Expres Drive /
Celý playlist
Ostatní

50 nejlepších alb: Amy Winehouse se na své poslední desce vyzpívala z problémů

Redakce
Letos uběhne jedenáct let od úmrtí Amy Winehouse. Bez přehánění patrně největší fenoménu mezi světovými zpěvačkami, které nám dala první dekáda nového tisíciletí. Jedné z nejtalentovanějších zpěvaček byl inspirací pro natočení zásadního alba toxický vztah s přítelem, který ji přivedl k drogám a následně vyměnil za jednu ze svých bývalých přítelkyň.
02. 02. 2022

Za 24. místem mezi 50 nejlepšími elpíčky, které si postupně už půlroku na Expres FM představujeme, se vrátíme do doby nedávné. Do roku 2006. Tedy do roku, ve kterém byl v Česku zaveden bodový systém pro řidiče, nájemný vrah ukončil život mafiána Františka Mrázka, Taťána Kuchařová se stala Miss World. A ve stejný den, kdy byla spuštěna webová stránka WikiLeaks, vychází druhé a zároveň poslední album britské zpěvačky Amy Winehouse. To album se jmenuje Back To Black.

Nechci do ústavu

Příběh téhle výjimečné desky začíná vlastně o čtyři roky dříve, v době vydání jejího debutu Frank. Jazzově laděný titul otřený o hiphopovou produkci uznávaného producenta Salaama Remiho, který má ve svém portfoliu The Fugees, Nase, Estelle nebo Fergie, byl už tehdy výpovědí o životě mladé problémové zpěvačky, která svůj talent utápí v alkoholu a žije na očích čtenářů bulváru. Nezřízený život Amy Winehouse vedl její nahrávací společnost dokonce k doporučení na ústavní léčbu. Její odpovědí byl pilotní singl z chystané desky druhé, Rehab, vlastně jasný a pohrdavý postoj co si o tomto myslí a sice: No, no, no!

Rozvodem k nové desce: Amy Winehouse – Back To Black


Singl ihned po vydání vyletěl do první desítky ostrovního singlového žebříčku a bez povšimnutí nezůstal ani za oceánem – parádní entrée pro chystanou druhou desku nemohlo být lepší. O produkci už se vedle Salaama Remiho postaral producent, bývalý dj a zároveň kamarád Amy Winehouse, Mark Ronson. Jeho cit pro současný zvuk v kombinaci se zakouřeným soulem, jazzem a R'n'B dob, kdy desky mívaly stopáž maximálně půl hodiny, přinesla své ovoce. Amy se na takhle malém časovém úseku jako ony zmíněné desky, které jí byly inspirací, naplno vyzpívala ze svých bolestí, radostí, smutků a života obecně. Někdy zní jako Sarah Vaughn, někde jako Dinah Washington. Nebo prostě jako hubatá holka z Camden Town.

50 nejlepších alb: Královnou soulu na desátý pokus


Album Back To Black je od doby svého vydání uváděno v nejrůznějších anketách mezi nejlepšími nahrávkami posledních dekád. Nabízí plný, hutný, zároveň průzračně čistý zvuk i její hlas, díky kterému zpěvačka dokáže znít během jedné skladby jako coura i vystrašená holčička. K tomu brutální humor, cynismus ve skvělých textech, vše podtržené dokonalou hudební složkou.

50 nejlepších alb: The Stone Roses položili svým debutem základy britpopu

Inspirací byl zásadní muž

Jak už jsme zmínili, tahle deska se bohužel stává poslední, kterou Amy Winehouse nahrála za svého krátkého života. Vzhledem k jejímu nespornému talentu, obdivu k jazzu a soulu a celé řadě zkušených spolupracovníků, jimiž se dokázala obklopit, se můžeme pouze dohadovat, s čím by londýnská rodačka přišla příště.

Psali jsme: Písně, kterými si Amy Winehouse zajistila nesmrtelnost


Pokud jste snad z druhého alba britské zpěvačky Amy Winehouse slyšeli pouze singly Rehab nebo You Know I’m No Good, mohli jste snadno získat dojem, že se jedná o vlastně vcelku veselou desku o kalení a věcech odehrávajících se na ose sex, drogy a rock'n'roll. Jenomže název desky se dá vyložit nejen jako "Zpět do černého", ale v mírné přesmyčce i "Zpět k Blakeovi" (Back To Blake), čímž není myšlen nikdo jiný než Blake Fiedler-Civil. Zásadní muž života zpěvačky, který ji podle mnohých přivedl k tvrdým drogám a tak či onak byl nápomocen jejímu tragickému konci.

Amy Winehouse – Back To Black
Datum vydání: 27. 10. 2006
Celkový čas: 34:56 minut
Singly: Rehab, You Know I'm No Good, Back To Black

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM

24. Amy Winehouse – Back To Black
25. The Beatles – Abbey Road
26. Miles Davis – Kind Of Blue
27. Public Enemy – It Takes A Nation Of Millions To Hold Us Back
28. Pixies – Doolittle
29. Sex Pistols – Never Mind the Bollocks, Here's the Sex Pistols
30. Björk – Debut
31. The Cure – Disintegration
32. R.E.M. – Automatic For The People
33. Bob Dylan – Blonde On Blonde
34. The Strokes – Is This It
35. Fleetwood Mac – Rumours
36. Daft Punk – Homework
37. Wu-Tang Clan – Enter the Wu-Tang (36 Chambers)
38. The Doors – The Doors
39. Stevie Wonder – Songs In The Key Of Life
40. Led Zeppelin – Led Zeppelin II
41. Aretha Franklin – I Never Loved A Man The Way I Love You
42. Dj Shadow – Endtroducing…..
43. My Bloody Valentine – Loveless
44. Blur – Parklife
45. AC/DC – Back In Black
46. Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy
47. Patti Smith – Horses
48. The Stone Roses – The Stone Roses
49. Black Sabbath – Paranoid
50. The Streets – Original Pirate Material

Expres FM představuje žebříček 50 nejlepších alb v hudební historii podle Expres FM. Vlado a Radek v rámci své Večerní show představí ve vysílání vždy jednu nahrávku týdně, logicky tak posluchače čeká edukativní a zábavné hudební putování na celý rok. Žebříček zásadních alb není časově ani žánrově omezen. Jediné pravidlo, kterým jsme se řídili, je, že se musí jednat o řadová alba. Na této nejenom časově náročné akci se podíleli i ostatní moderátoři rádia Expres FM, společnými silami vytvořili úctyhodný a především pestrý seznam, a to dle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Pokud se trefíme do vašich představ či vkusu, nestyďte se nám dát vědět. A pokud ne, napište nám taky.

Kam dál? 50 nejlepších alb: Depresemi k zásadní desce 20. stoletíFoto: Universal Music

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM