Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

Jména slavných na všech sloupích: Kde najdeme ulici Justina Biebera, Davida Grohla nebo náměstí Beastie Boys

Avatar photo Radek Honc
05. 09. 2022

Mnozí z nás znají někoho, kdo má adresu v ulici pojmenované po slavné hudební osobnosti, v lepším případě jsme tam bydleli či bydlíme sami. Přestože se mezi námi najdou milovníci jakékoliv hudby, občas by se mohlo zdát, že těch Janáčků, Smetanů a Dvořáků je nějak moc? Nic proti klasice, ale zadívejte se na nebe, zhusta poseté jmény muzikantských hvězd a zasněte se.

Jak by vám zněla adresa „ulice Jamese Browna 35, Karviná“? Určitě se vám hned před očima objevil vlastní seznam jmen. Pojďme se podívat do měst, kde by určitě chtěl žít každý fanoušek hudby!

Kam za nejlepším ukrajinským jídlem v Česku: Na boršč do Ostravy, na pelmeně do Litomyšle a na okróšku do Vranova nad Dyjí

Karin Šnýdrová / 02. 09. 2022

New York, USA

Letos 14. července Rada města New York konečně schválila pojmenování křižovatky ulic Ludlow a Rivington jako Beastie Boys Square. Toto místo je již dlouho cílem fanoušků Beastie Boys, a to kvůli fotce tohoto kousku New Yorku, která zdobí přebal desky Paul’s Boutique z roku 1989. Ovšem téměř deset let trvalo, než byl po skupině pojmenován. Impulsem byla smrt Adama MCA Yaucha v roce 2012. Za pojmenováním Beastie Boys Square stojí iniciativa LeRoey McCarthyho, hudebního (a obzvlášť hiphopopového) nadšence , který se už dříve zasloužil za pojmenování ulice Christopher Wallace (Notorious BIG) Way v Brooklynu a čtvrti Wu-Tang na Staten Islandu. 

V New Yorku ale nevzdávají poctu jen hiphoperům. Roh Bowery a Druhé ulice na Manhattanu se stal náměstím Joeyho Ramoneho v roce 2003 a od té doby je cedule připomínající zásadní postavu kapely The Ramones, ale i punku jako takového, nejkradenější cedulí New Yorku. Po každém jednotlivém lupu je plechové označení náměstí posunuto směrem nahoru, takže si dnes pohled na něj užijí jen basketbalisté. 

Kwara, Nigérie

Člověk by byl spíš překvapen pokud by někde nenarazil na ulici pojmenovanou po jednom z největších jmen showbyznysu posledních let. Překvapení se tedy nekoná, a tak je Shawn Carter aka Jay-Z je přeci jen zvěčněn tabulkou na domovní zdi. Je to ale krapet z ruky, víc než by si fanoušek chotě popové divy Beyoncé přál. 

Warren, Ohia, USA

Také někdejší bubeník Nirvany a současný frontman Foo Fighters byl radními svého rodného městečka Warren v Ohiu poctěn svou vlastní ulicí. Nejen to ovšem připišme k dobru tamějších úředníků. Kromě toho že hudebník dostal klíče od města, je celá David Grohl Alley lemovaná fanouškovskými murály znázorňujícími tohoto velkého rockového sympaťáka.

Berlín, Německo

V této ulici se nachází obrovský komplex nahrávacích studii, až 160 kapel může na tomto místě skládat svoje budoucí hity. Právě nájemníci těchto prostor ovšem stojí za přejmenováním své adresy. Od roku 2007 sem chodí muzikanti do práce namísto původní Strase 13 do ulice Franka Zappy.

Nutbush, Tennessee, USA

Tina Turner zvěčnila své rodné město v nesmrtelném hitu Nutbush City Limits už v roce 1973. O třicet let později se za odměnu dočkala pocty, Část dálnice protínající stát, jenž je vyhlášen výrobou whisky, se tedy na zpěvaččinu počest jmenuje Tina Turner Highway. 

Granada, Španělsko

Joe Strummer, zesnulý zpěvák kapely The Clash, byl poctěn pojmenováním místa po své osobě v Granadě, ve městě, kde v osmdesátých letech strávil spoustu času. „Plazeta Joe Strummer byla pečlivě vybrána tak, aby se stala důstojným místem připomínající fakt, že Joe bude mít navždy místo v historii našeho města tak i v našich srdcích,“ prohlásil radní Rocio Diaz k výběru místa, které se stalo jedním z nejfotografovanějších v krásném španělském městě.

Liverpool, Velká Británie

Bylo jen otázkou času, kdy vytáhneme tuto kartu. Po legendárních Broucích je v jejich rodném městě pojmenováno kdeco, takže se už od 80. let minulého století můžete projet ulicemi nesoucích jméno po jednotlivých členech kapely. Ať už je to John Lennon Drive, Paul McCartney Way, Ringo Star Drive nebo konečně George Harrison Close. Představitelé města v připomínání svých nejslavnějších rodáků šli ovšem ještě dál: Jedna z dalších ulic nese pojmenování i po prvním bubeníkovi The Beatles, tedy Pete Best Drive. 

Z Penny Lane do Folsomské věznice. Výlety se známými písněmi

Redakce / 25. 03. 2021

Praha (a další města), Česko

V Česku máme hodně ulic pojmenovaných po klasicích, ale najdeme i pár ulic pojmenovaných po hudebnících, které si řada z nás může pamatovat. V Praze má hned dvě ulice folková legenda Karel Kryl, ve Stodůlkách a Zelenči, Krylovu ulici najdeme i ve Znojmě, Příbrami a dalších tuzemských městech. Pražské Řeporyje se mohou pyšnit ulicí pojmenovanou po ikoně undergroundu Ivanu Jirousovi alias Magorovi. Kupříkladu v Prostějově pak mají ulice Karla Svobody a Jiřího Štaidla.

Původní název Magorovy ulice, kterou pokřtila hudebníkova životní partnerka Dáša Vokatá společně s Oldřichem Kaiserem, byl změněn na Jirousovu. Foto: Mária Rušinová / CNC / Profimedia

Forney, Texas, USA

Se slavnými adresami se rozloučíme jedním bizárem. Byť to bylo jen na krátko, tak svou ulici měl po sobě pojmenovanou i kanadský zpěvák Justin Bieber. V Texaském Forney se každoročně koná soutěž, díky níž se může vítěz stát na jeden den starostou městečka. V jednom z ročníků vyhrála 11letá fanynka Justina Biebera, jejímž prvním rozhodnutím ve funkci bylo přejmenování hlavní městské tepny na Justin Bieber Way. Naštěstí se druhý den vše vrátilo zpět do starých kolejí. 

Praha ve světových videoklipech: Šedá komunistická kulisa pro INXS, Rihanna na záchodě v klubu, pro Simply Red hrála Moskvu

Pavel Kučera / 16. 08. 2022

Umíte zeměpis? Otestujte se, jak znáte hlavní města celého světa

Marie Binarová / 23. 08. 2022

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM