Sunday Night Cream /
Celý playlist
VIP

Jako ze čtvrté cenové: Zeman nesnáší transgender osoby, Galliano miluje Hitlera, Lagerfeld opovrhoval ženami

Karin Šnýdrová
23. 11. 2022

Na sociálních sítích se šíří jako lavina, jejich strůjci se však v mnohých případech skrývají za anonymitou internetu. Urážky a nenávistné komentáře jsou bohužel denním chlebem dnešní společnosti a z úst se je leckdy neštítí vypustit ani známé osobnosti. Kdo si za své antisemitské výroky vysloužil padáka a který návrhář se pravidelně obouval do plnoštíhlých žen? 

Přestože svoboda slova patří v demokratických státech k základním lidským právům, podněcování k nenávisti by v moderním světě nemělo mít místo. Někteří politici a světové star si to ovšem nemyslí a svůj názor plný zášti prezentují na veřejnosti bez skrupulí. Komu se to vymstilo a proč český prezident vyvázl bez úhony? 

Nejprotivnější hvězdy Hollywoodu, s nimiž nechce nikdo pracovat: Chamtivá Sarah Jessica Parker, vztekloun Tom Hardy a psychopat Steven Seagal

Carlito Brigante / 13. 11. 2022

Karl Lagerfeld (†85) 

I když bezpochyby patřil k nejtalentovanějším návrhářům své doby, ohledy na city druhých brát rozhodně neuměl. Kontroverzní poznámky měl zejména na adresu žen a proslul jimi stejně jako svými neotřelými kolekcemi a módním vkusem. Karl Lagerfeld bojoval dlouhá léta s nadváhou, zhubnout přes 40 kg se mu podařilo až s nástupem nového milénia. Pro dámy, které měly větší velikost než XS, neměl ovšem nikdy pochopení. „Nikdo se nechce dívat na plné křivky,“ prohlásil v roce 2009 německému magazínu Focus a modelky, které nesplňovaly jeho představy o ideálním těle, jednoduše nezaměstnal.

Misogynních připomínek měl na svém kontě mnohem víc. I když se u něj na pranýři ocitaly nejčastěji ženy s nadváhou (za trochu moc tlustou označil v roce 2012 i zpěvačku Adele), kritice neunikla ani štíhlá Pippa Matthews, sestra současné princezny z Walesu. Návrhář o ní prohlásil, že by se měla ukazovat raději jen zezadu, nelíbil se mu totiž její obličej. Byl velkým odpůrcem hnutí #MeToo a dával to hlasitě najevo. „Jestli nechcete, aby vám někdo stahoval kalhotky, nebuďte modelkou,“ sdělil v roce 2018 časopisu Numero poté, co tři manekýnky obvinily kreativního ředitele magazínu Interview ze sexuálního obtěžování. Protože se ale o mrtvých mluví pouze v dobrém, stane se Karl Lagerfeld tématem Met Gala 2023. 

Jak se podařilo zhubnout Adele a dalším slavným osobnostem? 

Módní génius měl jasno, tuk podle něj nikdy nemůže být trendy. Za své výroky se jen málokdy omlouval, u Adele však udělal výjimku a na usmířenou jí poslal sadu luxusních kabelek Chanel. Karl Lagerfeld zemřel 19. února 2019

John Galliano (61) 

Jakoby snad módní velikáni měli nenávist přímo v povaze. Dalším, kdo tu svou před veřejností nezvládl utajit, je John Galliano. O nevídaný skandál se postaral v roce 2011. Pravidelně se opíjel v jedné pařížské kavárně a stejně často slovně útočil na její hosty. Ať už se jednalo o rasistické či antisemitské výroky, napadení si je nenechali pro sebe. Jeho hate speech nahráli na telefon a na návrháře podali trestní oznámení. „Miluji Hitlera. Lidé, jako jste vy, by dnes byli dávno mrtví. Vaše matky i předci by byli posláni do plynu,“ říká návštěvnici kavárny ve videonahrávce, která obletěla svět. Na závěr označí ženu ještě za ošklivou.

V té době byl John Galliano patnáctým rokem zaměstnán u módního domu Dior. Ten se ale samozřejmě od šílených výroků svého kreativního ředitele distancoval a jen pár dní před pařížským týdnem módy s ním definitivně ukončil spolupráci. Návrhář se za své chování později omluvil. I když mu za nenávistné projevy hrozilo až šest měsíců odnětí svobody spolu s pokutou ve výši 22 500 eur, nakonec zaplatil jen 6 000 eur. Ačkoliv ho maximální výše trestu minula, rozsudek ukončil rozjetou kariéru jednoho z největších módních es. John Galliano následně vyhledal pomoc odborníků, aby se vyléčil ze závislosti na alkoholu a lécích. Od roku 2014 pracuje pro brand Maison Margiela. 

John Galliano si svými tvrzeními zničil pověst. Po třech letech v exilu se vrátil ke své původní profesi a začal pracovat pro módní dům Maison Margiela

Kanye West (45) 

Jeden z nejbohatších umělců světa, který si v poslední době nechává říkat Ye, trpí sice bipolární poruchou, ale své jednání na ni pokaždé svádět nemůže. Rapper má velký vliv, proto je důležité, aby nejdříve přemýšlel, a až poté mluvil. Jenže to se mu vůbec nedaří. V roce 2018 šokoval prohlášením, že 400 let trvající otroctví muselo být volbou samotných Afroameričanů a letos v říjnu během pařížského týdne módy provokoval v tričku s nápisem „White Lives Matter“ (Na bílých životech záleží).

Tento termín je zároveň spojen s neonacistickou skupinou, která se netají tím, že oddaně propaguje bílou rasu. Vznikla jako odpověď na hnutí „Black Lives Matter,“ jehož ústřední postavou byl policií zavražděný George Floyd. Kanye West smrt zpochybnil a řekl, že za jeho skon mohou drogy. Ani antisemitské komentáře a prohlášení rapperovi nejsou cizí. Za ně si vysloužil nejen ban na sociálních sítích, ale také ukončení spolupráce s firmami v čele s Adidasem, Balenciagou a Gapem. 

Viděli jste poslední výkřik značky Balenciaga, tedy kabelku v podobě pytlíku od chipsů? 

Kanye West alias Ye šířil konspirační teorie o tom, že židé ovládají média i lékařství a americkou židovskou menšinu obvinil z „holocaustu” proti černým Američanům

Miloš Zeman (78) 

I v našem rybníčku se najdou známé tváře, které cítí despekt k minoritním skupinám ve společnosti, anebo si alespoň neušetří příležitost jejich směrem vyslat hanlivý komentář. Ačkoliv od hlavy státu by podobné výroky zaznívat neměly, prezident České republiky sdílí zřejmě opačný názor. V Partii televizní stanice CNN Prima NEWS loni prohlásil, že transgender osoby jsou mu bytostně odporné a vůbec je nechápe. „Kdybych byl trochu mladší, tak zorganizuji obrovskou demonstraci heterosexuálů v Praze,“ řekl moderátorce se šibalským úsměvem Miloš Zeman. Jeho silně urážející vyjádření citovala i zahraniční média a organizace bojující za práva LGBTQ+ komunity upozorňovala, že prezidentova řeč může být pro menšiny velmi nebezpečná. Omluvy se však nikdo nedočkal. 

Miloš Zeman je známý tím, že si servítky nebere. Do menšin se zcela nepokrytě trefuje a svědomí ho kvůli tomu vůbec netrápí

Choval ses jako prasák, tak tě smažeme: Kdo dojel na obvinění z nevhodného chování

Iva Růžičková / 23. 09. 2022

Matthew Perry bojuje se závislostí už od Přátel, Drew Barrymore začala s drogami v 10 a Brad Pitt alkoholem řešil příval slávy: Celebrity, které se nebojí mluvit o svých problémech

Kristýna Ševčíková / 03. 11. 2022
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM