech Lemra líná, v němž si v roce 2006 zahrála partnerku a profesionální konzultantku Matthewa McConaugheyho, Ed Wood z roku 1994, případně v o rok starším thrilleru Na dostřel po boku Bruce Willise. Tyto snímky ale jako by skoro vůbec neexistovaly. Každý  fanoušek netrpělivě očekává den, kdy se na streamovací platformě HBO Max objeví pokračování A jak to bylo dál… To bude mít podle všeho premiéru v průběhu letošního léta.

Bruce Willis a Sarah Jessica Parker ve filmu Na dostřel

Nejlepší a nejhorší herečka zároveň

Herečka byla devětkrát nominována na cenu Zlatý glóbus. Až na jednu výjimku všechny nominace sklidila za roli Carrie Bradshaw, čtyři z nich dokázala proměnit ve skutečnou pozlacenou sošku. Stejně tak byla čtyřikrát nominována na Zlatou malinu, tedy na ocenění za nejhorší filmové počiny roku. A v roce 2010 ji skutečně dostala a to za roli ve filmu Sex ve městě 2 odehrávající se v Abú Dhabí.

Přestože toho Sarah Jessica Parker se svou seriálovou Carrie nemá mnoho společného, módní ikonou je jak na televizních obrazovkách, tak i v reálném životě. I když na rozdíl od Carrie si i ona dokáže obléknout tepláky a mikinu a vyrazit na nákup.

Při natáčení Sexu ve městě už byla vdaná

Se svou životní láskou se Sarah Jessica Parker poprvé setkala v roce 1991. S hercem Matthewem Broderickem ji spojovala velká láska k divadlu. O šest let později se vzali. Když se na HBO objevil 1. díl Sexu ve městě, Sarah byla už rok vdaná. Ne každý ale věřil tomu, že jejich manželství může seriál o sexu a vztazích přežít. Ale přežil a dokonce ho pár obohatil hned o tři děti. V roce 2002 se herečce narodil syn James Wilkie. Manželé však toužili ještě aspoň po jednom děťátku, ale nedařilo se jim ho počít, proto si nakonec nechali porodit dvojčátka Marion a Tabithu náhradní matkou.

Matthew a Sarah jsou spolu už 32 let

Matkou po čtyřicítce: Sarah Jessica Parker, Kristin Davis nebo Naomi Campbell se toho rozhodně nebojí

Michaela Dočkalová / 11. 03. 2023

Byli miláčky davů, dnes po nich neštěkne ani pes: Kam se poděly hvězdy 90. let

Eva Zajícová / 16. 03. 2023

Zdroj: www.britannica.com, people.com, www.csfd.cz
Zdroj fotografií: Profimedia a Collection Christophel / © Columbia Pictures Corporation / Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM