Expres FRESH! /
Celý playlist
Ostatní

50 nejlepších alb: Pixies předběhli dobu, hitový potenciál docenila Evropa

Redakce
Hudební styl americké alternativní kapely Pixies je silně ovlivněn punkem a indie rockem, a přestože je hodně melodický, je drsný zároveň. Black Francis je hlavní skladatel a zpěvák a má vysloveně zoufalý, ječící projev. Obvykle psal záhadné písně o neobvyklých tématech, jako jsou UFO nebo surrealismus. Skladby kapely často odkazují na duševní nestabilitu, násilné biblické obrazy či fyzická zranění. Pixies jsou právem považováni za bezprostřední předchůdce boomu alternativního rocku 90. let a ovlivnili řadu kolegů, legendární Nirvanu nevyjímaje.
05. 01. 2022

Dnes se společně vydáme do revolučního a zlomového roku 1989. Jak všichni víme, v zemích českých padl komunistický režim, Sověti se stáhli z Afghánistánu, 41. prezidentem USA se stal George Bush, v Německu proběhl první ročník legendární street party Love Parade a svou premiéru si odbyl i seriál Simpsonovi. Nás ale zajímá dění v hudbě. Na jaře roku 1989 vyšla během jednoho měsíce dvě zásadní alba. I když měla stylově jen pramálo společného, každé z nich bylo klíčové pro zdokonalování a definování zvuku kytarové hudby, což koneckonců platí dodnes. První je eponymní LP The Stone Roses (v našem žebříčku na 48. místě), druhým pak album Doolittle od Pixies. Obě desky byly jejich tvůrčími vrcholy a nadčasově znějí i více jak čtvrt století od svého vydání.

Složitá filozofie

Po jejich velmi uznávaném, ale komerčně neúspěšném albu Surfer Rosa z roku 1988 se skupina vydala na evropské turné, během něhož začal Black Francis, frontman a hlavní skladatel skupiny, psát nový materiál pro budoucí album. Vznikly tak skladby jako Dead, Hey, Tame a There Goes My Gun. Samotné nahrávání desky, která se původně měla jmenovat WHORE, začalo posledního října roku 1988 v tehdy jediném profesionálním studiu v Bostonu, odkud kapela zároveň pocházela. Na nahrávání alba tehdy malá britská alternativní značka 4AD vyčlenila 40 tisíc dolarů, což opravdu nebylo mnoho peněz, ale pořád to byl čtyřnásobek částky, za kterou Pixies nahráli svůj debut.

Na to, aby se z desky Doolittle stala dnes už klasická rocková záležitost, dohlížel producent Gil Northon, který musel s Blackem Francisem absolvovat několik sezení. Probrali hudební rytmiku, tempo, ale i filozofii celé vznikající desky. Což nebylo úplně jednoduché. Doolittle je eklektickým hudebním mixem, který drží pohromadě jak basová linka Kim Deal, tak biblická, náboženská a apokalyptická témata, surrealismus, smrt. Mimochodem v průběhu nahrávání se basistka Kim Deal rozhodla založit svou vlastní kapelu The Breeders. Důvodem je vůči její vlastní tvorbě neústupný Black Francis. Během nahrávání desky se napětí mezi oběma výraznými členy kapely přeneslo i mezi ostatní a z čisté zábavy se stala práce a rutina. Následné vyčerpávající dvouleté turné už bylo poslední kapkou před nevyhnutelnou pauzou, byť se ještě v rychlém sledu objevila dvojice desek z roků 1990 a 1991. Tvůrčí pauza nakonec skončila až v roce 2014

50 nejlepších alb: Hněvem a chudobou k zásadní punkové nahrávce

Nejoblíbenější deska Kurta Cobaina

Deska Doolittle dosáhla během let kultovního statusu, a to díky nadčasovosti v tématech i zvuku. Nejspíš jí pomohlo i časté zmiňování Kurtem Cobainem, který jí řadil mezi své nejoblíbenější desky, a kapelu jako takovou bral za přímou inspiraci pro vznik desky Nevermind. Druhé album Pixies Doolittle je považováno za nejsilnější materiál kapely, navíc komerčně úspěšný. Deska se výborně prodává dodnes. Album je často citováno jako inspirativní pro mnoho umělců. Vedle Nirvany můžeme jmenovat ještě The Smashing Pumpkins, Oasis, PJ Harvey i Davida Bowieho.

Pixies je americká alternativní rocková kapela, která vznikla v Bostonu ve státě Massachusetts v roce 1986. Původní sestavu tvořili Black Francis (zpěv, kytara), Joey Santiago (kytara), Kim Deal (baskytara, zpěv) a David Lovering (bicí). Kim Deal v roce 2013 ze skupiny odešla, krátce ji nahradila Kim Shattuck, od roku 2014 se pak v sestavě natrvalo usadila Paz Lenchantin. Zatímco Pixies ve své domovské zemi zaznamenali jen skromný úspěch, byli výrazně úspěšnější ve Spojeném království a Evropě. Skupina se v roce 1993 za krutých okolností rozpadla, ale v roce 2004 se dala znovu dohromady. Historie Pixies je plná rozchodů, převratů a překvapení. Ve své diskografii má kvartet sedm studiových desek. Dosud poslední album Beneath The Eyrie skupina vydala v září 2019. Vypadá to, že po více než třiceti letech vystupování a nahrávání Pixies zřejmě nalezli kýžený klid. Dodejme, že zasloužený. A pro české fanoušky máme na závěr dobrou zpávu: 25. 8. 2022 vystoupí Pixies v pražské hale Forum Karlín.Pixies – Doolittle
Datum vydání: 17. 4. 1989
Délka: 38:38 minut
Singly: Monkey Gone To Heaven, Here Comes Your Man, Debaser

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM

28. Pixies – Doolittle
29. Sex Pistols – Never Mind the Bollocks, Here’s the Sex Pistols
30. Björk – Debut
31. The Cure – Disintegration
32. R.E.M. – Automatic For The People
33. Bob Dylan – Blonde On Blonde
34. The Strokes – Is This It
35. Fleetwood Mac – Rumours
36. Daft Punk – Homework
37. Wu-Tang Clan – Enter the Wu-Tang (36 Chambers)
38. The Doors – The Doors
39. Stevie Wonder – Songs In The Key Of Life
40. Led Zeppelin – Led Zeppelin II
41. Aretha Franklin – I Never Loved A Man The Way I Love You
42. Dj Shadow – Endtroducing…..
43. My Bloody Valentine – Loveless
44. Blur – Parklife
45. AC/DC – Back In Black
46. Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy
47. Patti Smith – Horses
48. The Stone Roses – The Stone Roses
49. Black Sabbath – Paranoid
50. The Streets – Original Pirate Material

Expres FM představuje žebříček 50 nejlepších alb v hudební historii podle Expres FM. Vlado a Radek v rámci své Večerní show představí ve vysílání vždy jednu nahrávku týdně, logicky tak posluchače čeká edukativní a zábavné hudební putování na celý rok. Žebříček zásadních alb není časově ani žánrově omezen. Jediné pravidlo, kterým jsme se řídili, je, že se musí jednat o řadová alba. Na této nejenom časově náročné akci se podíleli i ostatní moderátoři rádia Expres FM, společnými silami vytvořili úctyhodný a především pestrý seznam, a to dle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Pokud se trefíme do vašich představ či vkusu, nestyďte se nám dát vědět. A pokud ne, napište nám taky.

Kam dál? 50 nejlepších alb: Debut Patti Smith odstartoval éru punkrocku


Foto: Pixies

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM