Víkend na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

Uvědomělá hvězda nové generace slaví jednadvacáté narozeniny: Olivia Rodrigo se už stihla zapsat do historie

Avatar photo Carlito Brigante
20. 02. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Továrna na sny opět vyprodukovala další hvězdičku s potenciálem stát se generačním idolem. Dnes jednadvacetiletá zpěvačka, skladatelka a herečka Olivia Rodrigo je sice teprve na začátku kariéry, ale pozorovatelé jí do nadcházejících let věští velké věci. Rodí se v Olivii jediná reálná konkurence Taylor Swift?

Bude mít i vlastní stadion: Adele plánuje evropskou rozlučku

Michaela Dočkalová / 15. 02. 2024

Cesta běžné hvězdičky

Olivia Isabel Rodrigo se narodila 20. února 2003 v Kalifornii, konkrétně pak ve městě Temecule. Po rodičích má celkem pestrý filipínsko-německo-irský původ. Její cesta je pak zdánlivě zaměnitelná jako u spousty jiných hvězdiček. Castingy, reklamy, první herecké štěky, až k příležitostem u Disney Channel. Přelomová se pro ní stala hlavní role Niny Salazar-Roberts v seriálu High School Musical: The Musical: The Series. Zde prokázala svůj herecký i pěvecký talent. A právě v seriálu zarezonoval její první hit All I Want, který si sama napsala.

Debut snů

Potenciálu si v roce 2020 všimly labely Interscope a Geffen Records. V lednu následujícího roku vyšla debutová balada Drivers License, která dvakrát během prvního týdne zlomila denní rekord platformy Spotify. První den zapsala 15,7 milionů streamů, o den později se měřidla zastavila za metou 17 milionů. Celkem slušný důvod vydat debutovou desku Sour v plné stopáži, nikoliv jako původně zamýšlené EP. Album nepřekvapivě okamžitě vystřelilo do čela hitparád po celém světě, Českou republiku nevyjímaje. I přesto, že Olivii mohl leckdo považovat za další spotřební produkt, její rukopis je nezaměnitelný. A to i díky výrazné názorové složce, která se velmi brzy začala odhalovat. 

Angažovaná hvězda Generace Z 

Ačkoliv by to málokdo při poslechu její nynější tvorby řekl, Olivia vyrůstala na kapelách jako Pearl JamThe White Stripes nebo Green Day. Tyto formace ovlivnily nejenom její hudební rozhled, ale také morální kompas a názory. Jedno je jisté: Není pouze další poslušnou postavičkou showbyznysu, která papouškuje, co jí kdo určí. Žádná loutka bez vlastních názorů. Hrdě a ráda v médiích mluví o důležitých genderových otázkách, během světové pandemie se zapojila do boje proti dezinformacím a navíc se zasloužila o osvětu a propagaci očkování proti Covid-19 mezi mladými Američany.  

Má názor a nebojí se ho říct

Jasný názor

Silně taktéž rezonovalo její prohlášení proti snahám o zákazy interrupcí. „Jsem zdrcená a vyděšená. Tolik žen a tolik dívek kvůli tomu zemře. Chtěla bych věnovat píseň pěti členům Nejvyššího soudu, kteří nám ukázali, že na svobodu kašlou. Tahle píseň je pro soudce,“ vyřkla na předloňském festivalu Glastonbury, načež se k ní přidala Lily Allen a zapěly společně velký hit Fuck You. Olivia Rodrigo souběžně podporuje hned několik lidskoprávních organizací a nebojí se prezentovat jako aktivistka. Filantropická činnost jí získala respekt a publicitu i mimo kulturní bublinu.

Ameriko, čeká tě tvrdý boj! Celebrity reagují na rozhodnutí Nejvyššího soudu o potratech

Kristýna Ševčíková / 27. 06. 2022

Hlas mladé generace

To vše z Olivie udělalo jeden z nejsilnějších hlasů mladé generace. Silná sdělení si samozřejmě schovala i na loňskou druhou desku Guts, do které propsala frustraci mladých lidí po celém světě. Mix pubertální rebelie, názorové vyhraněnosti a ironičnosti podle kritiků z nového materiálu tvoří novou klasiku, která tu s námi bude ještě hodně dlouho. Potenciál a vliv připomínají drtivý nástup nynější vládkyně hitparád a hudebních cen, Taylor Swift. Že by nová rivalita na scéně? Zapomeňte!

Šlape svému vzoru na paty

Ostatně sama Olivia uvádí právě Taylor Swift jako svůj největší vzor a inspiraci, ačkoliv už jí v mnoha ohledech šlape solidně na paty. A ačkoliv se obě stále častěji střetávají na vrcholu hitparád, dokáží ze své hvězdné války vytěžit všeobecné dobro. Společně například podpořily aktivity nadace MusiCares Foundation, která chce pomáhat hudebníkům v nouzi se splátkami za lékařskou péči a dalšími finančními těžkostmi. 

Rok 2023 v hudbě: Světu vládnou ženy v čele s Taylor Swift, Česku dominují rappeři a první tuzemský miliardář

Carlito Brigante / 04. 01. 2024

Nevděk světem vládne: Selena Gomez odvrhla kamarádku, která jí darovala ledvinu, dala přednost alkoholu (a Taylor Swift)

Michaela Dočkalová / 16. 11. 2022

Soukromé životy dětských hvězd veselé nebyly. Kdo skončil za mřížemi a kdo v léčebně?

Karin Šnýdrová / 01. 06. 2022

Zdroje: Billboard.com, seznamzpravy.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM