Ranní klub /
Celý playlist
Ostatní

50 nejlepších alb: Debut islandské víly vás donutí tančit, i když se vám nechce

Redakce
Vizionářská umělkyně, která s lehkostí mísí avantgardní i popové prvky, spolupracovala s mnoha velkými jmény včetně Nellee Hoopera, Underworld nebo Trickyho. Její první sólový počin Debut nejenže dal vzniknout jejímu novému uměleckému směru, ale stal se mezinárodním hitem a učinil z ní jednu z nejoriginálnějších hvězd 90. let. Tento status si Björk drží i v současnosti. Na scéně začínala už v 11 letech, takže v branži působí neskutečných 45 let.
08. 12. 2021

Po krátkém přehledu zajímavých událostí roku 1993 se za okamžik podíváme již na 30. místo v našem žebříčku 50 nejlepších alb za Expres FM. Václav Havel byl zvolen prvním prezidentem České republiky. Základní vojenská služba byla zkrácena na 12 měsíců. Tenistka Monika Selešová byla při tenisovém utkání napadena a poraněna nožem. Zemřel kolumbijský drogový baron Pablo Escobar. Snoop Dogg byl obviněn z vraždy a na veřejnost unikla informace o vyšetřování Michaela Jacksona ze sexuálního obtěžování dětí. Nás už ale čeká jeden zásadní Debut. A to s velkým D.

Výsledek nočních výprav

Byť první desku poslala Björk do světa již ve svých 11 letech, o její regulérní sólovce můžeme mluvit až od roku 1993, kdy vyšla deska, která se stala velkou senzací a cesta k ní vedla přes londýnské a manchesterské noční kluby. O té době Björk říká: "Pamatuji si, že jsem jela do Manchesteru a viděla jsem věci, které jsem nikdy dřív neviděla a o kterých jsem jen doufala, že existují. Takže jsem byla vzhůru až do časného rána, někdy jen z nadšení pro hudbu." Na těchto nočních dobrodružstvích ji doprovázel producent Derek Birkett, kterému předtím dala demo se svou vlastní tvorbou.

"Jako hudební nerd jsem se prostě musela řídit svým srdcem. A mým srdcem byly beaty, kterými pulsovala Anglie. Inspirací pro vznik desky byli, jak později Björk připustila, Kate Bush a Brian Eno, acid a elektronika. Polovina toho, co se mělo stát debutem, již byla napsána, včetně úvodní skladby Human Behaviour. Při hledání producenta pokračovala Björk v psaní materiálu s Grahamem Masseym z kapely 808 State. Björk se prostřednictvím svého tehdejšího přítele, dje Dominica Thruppa, seznámila s producentem Soul II Soul a Massive Attack, Nelleem Hooperem. Tahle dvojice si padla do oka poté, co zjistila, že jejich představy o zvuku desky Debut byly velmi podobné. Jediné, co zbývalo, bylo dostat se do studia a začít pracovat.

50 nejlepších alb: Strokes hudbu ohlodali na kost a stvořili album dekády

Hravá sbírka s vizí

Bez jakéhokoliv omezování mohla Björk začít prozkoumávat všechno. Spolu s Hooperem dali dohromady šílenou směs harf, techno beatů a saxofonů, aby vytvořili zvuk, který byl jiný, ale přesto známý. Jednu minutu si myslíte, že slyšíte house music, v další vás ohromí skladba zahraná jen na harfu. Na téhle desce se Björk vyznává k lásce k rodnému Islandu, jazzovým standardům, ale taky už ke zmíněnému clubbingu. V době svého vydání byl Debut vítaným oddechem od nekonečných derivátů a klonů Nirvany a Pearl Jam. Debut představoval a reprezentoval vše, čím hudební průmysl tehdy nebyl, byl zábavný a experimentální. Donutil vás tančit, i když jste si mysleli, že se vám nechce.

Kritické reakce na Debut byly obecně pozitivní. Britský hudební tisk se o albu vyjádřil pozitivně, Q mu udělil čtyři hvězdičky z pěti a označil jej za "překvapivou, hravou sbírku", zatímco NME napsal, že Debut je "album, které věří, že hudba může být magická a zvláštní". The Independent poznamenal, že Björk "vytvořila úžasnou řadu kontrastních aranžmá, jejichž hudební rozmanitost nikdy nenarušuje její jasnou vizi".

Na předávání cen Grammy v roce 1994 bylo video ke skladbě Human Behavior nominováno na klip roku, ale souboj prohrálo s videem Petera Gabriela Steam. Na Brit Awards v roce 1994 získala Björk ceny za Nejlepšího nováčka a Nejlepší mezinárodní umělkyni. Svoji tvorbou, Debutem počínaje, Björk ovlivnila spoustu umělců, ať už vizuálně nebo po hudební stránce. Jmenovat můžeme Radiohead, The Knife, SZA, Ellie Goulding, Charlie XCX a dokonce i Kanyeho Westa.

Björk – Debut
Datum vydání: 5. 7. 1993
Délka: 48:26 minut
Singly: Human Behaviour, Venus As A Boy, Play Dead, Big Time Sensuality, Violently Happy

50 nejlepších alb: Kanye West svým skvělým albem nastolil nadvládu rapu

Zpěvačka i herečka

Björk se narodila 21. listopadu 1965 v Reykjavíku na Islandu a v roce 1986 založila skupinu The Sugarcubes, brzy zastínila její popularitu a po jejím zániku v roce 1992 zahájila svou sólovou kariéru. Místo, aby pokračovala v rockovém směru kapely, ponořila se spíše do taneční a klubové kultury. Debut, její první sólový počin nejenže dal vzniknout jejímu novému uměleckému směru, ale stal se mezinárodním hitem a učinil z ní jednu z nejoriginálnějších hvězd 90. let. Tento status si Björk drží i v současnosti. V roce 2000 se objevila v kritikou oceňovaném filmu Tanec v temnotách a za svůj výkon ve filmu získala cenu pro nejlepší herečku na filmovém festivalu v Cannes a nominaci na Zlatý glóbus. Před necelými třemi týdny oslavila šestapadesáté narozeniny. Vzhledem k faktu, že svoji hudební kariéru odstartovala již coby jedenáctiletá během studia základní školy, působí na scéně neskutečných 45 let.

K dnešnímu dni vydala Björk devět studiových nahrávek, dva soundtracky řadu živáků i remixovou kompilaci.

https://www.youtube.com/watch?v=ACvT2opADNo

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM

30. Björk – Debut
31. The Cure – Disintegration
32. R.E.M. – Automatic For The People
33. Bob Dylan – Blonde On Blonde
34. The Strokes – Is This It
35. Fleetwood Mac – Rumours
36. Daft Punk – Homework
37. Wu-Tang Clan – Enter the Wu-Tang (36 Chambers)
38. The Doors – The Doors
39. Stevie Wonder – Songs In The Key Of Life
40. Led Zeppelin – Led Zeppelin II
41. Aretha Franklin – I Never Loved A Man The Way I Love You
42. Dj Shadow – Endtroducing…..
43. My Bloody Valentine – Loveless
44. Blur – Parklife
45. AC/DC – Back In Black
46. Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy
47. Patti Smith – Horses
48. The Stone Roses – The Stone Roses
49. Black Sabbath – Paranoid
50. The Streets – Original Pirate Material

Expres FM představuje žebříček 50 nejlepších alb v hudební historii podle Expres FM. Vlado a Radek v rámci své Večerní show představí ve vysílání vždy jednu nahrávku týdně, logicky tak posluchače čeká edukativní a zábavné hudební putování na celý rok. Žebříček zásadních alb není časově ani žánrově omezen. Jediné pravidlo, kterým jsme se řídili, je, že se musí jednat o řadová alba. Na této nejenom časově náročné akci se podíleli i ostatní moderátoři rádia Expres FM, společnými silami vytvořili úctyhodný a především pestrý seznam, a to dle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Pokud se trefíme do vašich představ či vkusu, nestyďte se nám dát vědět. A pokud ne, napište nám taky.

Kam dál? 50 nejlepších alb: Dj Shadow se svým debutem zapsal do Guinessovy knihy rekordů

Titulní foto: Universal Music / Björk

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM