Víkend na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

Zpěvem si zničil hlasivky a přesedlal na taneční hudbu: Skrillex je největší hvězdou dubstepu

Avatar photo Pavel Kučera
28. 02. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Na konci první dekády nového milénia se na globální taneční scéně objevil tento nevysoký chlapík s mimořádným talentem a obrovskými ambicemi. Sonny Moore, který si začal říkat Skrillex, přitom nebyl tradičními děckem, které vyrostlo na rave parties, příběh jeho kariéry je trochu odlišný.

Kulomet v hubě: Nejrychlejší rappeři zvládají vypustit z úst desítky slabik za sekundu

Pavel Kučera / 26. 02. 2024

Sonny se poprvé proslavil jako zpěvák a frontman post-hardcore kapely From First To Last. Ta vydala několik alb, například Dear Diary, My Teen Angst Has, Body Count a Heroine. Jeho charakteristický ječák byl klíčovým prvkem zvuku skupiny, což však mělo pro Sonnyho neblahé důsledky. Hlasivky byly přetížené a na radu lékaře musel se zpěvem skončit. 

Kapelu tedy opustil a jeho zájem vzbudila tehdy se rodící dubstepová scéna. Rozhodl se stát  elektronickým hudebním producentem a začal používat umělecké jméno Skrillex. A hned se svými prvními nahrávkami – My Name Is Skrillex a Scary Monsters And Nice Sprites – si získal značnou pozornost. Jeho jedinečný zvuk, kombinující hřmotné basy, syrovou energii a inovativní sound design, ho rychle katapultoval na špičku dubstepového a tanečního světa. 

Skrillex se brzy stal jedním z nejúspěšnějších a nejvlivnějších producentů elektronické hudby na světě, získal devět cen Grammy a jeho skladby jako Bangarang a Cinema se staly ikonickými hity. Přechod z rockového zpěváka k tanečnímu producentovi ukazuje jeho schopnost zkoumat různé hudební žánry a přinést do nich svou kreativitu a talent. Spolupracoval s mnoha dalšími umělci, včetně Dipla, se kterým vytvořili projekt Jack Ü. A společně vydali obrovský hit Where Are Ü Now s Justinem Bieberem, který získal Grammy. 

Loni Skrillex vydal své teprve třetí album Don’t Get Too Close, na které si pozval řadu hostů jako Trippie Redd, Yung Lean, Kid Cudi nebo už zmíněný Justin Bieber. Za své největší vzory označuje nicméně Nine Inch Nails, Marylina Mansona a trochu překvapivě skupinu The Doors, z elektronické hudby pak producenty Aphex Twina a Squarepushera.

Rád zpíval a do první ligy mu pomohla Kylie Minogue: Calvin Harris je jedním z nebohatších tanečních producentů

Pavel Kučera / 17. 01. 2024

Milovaný i proklínaný, ale velmi úspěšný: Taneční mág se na začátku kariéry spojil s překvapivým žánrem

Pavel Kučera / 30. 01. 2024
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM