Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Aktuálně

50 nejlepších alb: Radiohead deskou OK Computer pohřbili britpop

Redakce
V polovině devadesátých let dominoval ostrovní rockové scéně britpop. Žánr, který nepokrytě navazoval na šedesátky v čele s The Beatles, vládl prodejním žebříčkům a naplňoval Brity hrdostí. Jenže v roce 1997 už téhle scéně trochu docházel dech. Nejvyšší čas, aby na ostrovech někdo přišel s něčím úplně novým.
15. 06. 2022

Tou skupinou byli nakonec Radiohead s albem OK Computer. Kdyby se tehdy dělal konkurz na spasitele ostrovního rocku, oxfordský kvintet by se nejspíš ani nedostal do užšího výběru. Většina lidí ho tehdy znala jako autora poraženeckého hitu Creep, který Thom Yorke a spol. z duše nenáviděli, druhé album The Bends bylo ve znamení ztišených, atmosférických balad, jež se od britpopového mainstreamu vlastně zase tak moc nelišily.

Stojíme na pokraji něčeho

Radiohead je britská alternativní rocková skupina z Oxfordshire. Skupinu tvoří Thom Yorke, Jonny Greenwood, Ed O'Brien, Colin Greenwood a Phil Selway. Od roku 1993 vydali devět studiových alb, kterých se jen do roku 2011 prodalo přes 30 milionů kusů. Jejich deska OK Computer je jediné album z posledních dekád, které se v různých anketách o nejlepší desku všech dob dokáže prodrat mezi obvyklé premianty, jako jsou Sgt. Pepper a Revolver od Beatles nebo Dark Side Of The Moon Pink Floyd. Ale pojďme pěkně na začátek.

V září 1995 dostali Yorke a spol. pozvánku k účasti na benefičním albu The Help pro oběti války v tehdejší Jugoslávii. Odskočili si z probíhajícího turné k The Bends a za pár hodin natočili s výrazným použitím elektronického klávesového nástroje Mellotron čerstvě napsanou skladbu Lucky. „Stojíme na pokraji něčeho,“ končí její refrén. Yorke nemohl být blíže pravdě. Tam někde se zrodila idea koncepčního alba o moderní době a rychlosti, kterou je posedlá.

50 nejlepších alb: The Stone Roses položili svým debutem základy britpopu

Nový svět alternativního rocku

Radiohead se s producentem Nigelem Godrichem nastěhovali do venkovské usedlosti herečky Susane Seymour v Bathu a začali připravovat nahrávku, která neměla znít jako nic, co předtím kapela natočila. S nahrávkou OK Computer svůj plán splnili na sto procent. Už úvodní zkreslený riff skladby Airbag měl připravit posluchače na to, že přijde něco radikálního. Když se k němu přidaly kovové hiphopové beaty a podivné efekty doplněné Yorkovým textem o zničující rychlosti modernity (reprezentované rychlým německým autem), bylo to jako slavobrána do nového světa alternativního rocku.

Radiohead desce napojili kytarový rock na abstraktní hiphopové beaty (velkou inspirací jim byl Dj Shadow), psychedelický folk i experimenty německého kosmického rocku sedmdesátých let. Písně dýchají dobrodružnými experimenty. Paranoid Android je nervní sci-fi opera o čtyřech dějstvích, epické Let Down vládnou rozmazané kytary hrající v odlišných tóninách a v jedné písni, mrazivé Fitter Happier, nechali hudebníci text deklamovat počítačem. Disonantní smyčcové party v Climbing Up The Walls jsou inspirované symfonií Lament za oběti Hirošimy polského skladatele moderní klasické hudby Pendereckého.

50 nejlepších alb: Neskutečně hlasitá krása plná bolesti a zpětných vazeb, to jsou My Bloody Valentine

Báječné hudební experimenty

„Píšeme popové písně, nikdy jsme neměli touhu dělat umění,“ bránil se Thom Yorke srovnání s klasikou Dark Side of the Moon od Pink Floyd. A za pravdu mu dává třeba báječná klavírní balada Karma Police nebo až kouzelně jednoduchá melodie třetího singlu No Surprises.

Zatímco britpop se rád ohlížel do minulosti k The Beatles, The Rolling Stones či The Kinks, Radiohead se místo toho dívali do budoucnosti. A v ní viděli báječné hudební experimenty rocku, který už vlastně tak úplně rockem nebyl. Dnes se OK Computer pravidelně umísťuje v anketách o nejlepší desky všech dob, jako jediný zástupce posledních dekád se objevuje po boku klasických desek od The Beatles, The Rolling Stones, Beach Boys nebo Michaela Jacksona.

Radiohead – OK Computer
Datum vydání: 16. 6. 1997
Celkový čas: 53:21 minut
Vydané singly: Paranoid Android, Karma Police, Lucky, No Surprises

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM


5. Radiohead – OK Computer
6. Michael Jackson – Thriller
7. The Beatles – Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band
8. Joy Division – Unknown Pleasures
9. Kraftwerk – Trans-Europe Express
10. The Velvet Underground & Nico – The Velvet Underground & Nico
11. Primal Scream – Screamadelica
12. David Bowie – The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars
13.Oasis – Definitely Maybe
14. Prince – Purple Rain
15. The Clash – London Calling
16. Beastie Boys – Paul's Boutique
17. The Smiths – The Queen Is Dead
18. Lauryn Hill – The Miseducation Of Lauryn Hill
19. The Rolling Stones – Exile On The Main St.
20. Massive Attack – Blue Lines
21. Pink Floyd – The Dark Side Of The Moon
22. U2 – The Joshua Tree
23. The Beach Boys – Pet Sound
24. Amy Winehouse – Back To Black
25. The Beatles – Abbey Road
26. Miles Davis – Kind Of Blue
27. Public Enemy – It Takes A Nation Of Millions To Hold Us Back
28. Pixies – Doolittle
29. Sex Pistols – Never Mind the Bollocks, Here's the Sex Pistols
30. Björk – Debut
31. The Cure – Disintegration
32. R.E.M. – Automatic For The People
33. Bob Dylan – Blonde On Blonde
34. The Strokes – Is This It
35. Fleetwood Mac – Rumours
36. Daft Punk – Homework
37. Wu-Tang Clan – Enter the Wu-Tang (36 Chambers)
38. The Doors – The Doors
39. Stevie Wonder – Songs In The Key Of Life
40. Led Zeppelin – Led Zeppelin II
41. Aretha Franklin – I Never Loved A Man The Way I Love You
42. Dj Shadow – Endtroducing…..
43. My Bloody Valentine – Loveless
44. Blur – Parklife
45. AC/DC – Back In Black
46. Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy
47. Patti Smith – Horses
48. The Stone Roses – The Stone Roses
49. Black Sabbath – Paranoid
50. The Streets – Original Pirate Material

Expres FM představuje žebříček 50 nejlepších alb v hudební historii podle Expres FM. Vlado a Radek v rámci své Večerní show představí ve vysílání vždy jednu nahrávku týdně, logicky tak posluchače čeká edukativní a zábavné hudební putování na celý rok. Žebříček zásadních alb není časově ani žánrově omezen. Jediné pravidlo, kterým jsme se řídili, je, že se musí jednat o řadová alba. Na této nejenom časově náročné akci se podíleli i ostatní moderátoři rádia Expres FM, společnými silami vytvořili úctyhodný a především pestrý seznam, a to dle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Pokud se trefíme do vašich představ či vkusu, nestyďte se nám dát vědět. A pokud ne, napište nám taky.

50 nejlepších alb: Debut Oasis vystřelil po vydání hned na vrchol



Úvodní foto: Warner Music

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM