Ranní klub /
Celý playlist
Rozhovory

Tomáš Konůpka alias Ikon: Vlítnu na pódium jak uragán, jedu a zapomenu na všechny problémy

Avatar photo Vladimír Pavlík
31. 10. 2023

Hostem Expres FM byl tentokráte Tomáš Konůpka známý jako Ikon. V těchto dnech mu vychází sólové album, které pokřtí 9. listopadu. Nejen o jeho vzniku si popovídal s Vladem z Večerní show. 

IKON, vlastním jménem Tomáš Konůpka, je český zpěvák, hudebník, skladatel a hudební producent. Jako bubeník byl stálým hostem a producentem ve skupině Mydy, s níž vystupoval například na festivalech Glastonbury nebo Sziget. V minulosti s Janem Pospíšilem tvořil základ formace Android Asteroid. Vystudoval Konzervatoř a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze. Byl žákem profesora Miloše Veselého. Po studiích založil rap-soulovou skupinu Navigators. Její první singl Happy byl nasazen v denní rotaci MTV Europe. Z jeho právě vydaného sólového alba vyšly zatím tři singly doprovázené videoklipy – Waiting, Night a Love. 

Další díly (398)

Není to tak dávno, možná rok nazpět, co jsi nám pouštěl ukázky z chystané desky, která vychází v těchto dnech…
Přesně, když jsem sem jel, tak jsem si vzpomněl, že jsme tady o tom mluvili, v té době byly věci hrozně rozjeté. Gruppo Salsiccia, 7krát3, všechno to strašně svištělo a já jsem do toho dělal tuhle svoji muziku, jen tak pro zábavu, prostě z lásky, ze srdce. No a ta deska je venku, mám svoji kapelu a vydal jsem se na sólovou dráhu.

Vnímám tě především jako bubeníka a producenta známého z projektů Navigators, Mydy, Android Asteroid, nebo už zmíněných Gruppo Salsiccia a 7krát3. Opustil jsi ty projekty kvůli sólové dráze, nebo to nějak přirozeně vyplynulo?
Jak co, každá z těch věcí trochu jinak, některý z těch projektů skončil časem, některý ani neměl ambice být dlouhodobým projektem. Třeba Mydy jsem prostě jenom vyslal do světa a protože jsem o generaci starší. Oni si prostě prošli klasickým obdobím vzdoru a hudební puberty. Naposledy jsem třeba produkoval album Mig 21, což je úplně mimo to, co normálně dělám, ale mám kluky strašně rád a dělal jsem to napůl s Romanem Holým. 7krát3 jsem opouštěl strašně těžko, protože Štěpána mám také rád, a ta kapela byla prostě fantastická. On pochopil, že se chci vydat na sólovou dráhu. A v případě Gruppo Salsiccia to dopadlo tak půl na půl – půlka kapely to pochopila, druhá ne, doufám, že to čas nějak vyléčí. 

7krát3: Vzniká málo hudby, při které by se lidé mohli milovat

Redakce / 21. 03. 2022

A jaké to je stát na vlastních nohou?
Je to skvělé, protože jsem se proto to narodil a baví mě to. 

Byla tam nervozita?
Ne, vůbec nejsem ten typ. Mám výhodu, že nemám nervy, naopak se na všechny ty věci těším, vlítnu na pódium jak uragán, jedu a zapomenu na všechny problémy, aspoň na hodinu nebo jak dlouho ten koncert trvá. 

Vychází tvoje debutová sólová deska, na které poprvé zpíváš. V minulosti ses spíše věnoval produkci nebo bicím…
Není to úplně tak, protože jsem v nahrávacích studiích zpíval doprovodné vokály, ale nejsem nikde uvedený. Už tam mě to vlastně strašně chytlo, ale pozor, v mé úplně první kapele, která se jmenovala Mikiho pupík, jsem hrál nejenom na bubny, ale i zpíval. Nikdy mi totiž nedělalo problém hrát na bubny a zpívat zároveň, takže to budu dělat i teď na koncertech, sice budu vepředu jako frontman, ale občas sednu za bicí a dám to tam. 

V tobě se to muselo celou dobu prát, bubnoval jsi, ale měl jsi i tendenci zpívat, proč to trvalo tak dlouho?
Asi jsem si tolik nevěřil nebo nedozrál. Covid  tomu pomohl, měl jsem hodně času si sednout do studia a začít skládat svoje písničky, to by se normálně nestalo. Takhle to vzniklo, z čisté radosti. Mám teď čas věnovat se sám sobě.

Zásadní pro tebe a pro vznik toho alba byla i cesta do Spojených států. Jak ses vůbec dostal k tomu, že jsi tam odcestoval a složil i podstatnou část toho alba?
Nějaká moje písnička od Android Asteroid se dostala do YouTube Top10 na festivalu Nouvelle Prague. Slyšel to tam americký agent, který pořádá jeden z největších hudebních summitů na světě zaměřený na prodej a produkci hudby. Na ten summit jsem dostal pozvání, přijel tam, a protože už jsem měl nějaké svoje skladby, tak jsem je tam prezentoval a chtěl je prodat jiným interpretům.
A s jedním chlápkem, který má velkou celosvětovou distribuční společnost na streamy a platformy, jsme si plácli. Podepsali jsme kontrakt, on měl jedinou podmínku, a sice že to musí nazpívat ten člověk, co zpívá na těch demáčích. Říkám, že to jsem já a on, že to tedy budu zpívat. Věří mi a teď vlastně z dálky pozoruje, jak to jde. 

Roman Holý: Čím jsme starší, tím jsme nas**nější, nervóznější a méně si věříme

Vladimír Pavlík / 16. 06. 2023

Kdy to album vychází?
Vyšlo 26. října a k dispozici je na všech streamovacích platformách. Když vás to bude bavit, přijďte na můj křest 9. listopadu do pražského Lucerna Music Baru.

Co nás na tom křtu čeká?
Budu mít živou kapelu, už zkoušíme, a je to super. Hraje tam Petr Bidlo na baskytaru, jeho kamarád Michal Říha hraje na klávesy a na kytaru a nebudou chybět ani dvě doprovodné vokalistky. Já budu zpívat a občas i hrát na bubny, zahrajeme celou moji desku, pokřtíme ji a přidáme i jednu novinku. Samozřejmě tam budu tam mít merchandising, cédéčka a k mání budou i IKON brýle. Jako předkapela budou Good Times Only, skvělá mladá indierocková kapela. Na afterparty bude hrát DJ Bidlo.  

Jak vznikaly videoklipy k jeho skladbám a kdo se na nich podílel? Jací hosté se ve skladbách představili? Jaké jsou jeho ambice a jak by sám svoji tvorbu charakterizoval?
To si můžete poslechnout  v rozhovoru, který najdete v úvodu tohoto článku. Archiv rozhovorů Expres FM najdete v sekci Podcasty, v aplikaci Expres FM, nebo ve svém oblíbeném podcastovém přehrávači. 

Žofie a Nèro z kapely Mydy: Nová deska je o znovuzrození naší kapely i nás samotných 

Vladimír Pavlík / 29. 11. 2022

Orion: Moje nová skupina koncertuje jedině za čtyři miliony

Redakce / 16. 03. 2021

Kateřina Žbirková: Meky byl neuvěřitelně produktivní autor, příští rok vyjde další album, chtěl by to tak

Miloš Pokorný / 20. 10. 2023
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM