Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Rozhovory

Roman Holý: Čím jsme starší, tím jsme nas**nější, nervóznější a méně si věříme

Avatar photo Vladimír Pavlík
16. 06. 2023

Kultovní česká kapela J.A.R. vydala nové album Jezus Kristus Neexistus? O deváté řadové desce přišel do studia Expres FM prozradit více kapelník J.A.R. Roman Holý. S Vladem a Radkem ve Večerní show ale probrali i jeho další těleso, Monkey Business, i sólovou tvorbu. 

Další díly (398)

Rozšířit sbírku Andělů

Je to rok od vydání tvé sólové desky Strážce plamene volume 1. Kdy se tedy dočkáme volume 2?
Myslím, že příští rok. Hrozně se mi zalíbila práce na první desce, kdy jsem se nemusel s nikým dohadovat a nikoho o ničem přesvědčovat, že bych chtěl v podstatě dělat asi jenom sólové desky.

Ale na spadnutí je i nová deska J.A.R., Jezus Kristus Neexistus?
Není na spadnutí, je hotová, po pěti letech. Vyjde 16. června a spadl mi ze zad stotunový šutr, protože, řekl bych, že čím jsme starší, tím jsme nas**nější, nervóznější a méně si věříme. A už to není o tom vlítnout do studia a zmáčknout tam něco a je to hotové.

Vaší předchozí deskou Eskalace Dobra jste nasadili laťku dost vysoko, získala dokonce Anděla. Byl to důvod pro novou desku?
Dostala několik Andělů a jelikož je sbírám a dneska má jedna soška Anděla cenu asi 100 tisíc korun, já jich mám 21, tak to potřebuji ještě rozšířit malinko. Ať mám na důchod.

A necítili jste nervozitu, že musíte navazovat, překonávat? Nebo jste to vůbec neřešili?
Řeknu to takto: Jsem velký fanoušek hudby a když si zamiluji nějakou kapelu a s jejich muzikou trávím hodně času, tak jsem velice nesvůj, když vypadne nějaký člen nebo změní zpěváka nebo natočí průměrnou desku. A neznám asi žádnou kapelu, která by vydržela mít desky pořád dobré. Takže já k tomu vždy přistupoval jako velký fanoušek J.A.R., který má rád tuhle hudbu, protože to šlape, je to neotřelé a praštěné, jsou tam zajímavá a divná textová spojení, ale zároveň to umí být vážné, umí to pohladit, ale i nakopnout. A v první řadě si tu hudbu děláme pro sebe.

Funk je vyčerpaný

Je nějaká vaše deska, kterou bys nejraději nevydal?
Jedničku a dvojku, tedy alba Frtka a Mydli-to! Většinou to bývají nejsilnější desky, ale u nás bych je bez problémů vymazal ze světa. Od Mein Kampfunk už si stojím plně za vším. A je neuvěřitelné a nesmírně příjemné vidět, že na naše koncerty chodí třetina mladých lidí, středoškoláků, to mě naplňuje velkým štěstím.

Je i nová deska funková?
To by byl trapas, funk je tak vyčerpaný, to by byla hrozná nuda. Zkoušel jsem na desku udělat takové elektro, to J.A.R. nikdy neměli. Máme tam úplně jiné rytmy než jen funk.

Takže máte chuť zvukově experimentovat?
Samozřejmě, J.A.R. je plné kreativních osobností, originálních postupů, dechů a textů. Pracovat s těmi lidmi je velká radost. Velkým přínosem byl Dan Bárta. Ten přijde do studia, a když se mu líbí hudba, tak má, oproti spoustě jiných muzikantů, napsaný text za devět minut.

Vždy jsem si myslel, že vaším dvorním textařem je Oto Klempíř…
Je. Vždy to tak bylo a bude.

Kapela J.A.R. je na scéně už více než 30 let. Jaký je váš recept na společné fungování?
To je osud. A musíš umět zařadit zpátečku. Samozřejmě, že jsme se mnohokrát dohadovali a nebylo to jednoduché, ale jsem šťastný, že nám to i po těch letech prostě normálně pořád funguje. Je to jako když vidíš staré lidi, kteří jsou spolu 50 let, jak se vedou za ruce a dávají si něžný polibek. A my se máme pořád rádi a stále nám to nějakým způsobem hraje.

Už jsme probrali tvoji sólovou kariéru i J.A.R., nemůžeme vynechat Monkey Business…
Jsou podle mě teď v nejlepší hrací síle a hrají nejlépe, co kdy hráli. A máme před sebou proces nové desky, na kterou se hrozně těším, bude v češtině.

Proč se jedna z předchozích desek J.A.R. celá předělávala? Co Roman Holý dělá s věcmi schovanými v šuplíku? Jak tvoří? Jak přepíná při tvorbě pro své dvě slavné kapely? A jaké hosty mají J.A.R. na nové desce? 
To se dozvíte z rozhovoru, který si můžete přehrát v úvodu článku. Archiv našich rozhovorů najdete v rubrice Podcasty, v aplikaci Expres FM nebo vaší oblíbené podcastové aplikaci. 

Michal Hrůza: Peníze v kapele dělíme rovným dílem, díky tomu mi neutíkají muzikanti

Miloš Pokorný / 23. 05. 2023

David Koller: K tvorbě přistupuji primitivně, aby to bylo atraktivní, chtěli jsme to hrát na koncertech a lidi to bavilo

Miloš Pokorný / 19. 04. 2023

Zdroje fotografií: Profimedia a Expres FM / Petr Novák

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM