Starmix /
Celý playlist
Kalendář

Sen všech mužů druhé poloviny minulého století slaví kulaté narozeniny

Avatar photo Radek Honc
15. 03. 2023

15. březen v kalendáři znamená, že už 74 dní píšeme letopočet 2023. A ještě 291 dní budeme. Svátek slaví Ida, Lukrécie, Rodan a Rodrigo. Před 51 lety měl premiéru první díl kultovní trilogie podle knihy Maria Puzza, Kmotr, ve kterém exceloval Oscarem oceněný Marlon Brando a spolu s ním Al Pacino, James Caan a Diane Keaton. Akademie Kmotra ocenila i jako nejlepší film, Francis Ford Coppola a Mario Puzo si odnesli sošku za nejlepší adaptovaný scénář. 

Do tance, mládeži: Před 40 lety vydal David Bowie ikonickou píseň Let’s Dance

Pavel Kučera / 14. 03. 2023

Narodili se

Will.i.am, americký hudebník (1975)

William James Adams Jr. je americký skladatel, textař, dj, producent a člen hiphopových Black Eyed Peas. Jeho produkci využila taková jména jako Michael Jackson, Justin Bieber, Eazy-E, Britney Spears, David Guetta, U2, Rihanna, Usher, Justin Timberlake nebo Earth, Wind & Fire.

Mark Hoppus, americký hudebník (1972)

Producent a taky basák a zpěvák kapely Blink 182, s níž letos v září zahraje v Praze, předloni započal svůj boj se zhoubnou rakovinou, který vyhrál.   

Rockwell, americký zpěvák (1964)

Rockwell, vlastním jménem Kennedy Gordy, je synem Berryho Gordyho, zakladatele legendární nahrávací společnosti Motown Records. V Rockwellově hitu z roku 1984 Somebody’s Watching Me zpívá doprovodné vokály jeho bratranec Michael Jackson, v té době již Král popu. 

Sly Stone, americký hudebník (1943)

Sylvester Stewart je celému světu znám jako frontman slavných Sly and the Family Stone, tedy kapely, která hrála zásadní roli ve vývoji soulu, funku, rocku a psychedelie v 60. a 70. letech ve Spojených státech. Jejich skladbu Everyday People (v roce 1969 byla na vrcholu americké hitparády) v devadesátých letech předělala hip hopová partička Arrested Development. Mimochodem, zajímavé je, že Slyova hudební kariéra začala už v roce 1952, kdy byl prohlášen za zázračné dítě, v jedenácti už mistrovsky ovládal klávesy, kytaru, baskytaru a bicí.  

Olga Schoberová, česká herečka (1943)

V šedesátých a sedmdesátých letech 20. století byla považována za sexsymbol nejen českého, ale i evropského filmu, mimo jiné díky roli v úspěšné komedii Kdo chce zabít Jessii. Olga Schoberová byla v roce 1964 první osobou z Československa, která se objevila v časopise Playboy, a to i na titulní straně.

STALO SE

2019

Umělecká sbírka George Michaela byla prodána v aukční síni Christie’s. Výtěžek více než 11 milionů liber byl použit pro potřeby charity. Zesnulý zpěvák a skladatel byl velkým podporovatelem hlavně britského umění. Nejvíce peněz dražitel zaplatil za holuba ve formaldehydu, dílo Damiena Hirsta nazvané The Incomplete Truth. Jednalo se o umělcovu práci z roku 2006 a byla vydražena za 911.250 liber. 

2010

Sony Music oznámilo podepsání rekordní smlouvy. Mezi vydavatelstvím a správci pozůstalosti Michaela Jacksona došlo k dohodě v hodnotě 200 milionů dolarů. Závazek zněl na 10 alb v průběhu příštích 7 let. Od umělcovy smrti v červnu 2009 prodalo Sony 31 milionů kopii jeho desek.

Deska Thriller by bez ní byla propadákem: Před 40 lety svět uhranula Billie Jean, bavila i Karla Gotta

Pavel Kučera / 05. 03. 2023

2002

Yoko Ono odhalila bronzovou sochu Johna Lenonna v nadživotní velikosti, shlížející na odbavovací halu mezinárodního letiště v Liverpoolu. Letiště, jež nese název slavného rodáka, má od té doby i nové logo. Krom skici jeho obličeje jej ještě doplňují slova Above Us Only Sky.

2000

Micku Jaggerovi bylo soudem nařízeno platit vyšší výživné na jeho nemanželské dítě, které má s brazilskou modelkou Lucianou Morad. Původní částka 5,500 tisíce dolarů měsíčně byla navýšena na 10 tisíc. Matka Jaggerova potomka soudu vyčíslila náklady na dítě: Chůva za 3.500, jídlo 2.500 a nájem na newyorské Upper West Side v hodnotě 3.350 dolarů. 

1939

Začala okupace Čech a Moravy vojsky nacistického Německa, zanikla Druhá republika. Příjezd okupantů o šest týdnu uspíšil připravovanou změnu dopravy, jízda vpravo si vyžádala zmatky, zranění a hmotné škody.

Facka, pěstní souboj i nejslavnější selfie: Momenty oscarové ceremonie, které nevymažeme z paměti

Carlito Brigante / 12. 03. 2023

Módní ikona Reese Witherspoon: Inspirujte se jejím dívčím a hravým stylem

Andrea Machajdíková / 14. 03. 2023

Zdroje: Wikipedia, onthisday.com, thisdayinmusic.com
Úvodní foto: Profimedia / Courtesy Everett Collection

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM