Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

50 nejlepších alb: Americký sen zrodil nejslavnější desku U2

Redakce
Irský rockový čtyřlístek U2 funguje od roku 1976 v nezměněné sestavě. Bono, The Edge, Adam Clayton a Larry Mullen Jr. za tu dobu vydali čtrnáct studiových alb, kterých se po celém světě prodalo více než 170 milionů kusů. Získali za ně dvaadvacet cen Grammy, to se žádné jiné kapele nepovedlo. Jedno album ale bylo to přelomové...
18. 02. 2022

V našem žebříčku těch nejlepších alb se dnes podíváme do roku 1987. Tedy do roku, kdy celkový počet lidí na naší planetě překročil hranici 5 miliard lidí. V Česku se poprvé vysílal pořad Receptář a ve slovenských Piešťanech proběhlo hokejové MS juniorů, na kterém se střetli Sověti a Kanaďani a rozpoutali možná tu nejbrutálnější rvačku v historii hokeje. A ve stejném roce taky irská parta U2 natočila svojí pátou desku The Joshua Tree, nejdůležitější desku jejich hudební kariéry.

Odlišení od norem

V 80. letech byli U2 už velkou celosvětovou kapelou a žili si svůj americký sen. Ve Spojených státech zatím zaznamenali větší úspěch než na svých rodných ostrovech. Ambice téhle irské party byly ale vysoké a možná za to mohla zmíněná zkušenost z USA, která se na vzniku desky dost odrazila. Z desky je cítit jednak fascinace onou zázračnou až mýtickou Amerikou, ale zároveň i nechuť k té opravdové povaze Spojených států. Irský původ kapely U2 na desce The Joshua Tree prozrazuje snad jen typicky irská melancholie. Jednotliví členové se přiznali, že v té době četli i americké autory a byli dost ovlivněni žánry jako blues nebo gospel. O zvuk desky se kromě již tradičních Briana Ena a Danile Lanoise postaral i Mark Ellis, který do té doby spolupracoval s Nickem Cavem. Tato tři jména pomohla pro U2 vystavět v té době netradiční zvuk, který se odlišoval od klasických norem.

Zvuk alba The Joshua Tree je velice otevřený, všudypřítomný a značně prostorový. Samotný Bono Vox k tomu později řekl: "Ve zpětném pohledu na naši muziku v osmdesátých letech vidím, jak moc jsme se tehdy odlišovali od dobových trendů." U2 tak na své páté řadovce definitivně nastavili svůj typický sound, který byl následně snadno rozeznatelný.

50 nejlepších alb: R.E.M. nepotřebovali skandály

Touha po nápravě světa

Agresivní rytmika bubeníka Larryho Mullena, melodická baskytara Adama Claytona, která vytváří podklad pro echo Edgovy kytary a do toho Bono ve své nejlepší formě, který naplno zpívá singly jako Where The Streets Have No Name, I Still Haven't Found What I'm Looking For a With Or Without You. Tři písně, které se pro mnohé staly symboly celé desky a dosáhly na první místo americké singlové hitparády. U2 na albu ukazují i svoji touhu po nápravě světa a svůj politický aktivismus. V tomto ohledu je nejsilnějším momentem jejich píseň Mothers Of Dissapeared, která je poctou tisícům čilských matek, jejichž děti zmizely v 70. letech během vlády generála Pinocheta (na koncertě v Santiago de Chile v roce 1998 některé matky společně s kapelou vystoupily a ukázaly fotky svých zmizelých dětí). Pro změnu tvrdý rock na desce nejlépe reprezentuje píseň Bullet In The Blue Sky.

Za kvalitou a výjimečností jednotlivých písní může i fakt, že kapela měla opravdu z čeho vybírat. Od ledna 1986 do ledna 1987, kdy deska vznikala, kapela nahrála celkem 30 písní, dokonce se uvažovalo o tom, že deska bude dvojalbem. S konečným výběrem pomohl producent Brian Eno, výsledný tracklist čítá jedenáct písní, které nabízejí koncentrovaný a vyvážený poslech, ve kterém nic nepřebývá. Bono tehdy album označil za jejich nejkomplexnější nahrávku.

50 nejlepších alb: Heavy metal bez zbytečného vzteku, to je Paranoid od Black Sabbath

Z hrdinů superhvězdami

Atmosféru alba podtrhuje i obal, jehož autor Anton Corbijn může i za celý název desky. Byl to právě on, kdo objevil osamocený strom známý pod názvem The Joshua Tree. Ještě k tomu ve stejnojmenném americkém národním parku. Vizuál desky tak získal svůj hlavní prvek a deska své jméno. Deska The Joshua Tree vyšla 9. března 1987 a stala se nejrychleji prodávaným albem v britských dějinách. Byla to také první britská nahrávka, která okamžitě vyšla na CD, vinylu a kazetách. Během prvních osmačtyřiceti hodin se na ostrovech stala platinovou, na první místa albových žebříčků se postupně vyšplhala ještě v dalších devatenácti zemích.

Kromě fanoušků byli z desky nadšení i kritici a například v hudebním magazínu Rolling Stone uvedli, že U2 se z hrdinů stali superhvězdami. Jejich deska The Joshua Tree se od té doby pravidelně objevuje v nejrůznějších žebříčcích nejlepších alb všech dob a právem je nejprodávanější deskou téhle irské party. V roce 2017 odjela kapela úspěšné a kompletně vyprodané turné ke 30. výročí desky po Severní i Jižní Americe a Evropě, v roce 2019 navázala ještě patnácti koncerty na Novém Zélandu, v Austrálii a Asii. Celkem tak čtveřice zahrála pro více než tři miliony fanoušků, kteří do kasičky přisypali 390 milionů. Setlist obsahoval chronologicky řazené hity U2 včetně kompletního alba The Joshua Tree.U2 – The Joshua Tree

Datum vydání: 9. 3. 1987
Celkový čas: 50:11 minut
Singly: With Or Without You, I Still Haven't Found What I'm Looking For, Where The Streets Have No Name, In God's Country, One Tree Hill

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM

22. U2 – The Joshua Tree
23. The Beach Boys – Pet Sound
24. Amy Winehouse – Back To Black
25. The Beatles – Abbey Road
26. Miles Davis – Kind Of Blue
27. Public Enemy – It Takes A Nation Of Millions To Hold Us Back
28. Pixies – Doolittle
29. Sex Pistols – Never Mind the Bollocks, Here's the Sex Pistols
30. Björk – Debut
31. The Cure – Disintegration
32. R.E.M. – Automatic For The People
33. Bob Dylan – Blonde On Blonde
34. The Strokes – Is This It
35. Fleetwood Mac – Rumours
36. Daft Punk – Homework
37. Wu-Tang Clan – Enter the Wu-Tang (36 Chambers)
38. The Doors – The Doors
39. Stevie Wonder – Songs In The Key Of Life
40. Led Zeppelin – Led Zeppelin II
41. Aretha Franklin – I Never Loved A Man The Way I Love You
42. Dj Shadow – Endtroducing…..
43. My Bloody Valentine – Loveless
44. Blur – Parklife
45. AC/DC – Back In Black
46. Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy
47. Patti Smith – Horses
48. The Stone Roses – The Stone Roses
49. Black Sabbath – Paranoid
50. The Streets – Original Pirate Material

Expres FM představuje žebříček 50 nejlepších alb v hudební historii podle Expres FM. Vlado a Radek v rámci své Večerní show představí ve vysílání vždy jednu nahrávku týdně, logicky tak posluchače čeká edukativní a zábavné hudební putování na celý rok. Žebříček zásadních alb není časově ani žánrově omezen. Jediné pravidlo, kterým jsme se řídili, je, že se musí jednat o řadová alba. Na této nejenom časově náročné akci se podíleli i ostatní moderátoři rádia Expres FM, společnými silami vytvořili úctyhodný a především pestrý seznam, a to dle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Pokud se trefíme do vašich představ či vkusu, nestyďte se nám dát vědět. A pokud ne, napište nám taky.

Kam dál? 50 nejlepších alb: Debut Patti Smith odstartoval éru punkrocku


Foto: U2

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM