Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

50 nejlepších alb: Pro Lauryn Hill bylo hnacím motorem těhotenství

Redakce
Multiplatinová umělkyně Lauryn Hill se prosadila jako členka skupiny The Fugees, jedné z nejprodávanějších R'n'B skupin po celém světě. Její sólová kariéra prudce vzrostla, když před téměř pětadvaceti lety vyšlo její jediné album The Miseducation Of Lauryn Hill. To jí vyneslo pět cen Grammy a zanechalo nesmazatelnou stopu v hudební historii.
24. 03. 2022

Dnes je před námi 18. místo, za kterým se podíváme do roku 1998. Tedy do roku, kdy česká hokejová reprezentace vyhrála olympijský Turnaj století v japonském Naganu a americký prezident Bill Clinton mlžil o svém vztahu s Monikou Lewinskou. Ve stejném roce vyšla i naše dnešní deska. Stála za ní zpěvačka a rapperka Lauryn Hill, která do světa vyslala svůj debut The Miseducation Of Lauryn Hill.

Blízký kontakt s pocity

Lauryn Hill v té době nebyla žádná začátečnice. Díky jejímu působení v hip hopové skupině The Fugees, ji znal prakticky celý hudební svět. Vztahy ve Fugees ale ochladly, a tak se jednotliví členi rozhodli vydat na sólovou dráhu. K finální podobě jejího debutu jí pomohla i láska. Během jejího odchodu od Fugees se dala dohromady s jedním ze synů Boba Marleyho, podnikatelem a fotbalistou Rohanem Marleym, se kterým čekala své první dítě. A právě těhotenství stejně spolu s dalšími událostmi z jejího života bylo hnacím motorem k vlastní tvorbě.

Samotná Lauryn Hill toto období popsala následovně: "Když jsou některé ženy těhotné, rostou jim vlasy a nehty, ale pro mě to byla moje mysl a schopnost tvořit. Měla jsem touhu psát, jako už dlouho ne. Nevím, jestli to bylo hormonální nebo emocionální, tehdy jsem byla v blízkém kontaktu se svými pocity." Co se tvorby týče, Lauryn Hill tehdy byla jako rozjetá mašina. V době, kdy dělala na své sólové desce, pracovala zároveň na hudbě pro Arethu Franklin nebo Whitney Houston. Do toho se rozpadala její kapela a jako třešnička na dortu už zmíněné těhotenství. Tyhle všechny zkušenosti a od nich se odvíjející pocity byly ohromným zdrojem inspirace. A pro desku The Miseducation of Lauryn Hill zdrojem témat.

50 nejlepších alb: The Streets albem Original Pirate Material přepsali historii

Pozitivní energie na Jamajce

Nahrávání začalo v roce 97 v New Yorku a končilo o rok později v jamajském Kingstonu, kde Lauryn Hill spolupracovala se skupinou New Ark. Na jejím neosoulovém a R'n'B debutu se tak vedle hip hopu objevují i prvky reggae. Studia Tuff Gong, ve kterých se album dokončovalo, vybudoval samotný Bob Marley. Právě stěhování do studií na Jamajce popisovala Lauryn jako zásadní moment v nahrávání celé desky: "Když jsem začala nahrávat v New Yorku a New Jersey, tak mi do toho spoustu lidí mluvilo a vymlouvali mi moje nápady. Celkově jsem tehdy vnímala negativní emoce. Hledala jsem místo s pozitivní energií, kde bych se cítila, jako mezi rodinou, a to byla právě studia Tuff Gong."

Ve studiích se střídala spousta dětí a příbuzných Boba Marleyho, včetně jeho dalšího syna Juliana, který konkrétně do písně Forgive Them Father přidal kytarové prvky. Dalšími hosty na desce pak byli Carlos Santana, Mary J. Blige nebo D'Angelo. Nahrávání pak probíhalo v režii samotné Lauryn Hill, která si nechtěla nechat do ničeho mluvit. Svůj životní příběh si na svém debutu chtěla odvyprávět sama, kdo by to tedy měl dokázat lépe. V textech se objevují témata mateřství, vztahy, Fugees nebo láska k bohu. Lauryn Hill se nikdy netajila obdivem ke gospelové hudbě a také otevřeně tvrdila, že během nahrávání se obrátila k bibli a právě útěcha z ní jí inspirovala k sepsání mnoha textů. Na desce se samozřejmě objevují i romantická témata, která jsou jak hořkosladká a týkají se vztahů minulých, tak i láskyplná a týkají se tehdejšího vztahu s Rohanem Marleym. Naopak třeba texty písní Lost Ones, Superstar, Ex-Factor a Forgive Them Father mají být zase přímým útokem na její bývalé parťáky z Fugees tedy Wyclefa Jeana a Prase Michela.

50 nejlepších alb: Dj Shadow se svým debutem zapsal do Guinessovy knihy rekordů

Jedno z nejlepších alb 90. let

Deska po vydání okamžitě zaznamenala úspěch a z Lauryn Hill se stala globální hvězda. Stala se jedním z prvních interpretů, který naplno začlenil hip hop mezi mainstream. A v hip hopu byla vůbec jednou z prvních, která začala plnit přední stránky všech magazínů. Od svého vydání se album umisťovalo v mnoha žebříčcích nejlepších alb, přičemž řada kritiků jej považovala za jedno z nejlepších alb devadesátých let. Stejně tak i my řadíme desku The Miseducation of Lauryn Hill hodně vysoko. V našem žebříčku 50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM se dostala na 18. místo.

Lauryn HillThe Miseducation Of Lauryn Hill
Datum vydání: 25. 8. 1998
Celkový čas: 77:46 minut
Singly: Doo Wop (That Thing), Ex-Factor, Everything Is Everything

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM

18. Lauryn Hill – The Miseducation Of Lauryn Hill
19. The Rolling Stones – Exile On The Main St.
20. Massive Attack – Blue Lines
21. Pink Floyd – The Dark Side Of The Moon
22. U2 – The Joshua Tree
23. The Beach Boys – Pet Sound
24. Amy Winehouse – Back To Black
25. The Beatles – Abbey Road
26. Miles Davis – Kind Of Blue
27. Public Enemy – It Takes A Nation Of Millions To Hold Us Back
28. Pixies – Doolittle
29. Sex Pistols – Never Mind the Bollocks, Here's the Sex Pistols
30. Björk – Debut
31. The Cure – Disintegration
32. R.E.M. – Automatic For The People
33. Bob Dylan – Blonde On Blonde
34. The Strokes – Is This It
35. Fleetwood Mac – Rumours
36. Daft Punk – Homework
37. Wu-Tang Clan – Enter the Wu-Tang (36 Chambers)
38. The Doors – The Doors
39. Stevie Wonder – Songs In The Key Of Life
40. Led Zeppelin – Led Zeppelin II
41. Aretha Franklin – I Never Loved A Man The Way I Love You
42. Dj Shadow – Endtroducing…..
43. My Bloody Valentine – Loveless
44. Blur – Parklife
45. AC/DC – Back In Black
46. Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy
47. Patti Smith – Horses
48. The Stone Roses – The Stone Roses
49. Black Sabbath – Paranoid
50. The Streets – Original Pirate Material

Expres FM představuje žebříček 50 nejlepších alb v hudební historii podle Expres FM. Vlado a Radek v rámci své Večerní show představí ve vysílání vždy jednu nahrávku týdně, logicky tak posluchače čeká edukativní a zábavné hudební putování na celý rok. Žebříček zásadních alb není časově ani žánrově omezen. Jediné pravidlo, kterým jsme se řídili, je, že se musí jednat o řadová alba. Na této nejenom časově náročné akci se podíleli i ostatní moderátoři rádia Expres FM, společnými silami vytvořili úctyhodný a především pestrý seznam, a to dle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Pokud se trefíme do vašich představ či vkusu, nestyďte se nám dát vědět. A pokud ne, napište nám taky.

Kam dál? 50 nejlepších alb: Utlačování a vykořisťování přineslo platinovou desku


Foto: Sony MusicDiskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM