Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

Z náctiletého lamače dívčích srdcí respektovaným hudebníkem: Justin Bieber slaví třicetiny

Avatar photo Pavel Kučera
01. 03. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Ano, už i Justin Bieber, ten klučík s ofinou, co pobláznil půlku planety, slaví třicítku. A za sebou do té doby stihl zanechat velký počet světových hitů s nimiž dosáhl opravdu obrovského komerčního úspěchu. Toto jsou ty hlavní.

Nejslavnější boybandy: Dublinští kluci zažili vzestupy, pády, účinkování v klipu U2 i smrt jednoho z členů

Pavel Kučera / 29. 02. 2024

Baby (2010)

Ano, tohle je ten mladíček z dětskou tváří, jak si Justina všichni stále pamatujeme. Mimo jiné i zásluhou této písně, která vyšla coby singl z jeho debutového alba My World 2.0. Pro tehdy šestnáctiletého Justina ji napsali Christopher „Tricky“ Stewart, Terius „The-Dream“ Nash, Christina Milian a rapper Ludacris, který se také ve skladbě sám objevil. Text je samozřejmě o mladistvé lásce a romantice, která ji provází, což naprosto koresponduje s věkem, ve kterém ji Justin zpíval. K písni existuje i poměrně známé video přímo inspirované klasickým videoklipem ke skladbě The Way You Make Me Feel od Michaela Jacksona. Ačkoliv se odehrává v bowlingové herně, je v něm k vidění několik pohybů z Jackova slavného klipu a na konci také Justin a Ludacris provozují moonwalk. Skladba dosáhla vysokých příček v hitparádách po celém světě a stala se jedním z nejprodávanějších digitálních singlů v historii. Přispěla k tomu výrazně i Ludacrisova rapová část, která skladbu dělá trochu „dospělejší“. Baby sehrála klíčovou roli v Bieberově vzestupu k mezinárodní slávě a byla jednou z písní, která ho upevnila jako teen idol a popovou ikonu.

Sorry (2015)

Tato skladba vyšla v roce 2015 jako součást Justinova čtvrtého studiového alba s názvem Purpose. A vznikla v celkem hvězdném týmu. Na jejím vzniku se kromě něj totiž podíleli i producenti Sonny Moore alias Skrillex a Michael Tucker alias BloodPop. Ve zvuku skladby jsou velmi výrazně slyšet prvky dancehallu, díky čemuž se setkala s velkým komerčním úspěchem zejména v latinskoamerických zemích (a komunitách celého světa), kde tento žánr stále dominuje. První příčky hitparád ale obsadila i v mnoha zemích včetně Spojených států, Kanady či Spojeného království. V jejím textu – jak název napovídá – Justin lituje svých minulých chyb ve veřejném i soukromém životě, za něž se takto omlouvá. Pro mladého Kanaďana však znamenala také potvrzení pozice popové hvězdy první velikosti, a to i po tříleté pauze, kterou si vzal od svého předešlého alba Believe (2012).

Zpěvem si zničil hlasivky a přesedlal na taneční hudbu: Skrillex je největší hvězdou dubstepu

Pavel Kučera / 28. 02. 2024

Love Yourself (2015)

Také toto je píseň, která vyšla na Biebrově čtvrtém studiovém albu Purpose. A opět vznikla v hvězdném týmu. Jejími spoluautory jsou totiž Benjamin Levin a Ed Sheeran. Základ písničky, tedy její akordové postupy a základ melodie Sheeran původně napsal pro své album s matematickým znaménkem ÷ v názvu. Nakonec ji však ve studiu s Justinem přepsali, ten si přidal vlastní zpěv a text, a tak se místo Edova alba ocitla v diskografii Justina Biebera. Píseň byla vydána jako třetí singl z alba Purpose a dosáhla vysokých příček v hitparádách po celém světě. V USA se umístila na prvním místě Billboard Hot 100, což byla již třetí píseň z alba, která dosáhla na vrchol této hitparády. Text písně reflektuje téma sebelásky a zároveň obsahuje i kritiku manipulativních vztahů. Kritika oceňovala její hloubku a jednoduchost provedení, což byla u Biebrea věc do té doby spíše nevídaná.

Jména slavných na všech sloupích: Kde najdeme ulici Justina Biebera, Davida Grohla nebo náměstí Beastie Boys

Radek Honc / 05. 09. 2022

Boyfriend (2012)

Úplně jiný autorský tým pak stál za vznikem této skladby z jeho třetí studiové desky Believe. Bieber ji totiž napsal mimo jiné s americkým zpěvákem, rapperem a producentem Mikem Posnerem (plus Masonem Levy a Matthewem Musto), proslaveným mimo jiné hitem Cooler Than Me. Píseň díky tomu kombinuje prvky popu, R’n’B a hip-hopu, což bylo v té době v Bieberově hudbě novinkou a výrazně to přispělo k jeho hudebnímu vývoji. V textu pak zpěvák dívce svých snů slibuje, co všechno by pro ni udělal, kdyby byl její kluk – a především by ji prý nikdy nenechal odejít. Také Boyfriend dosáhl komerčního úspěchu, debutoval na vysokých příčkách v hitparádách po celém světě a umístil se v Top 10 hitparád mnoha zemí. A to včetně Billboard Hot 100 v USA. Bieber za ni také získal několik zlatých a platinových desek.

Kolik vydělává Harry Styles: Miliony za hudbu, film a reklamu umí rychle utrácet, ale myslí i ukrajinské uprchlíky

Michaela Dočkalová / 15. 03. 2023

What Do You Mean? (2015)

Tato skladba byla vydána jako pilotní singl už několikrát zmíněného čtvrtého alba Purpose. A vlastně se dá říct, že to bylo právě toto album, jehož zásluhou přestal být alespoň u části publika vnímaný jako ten sladký klučík, který všem (vyjma jeho fanynek) děsně lezl na nervy a trochu více se posunul do pozice respektovaného popové umělce. Text písně, jak je zřejmé ze samotného názvu, je o nedorozumění, nejistotách a pochybách, které provázejí každý romantický vztah. Oproti Bieberově předchozí tvorbě skladba obsahuje mnohem více prvků taneční hudby, což bylo pro fanoušky příjemným překvapením. I díky tomu byla zároveň prvním jeho singlem, který se umístil na prvním místě v Billboard Hot 100 v USA. Celosvětově se pak What Do You Mean? stala jednou z vůbec nejúspěšnějších písní roku 2015.

Beauty And A Beat (2012)

Tuto skladbu původně napsal EDM producent Anton Zaslavski, známý jako Zedd, pro sebe a chtěl ji vydat na svém albu Clarity. Nakonec se však spojil se švédským popovým mogulem Maxem Martinem a ještě za pomoci Savana Kotcheka a rapperky Nicki Minaj skladbu předělali pro Justina. Vyšla na jeho třetím albu Believe a její klip obsahuje informaci, že v roce 2012 někdo Justinovi ukradl disk se třemi hodinami soukromých videozáznamů, které na web uploadoval anonymní blogger. Videoklip, zejména tedy jeho úvodní část, pak sestává právě z úryvků tohoto video kontentu. Zbytek byl natočen na Havaji a zahrnuje různé scény z parties a provozování vodních sportů a další plážové zábavy. Velmi zajímavé pak bylo propojení právě s rapperkou Nicki Minaj, která svojí přítomností zpěváka etablovala pro nové publikum, které ho do té doby nevnímalo úplně pozitivně.

Uvědomělá hvězda nové generace slaví jednadvacáté narozeniny: Olivia Rodrigo se už stihla zapsat do historie

Carlito Brigante / 20. 02. 2024

Where Are Ü Now (2015)

Ani na tuto spolupráci nelze zapomenout. Skladba ovšem nevyšla na Justinově vlastním albu, ale na desce projektu Jack Ü, který stvořili producenti Skrillex a Diplo. A Justin, který už s oběma v minulosti pracoval, si tu na jejich debutové desce s názvem Skrillex And Diplo Present Jack Ü udělal hostovačku. Píseň zaznamenala velký komerční úspěch, ale i kritické uznání. Dosáhla vysokých příček v hitparádách po celém světě a byla oceněna cenou Grammy v kategorii Nejlepší taneční nahrávka. Výrazně však také pomohla samotnému Bieberovi. Opět totiž napomohla změnit jeho vnímání veřejností a ukázala jeho hudební zralost, ale také schopnost přizpůsobit se novým hudebním směrům. Pozoruhodný je i její videoklip, který vznikl za přispění fanoušků. Ti byli vyzvání, aby nakreslili vlastní ilustrace na jednotlivá políčka videoklipu a celek pak byl podle toho zkompletován. V klipu samotném je tento proces ostatně vidět.

As Long As You Love Me (2012)

Toho pána v klipu této písně jistě poznáváte. Je to americký herec Michael Madsen, známý především z rolí gangsterů ve filmech Quentina Tarantina, ale taky ze snímku Krycí jméno Donnie Brasco. A tady hraje postavu, s níž by se asi málokterý mladík chtěl setkat. Ostrého tatínka, který si rozhodně nepřeje, aby se jeho dcerka zahazovala právě s ním. A právě tuto postavu v klipu hraje sám Bieber, který od Madsena dostane i celkem slušně naloženo. Fungovalo to dle očekávání velmi dobře a klip je jedním z nejznámějších v Justinově kariéře. Skladba samotná pochází z jeho třetího alba Believe a jejími spoluautory jsou Mike Posner nebo Rodney Jerkins. Skladba dosáhla velkého komerčního úspěchu a umístila se v hitparádách po celém světě. V USA se dostala do Top 10 na Billboard Hot 100, ale pochvaly se dočkala i od hudebních kritiků, kteří oceňovali vokály Justina Biebera a celkové aranžmá písně.

Mamince s láskou: Písně pro nejdůležitější ženu života nazpívali Bono, Madonna, The Beatles i Justin Bieber

Pavel Kučera / 12. 05. 2023

Justin Bieber jako stroj na peníze: Vydělává závratné částky, domy a auta kupuje jako rohlíky, platí i soudy a psychiatry

Michaela Dočkalová / 01. 03. 2023

Nejpopulárnější písně z TikToku: Zatancujte si na Harryho Stylese, Gayle i Justina Biebera

Karin Šnýdrová / 06. 06. 2022
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM