Ranní klub /
Celý playlist
Ostatní

Orion: Moje nová skupina koncertuje jedině za čtyři miliony

Redakce
Po dlouhé virem vynucené pauze se do studia Expres FM dostavil první host. Vlado a Radek ve večerní show přivítali legendu českého hip-hopu.
16. 03. 2021


Vlado: My jsme nově do vysílání nasadili singl Refrén vašeho nového projektu Gruppo Salsiccia a to je právě hlavní důvod toho, proč jsme si tě dnes do Expresu pozvali. Jak je to aktuálně s Gruppo Salsiccia, kolik songů už máte venku?
Orion: Hele já, když jsem jel do rádia, tak mi Luban, což je basák, klávesista, a taky takovej třetí mozek kapely, tak mi říkal, ať kolem toho strašně mlžím. (smích)

Radek: Jasně, tak nám zkus trochu rozmlžit, kdo je vlastně tahle klobásová kapela? Kdo tvoří Gruppo Salsiccia?
Orion: Tak jako jména říct můžu… Takže já jsem Vorel, (smích) pak je tam Gulio de Blasio, to je takovej režíro-všeho-umělec. Pak je tam Luboš Svoboda, kterej točí klipy, hraje na basu a na synťáky, a pak je tam Tomáš Konupka z Android Asteroid, kterej hraje na bicí, na synťáky, zpívá a stará se o zvuk a tak.

Vlado: Jak vůbec projekt Gruppo Salsiccia vzniknul? Protože pro tebe je to docela žánrový odbočení od toho, na co jsme u tebe zvyklý.
Orion: No, je to úplně nová věc. My jsme vlastně nikdy neměli v plánu s tím jít ven. Vzniklo to jako sranda kapela, a jestli budou ještě vylejzat tracky, který jsme natočili za poslední dva roky, tak teprve poznáte, co je to za hovadinu. Ale pak jsme začali dělat další věci, u kterých už se dá říct, že jsou poslouchatelný nebo tak jako, že to může přijmout snad i pár lidí, nebo aspoň většina Pražáků. Hlavně těch dobrejch, co poslouchaj Expres FM. (smích) Tak jsme si řekli, že by byla škoda si to pouštět jen doma nebo dokola mezi sebou a otravovat s tím kámoše v hospodě. Jakože "dělej, dělej, poslouchej! Mam novou písničku!" (smích) Tak jsme si řekli, že místo takovýho otravování lidí v našem okolí, tak to dáme ven a uvidíme, co to udělá. Takže jsme úplně na začátku a zvolili jsme si úplně debilní název Gruppo Salsiccia a já furt pořádně nevím, jak se to píše. Pro ty z vás, co nevědí, co to znamená, tak je to "skupina klobás".

Radek: Mě by zajímalo, jak se ti líbil přerod z rappera na zpěváka?
Orion: Tady přerod je spíš trochu porod. Protože, kdybych o sobě já měl říct, že jsem zpěvák, tak tím všechny zpěváky urazím. Já tak jako mám nějaký to frázování, lehce tak jako intonuju a občas se mi to podaří, takže to je celý moje zpívání. V nějakým rozhovoru jsem dokonce říkal, že bych mohl začít na nějaký hodiny zpěvu, ale byla to samozřejmě blbost. (smích) Od tý doby se měj ptaj, jestli už jsem začal a já, že ještě ne. Že ze mě žádná Pecková nebude, ale baví mě to si s tím hrát a zkoušet to.

Vlado: To je z toho ale hrozně cítit, že si to celý užíváš…
Orion: Proto to vlastně celý děláme. Vlastně jsme si řekli, že do této smutné doby budeme dávat jen lásku.

Radek: A bylo to záměrně? Že jste si řekli Orion rapuje všude, tak pojďme teď zkusit zpěv?
Hele nevím. Ani nevím, jak to vlastně vzniklo. Už cca před sedmi lety, když jsem dělal album Noční vidění, tak mi Tomáš Konůpka říkal: "Vorle, měl bys víc zpívat. Ty na to máš!" Takže se to zkoušelo víc a víc a teď si to můžete poslechnout.

Vlado: Já bych řekl, že se to povedlo, a hlavně to splňuje ten účel, o kterém si mluvil ve spojení s tohle depresivní dobou. Každá věc, kterou si od vás pustím, mě rozesměje. Nejlepší je si to pustit. Mám tu připravený váš song Refrén, chceš si ho nějak uvést?
Orion: Ne… (smích) Tak jo. Vlastně ten videoklip, na kterej se někde podívejte, tak v něm letíme raketou na Mars a do toho to má podobnej beat, jako jedna kapela, která se teď rozpadla. Takže jsme udělali nejlepší timing. Protože jsme na Marsu dřív, jak všechny ty sondy, a zároveň jsem nástupci tý rozpadlý kapely. (smích)

Vlado: Myslíš Daft Punk?
Orion: Jo. Mě by u nich zajímalo, když se teď rozpadli, jako jak se museli pohádat, kdo bude "Daft" a kdo bude "Punk"? (smích)

Gruppo Salsiccia.jpg

Obal singlu Refrén. Foto: Gruppo Salsiccia

Vlado: Ori, ty jsi nám prozradil, že s Gruppo Salsiccia máte nahraný desítky a desítky songů, ale vyšlo jich jen pár jednotek, proč už jste vyprodali vinyl, tak co bude s tím zbytkem?
Orion: Máme v plánu to dělat, že za dvanáct měsíců uděláme šest singlů na sedmipalcovým vinylu. Takže dvanáct pecek a ke každý věci chceme dělat jeden klip, takže každej měsíc jeden klip. Takže zatím byly Lajna, Mia Barca, teď Refrén. A písnička Pod Dekou, která jako na druhý straně toho singlu Refrén, tak u ta bude mít premiéru videoklipu na konci března.

Radek: Kdo je vlastně váš dvorní textař?
Orion: V podstatě všichni přispíváme stejným dílem. Všichni jsou u toho, když se to děje, takže vlastně i když do toho nikdo moc nezasahuje, tak už jen třeba tím, že koupí pivo, tak do toho vlastně dost zasáhne. (smích) Vlastně pravda je taková, že kašleme na nějaký autorství.

Vlado: A uvidíme vás někdy na nějakém pódiu? Protože muzika i vaše texty jsou vtipný a koncert by musel bejt třeskutej…
Orion: Třeskutej koncert a vtipná muzika, tak to vyjde tak na milion na osobu. (smích)

Vlado: Takže za celej projekt Gruppo Salsicia jsou to 4 miliony korun.
Radek: Do konce března jste předpokládám vybookovaný…
Orion: Chceš třeskutý koncert a vtipný chlapíky, tak to holt něco stojí. (smích) Ne, jako nikdy nevíš, ale my jsme to ani vydávat nechtěli, natož s tím vystupovat, ale už jsme udělali jeden ústupek, tak uvidíme, co bude dál. Budeme vydávat singly, tak jak jsem říkal, a i když jsme teď vydali spíš taneční věci, tak ty ostatní zase tak taneční nejsou, ale jsou spíš pomalejší. Je to multižánrový nebo spíš nadžánrový, jen těžko se to škatulkuje. A prostě pomalu to budeme vydávat ven, aby si lidi udělali představu, o čem to je a buď se to bude líbit nebo ne. A pak až můžeme dávat ven takový ty zhovadilosti, co jsme taky dělali, protože, kdybychom to vydali teď, tak si všichni myslíte, že jsme zralý na Bohnice.

Vlado: Abychom s informacemi o vašem projektu byli kompletní, tak musíme zmínit i brand, kterej jste vyrobili. Je to tak, že máte svý vlastní oblečení?
Orion: Hele jenom jsme naše logo, který jsme dali na přebal těch prvních singlů, tak jsme ho pak přenesli ještě na trika a mikiny. Takže tak. Žádnej velkej fashion killa brand. (smích)

Vlado: Ale pojďme se od projektu Gruppo Salsiccia posunout dál. Kapelu PSH totiž letos čeká jedno velký výročí a to 20 let od vydání vaší první desky Repertoár.
Orion: Máme právě víc výročí. Máme 20 let od desky Repertoár, potom máme 15 let od začátku labelu Bigg Boss a pak máme ještě 25 let od takovýho našeho prvního počinu, což tenkrát jsme vlastně začínali s graffiti časopisem. A všechno končí rokem 2021, kdy všechno zabalíme.

PSH Orion profimedia-0333903245.jpg

Vladimir 518 a Orion na koncertě PSH. Foto: Profimedia.cz


Vlado: Když jsi nakousl tenhle váš konec, tak jak ses na to ty tvářil nebo, kdo s tím vlastně přišel?
Orion: Hele nějak to z nás vybublalo ve smyslu, že je dobrý dělat ty věci od do. My samozřejmě nepřestaneme dělat muziku, ani se nepřestaneme věnovat ostatním věcem, co děláme, jen už to nebude pod značkou Bigg Boss a už to ani nebude v takovým rozsahu. Veškerý naplnění nebo i další ideje se transformují do něčeho jinýho, což vlastně ještě ani nevíme do čeho, ale bude to rozhodně menší, než to bylo doteď, protože už nám to takhle stačilo. Už jsme si dokázali, co jsme chtěli a už se tím chceme víc bavit, než vlastně někde s někým soutěžit, protože nás už stejně nikdo nedohoní. (smích)

Vlado: Já chápu, že nemůžeš mluvit za ostatní členy labelu Bigg Boss, ale jaký názor na konec měli ostatní? Přece jenom v labelu už je vás docela dost…
Orion: Tak on ten náš label nebo to uskupení nebylo úplně labelem. My jsme nikdy nikoho netlačili do třeba dvou až tří desek, do nějakejch pitomejch procent, smluv a tak dál. Bigg Boss je vlastně jen platforma, která někomu, kdo chce a kdo je nám třeba sympatickej, může v určitým bodě kariéry pomoct, někam ho poslat nebo mu tu kariéru zničit. (smích) Ale vždycky nám šlo o to, aby se každej staral sám o sebe. Jako jsou věci, určitá agenda, která se umělcům dělat nechce a na to samozřejmě lidi, který jsou s tím schopný pomoct. Ale pak jsou věci, jako samotná práce a dělání kolem svého jména vítr, bugr a promo, a to je vlastně dobrý, aby si každej dělal sám. Protože pak to udělá asi nejlíp. Takže takhle ta platforma fungovala, teď se přetransformuje jinak a ty lidi co s náma dělaj, tak s náma budou určitě dělat dál. Ale celý se to ještě vymýšlí a ideálně se ptejte Vladimíra, to je takovej Big Baus.

Vlado: Je mi to jasný, ale chtěl sem slyšet i tvůj pohled na věc. Mně ten konec přijde, jako hrozná škoda, ale je fakt že netuším, co se ještě bude dít.
Orion: No hele, řekl jsem ti to. Plánujeme to Repertoár výročí, pro který pošleme do světa remaster vinyl alba Repertoár. Pak uděláme asi čtyři koncerty jenom s playlistem z alba Repertoár, a to bude jednou pro vždy naposled. Pak já vydám sólový album, Vladimir 518 dělá sólový album, a to zatím asi stačí. Ještě něco do toho ještě děláme. (smích) Na léto samozřejmě plánujeme tour…

PSH mnší.jpg

Orion a Vladimir 518 na novoroční show v Roxy. Foto: Stream.cz


Vlado: Prozradil jsi, že natáčíš desku. Na Instagramu Mikea Trafika jsem dokonce viděl fotku, kde se psalo, že by se deska měla jmenovat Teritorium III?
Orion: To je zatím pracovní název, jakože Teritorium III – zase jsem z toho nějak vybruslil (smích)

Radek: Tu desku už točíš docela dlouho ne?
Orion: Ani ne. Jako točím furt něco průběžně. Něco použiju, něco nechám na jindy, a něco vyhodim. Ale teď s Trafikem děláme každej tejden aspoň jednu pecku.

Vlado: Takže Mike Trafik je výhradní producent tvý nový desky?
Orion: No chtěl by bejt. (smích) Ale bohužel to tak asi nebude. Ale dělá, že to ještě není jistý, a tak se snaží, a snaží se samozřejmě dobře. (smích) Určitě tam budu mít i věci od Wiche a dalších producentů. Ale největší penzum beatů, a i práce okolo, jde za Mikem Trafikem.

Vlado: Říkáš, že už část desky je hotová, tak kdy to půjde tvoje sólovka ven?
Orion: Tak máme nějaký plány a chtěli bychom to dát do prázdnin ven a snad se to povede. Našlápnuto k tomu máme dobře, tak bychom to snad i mohli stihnout.

Vlado: Prozradíš i hosty z řad ostatních rapperů?
Orion: Zatím je ještě nemam natočený, ale hosty tam chci. Jedinej, koho mam už i nahranýho, tak je Čistychov, kterýho mam všech deskách, který jsem v životě natočil. S nim se znám už hrozně dlouho a vždycky, když mam něco točit, tak Čisty je první, kdo mě napadne. Hlavně on mi nikdy neřekne ne. (smích)

Vlado: No a ty co ještě nahraný nemáš a chtěl bys je na desce?
Orion: Tak nabízí se samozřejmě lidi od nás z labelu. Takže už jsem volal do Brna Maniakovi, Vláďovi na Vinohrady a 7krát3 do Budějovic.

Vlado: Probrali jsme už asi vše potřebný, ať už to byl projekt Gruppo Salsiccia, PSH, Bigg Boss nebo tvoje sólovka. A tak nám zbyl čas na volnější tlachání, tak co tak děláš v týhle depresivní době?
Orion: Tak samozřejmě hodně pracuju. Dost času trávím ve studiu. Takový studio je sice pracovní věc, ale do toho si tam můžeš pozvat kamaráda, který taky pracuje a ten kamarád přinese i pivo, které pracuje s námi, takže si uděláme nějakou zábavu, ale netrpím. Samozřejmě mně chyběj koncerty, ale touhle dobou jako březen – duben jsme stejně mívali kapelní pauzu, takže touhle dobou jsme stejně nikde nehráli a celkově to beru jako fakt. Stejně s tím nic neudělám. A když chci, tak si zalezu do studia a tam si zarapuju.


Připomeňte si novoroční koncert: PSH otevírají rok 2021 živou show z Roxy


Vlado: I nějaký starší věci? Říkal jsi, že chystáte koncert pouze ze songů alba Repertoár, tak máš je všechny v paměti?
Orion: No kámo… Už tak před rokem a půl jsme podobnej koncert měli a měl jsem z toho teda velkej vítr, protože když ty pecky nehraješ, tak se ti z tý hlavy vykouřej, ale dal jsem tomu pár hodin a mozek do dokázal nějak restartovat.

Vlado: Tak u vás jako PSH je výhoda, že vaše první deska je notoricky známá, takže stačí dát mikrofon do lidí a oni to odjedou.
Orion: Jo, jako jednou mě tohle zachránilo. Kdy mi vypadnul text a dělal jsem jako, že nic a dal mikrofon do lidí a ty to dojeli. (smích)

Vlado: Další muziku, kterou tady mám, je tvůj singl Neuč Vorla lítat feat. Refew (Ondryk Remix). Jak ty si vlastně vybíráš, kdo ti udělá remix tvýho songu?
Orion: Hele, zrovna remixová deska Noční vidění, ze který je ten singl, vznikla vlastně náhodou. Protože právě zrovna Ondryk, kterej mi dělal pár beatů, tak mi vždycky říkal, ať mu posílám jen a capellu, že na tu bude chtít udělat remix. Tak jsem mu naposílal několik svejch rapů, on mi poslal asi pět remixů, a já si pak říkal, že když už jich mám pět, tak jich dám dohromady deset a vydám remixovou desku. A zrovna od něj to Neuč Vorlat lítat nezní ani hůř ani líp, jak originál, ale zase jinak dobře a mě vlastně baví tomu dávat různý verze a trochu s tím experimentovat.

Vlado: Co máš vlastně dneska ještě v plánu?
Orion: Půjdu koukat na fotbal na Slavii proti Rangers.

Vlado: A ty jako Bohemák, budeš Slávii přát vítězství?
Orion: Tak hele přece to nebudu přát lidem, co nosej sukně. Je to českej klub, takže koeficient.

Radek: Tak tohle byl náš první živý host od začátku pandemie, díky za něj.
Vlado: Já ti taky díky, že sis na nás udělal čas. A ať se daří.
Orion: Já díky za pozvání. Mějte se fajn a mějte se rádi doma.Titulní foto: Expres FM

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM