Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
VIP

Jamie Lee Curtis se za svůj původ nestydí: Být protekční dítě není nic špatného

Avatar photo Michaela Dočkalová
16. 03. 2023

Patřit mezi protekční děti neboli nepo babies se dnes chápe jako něco urážlivého. Pro hollywoodskou hvězdu a čerstvou držitelku Oscara Jamie Lee Curtis to ale rozhodně neplatí. Naopak se hrdě hlásí k tomu, že je potomkem úspěšných herců.

Výraz nepo babies vznikl ze slova nepotismus, které označuje systém, kdy se jednotlivé pracovní posty a funkce obsazují dle přátelských nebo rodinných vazeb. Za nepo babies proto označujeme děti, které se narodily známým rodičům a přicházejí na svět už s jakousi výhodou, která je předurčuje žít ve stínu slávy svých rodičů. U nás se používá označení protekční děti, případně urážlivější protekční spratci. Nepo babies běhá po světě spousty. Například herečka Kristen Stewart je dcerou slavného producenta Johna Stewarta, herečka Lily-Rose Depp zase dcerou Johnnyho Deppa, jednoho z nejslavnějších herců dvacátého i jedenadvacátého století, a věhlasné herečky a modelky Vanessy Paradis.

Kolik vydělává Harry Styles: Miliony za hudbu, film a reklamu umí rychle utrácet, ale myslí i ukrajinské uprchlíky

Michaela Dočkalová / 15. 03. 2023

Někdo to rád Psycho

Jamie Lee Curtis je dcerou hereckého páru Janet Leigh a Tonyho Curtise. Její matka si mimo jiné zahrála v kultovním hororu Psycho, který jí vynesl Zlatý glóbus pro nejlepší herečku ve vedlejší roli a zároveň za svou roli byla nominována na Oscara. Tony Curtis proslul díky filmu Někdo to rád horké, v němž si zahrál po boku Marilyn Monroe. Celkem má však na kontě hned sto filmů a během své šedesát let trvající kariéry nesčetněkrát vystupoval i v televizních show.

Co ji tak naštvalo?

To samé se však dá říct i o jejich dceři Jamie Lee Curtis, které se neoficiálně říká hororová královna. Zahrála si v legendárním hororu Halloween z roku 1978 a několika pokračováních. Zmínit ovšem musíme i Pravdivé lži, v nichž excelovala společně s Arnoldem Schwarzeneggerem. Hrdě kráčí ve stopách svých rodičů a zároveň si při nedávném předávání cen SAG zavtipkovala s tím, že je produktem nepotismu. Sama vnímá, že se o nepotismu mluví jako o něčem špatném, což by se mělo vymýtit. „Čtyřiačtyřicet let jsem žila s výhodami, které byly spojené se slávou mých rodičů,“ přiznává, ale zároveň dodává, že se velkou měrou o svou slávu zasloužila ona sama. Ne všechny její úspěchy lze přičítat pouze rodičům. Jamie Lee Curtis rozlítil především článek, který zveřejnil magazín Vulture. V něm jsou uvedena jména všech lidí v Hollywoodu, kteří těžili ze slávy svých rodičů.

Na dobové fotografii je Jamie a její sestra Kelly (druhá zprava) společně se svými slavnými rodiči. Obě sestry se staly herečkami, Jamie to dotáhla dál

Úspěch a diskriminaci dělí jen tenká čára

Málokdo si uvědomuje, že být potomkem někoho slavného s sebou přináší i jisté stigma. Ne každý dostává pracovní nabídky díky tomu, že je dítětem významné osoby. Mnohé z takzvaných nepo babies jsou naopak kvůli svým rodičům diskriminováni. Jsou na ně kladeny mnohem vyšší nároky, jsou neustále pod něčí kontrolou. Každý je bedlivě sleduje a pořád jsou s rodiči srovnávaní. Jamie Lee Curtis by ale jistě jen původ k životnímu úspěchu nestačil. Musela dokázat, že umí hrát, že je schopná zhostit se každé role, kterou přijme a do níž ji režiséři obsadí. Pokud by neměla talent, dříve nebo později by se ukázalo, že jen protekce k celoživotnímu profesnímu uznání nevede. Její talent ostatně v noci z neděle na pondělí potvrdila i americká Akademie filmového umění a věd, která Jamie udělila Oscara pro nejlepší herečku ve vedlejší roli ve filmu Všechno, všude, najednou (Everything Everywhere All At Once).

Stačí se dobře narodit, nebo mít i talent? Nejslavnější světové rodinné klany showbyznysu

Kristýna Ševčíková / 28. 06. 2022

Kaia Gerber, Maya Hawke či Lily Collins: Dcery slavných mají našlápnuto své rodiče překonat

Andrea Machajdíková / 05. 12. 2022

Zdroj: pagesix.com
Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM