Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
VIP

Matthew Perry bojuje se závislostí už od Přátel, Drew Barrymore začala s drogami v 10 a Brad Pitt alkoholem řešil příval slávy: Celebrity, které se nebojí mluvit o svých problémech

Kristýna Ševčíková
03. 11. 2022

O tom, že Matthew Perry se potýká se závislostmi, si svého času štěbetali i ptáci na stromě. Představitel Chandlera z Přátel to nikdy moc nepopíral. Nyní však přichází s velice otevřenou zpovědí v autobiografii, která vyšla na začátku listopadu. Není sám, kdo se svěřil s tím, že bojoval s démony. 

Téměř přes noc se z vás stane hvězda. Lidé vás na ulici poznávají, chtějí se s vámi fotit, nebo si alespoň řeknou o podpis. Najednou máte peněz, že nevíte, co s nimi, a tak si můžete koupit, co chcete. A bohužel se i mnohem snáze dostanete k látkám, které se zdají být dobrým řešením vašich problémů, což bohužel vždy vyústí v pravý opak. Závislosti, a to nejen na návykových látkách, se nevyhýbají ani slavným. Někteří z nich o svých zkušenostech promluvili, aby tak varovali další před rizikovým chováním. 

Mimořádně plodná rodina, pohřební mejdany, okusování bot i klik od dveří nebo falešní policisté: Nejbizarnější reality show světa

Carlito Brigante / 02. 11. 2022

Matthew Perry

Nejčerstvější zpověď podal třiapadesátiletý herec, kterého zná téměř každý v nezapomenutelné roli Chandlera Binga v seriálu Přátelé. Matthew Perry o svých problémech napsal dokonce i knihu Friends, Lovers and the Big Terrible Thing, která vyšla 1. listopadu. Perry otevírá své paměti odhalením, že před čtyřmi lety málem zemřel, a to v důsledku prasklého střeva kvůli nadměrnému užívání opioidů. Herec ale bojoval zejména se závislostí na alkoholu a později i na drogách.

Když ho ve čtyřiadvaceti obsadili do seriálu Přátelé, jeho závislost byla na samém začátku. Postupem času už to bylo horší a podle jeho slov si některá natáčení oblíbeného seriálu ani moc nepamatuje. Přestože se Perry snažil svůj stav skrývat, podepisoval se značně na jeho vzhledu. V průběhu let byl patnáctkrát v léčebně a sám teď dodává, že už je docela zdravý chlap odhodlaný pomáhat i ostatním na cestě v boji proti závislosti.

Jak znáte klasické seriály? Udělejte si kvíz

Robert Downey Jr.

Představitel Iron Mana přiznal, že užíval drogy už jako teenager a většinu své rané kariéry strávil pod jejich vlivem. Downey držel věci pod pokličkou až do roku 1996, kdy byl zatčen za držení heroinu a kokainu. Následně byl zatčen ještě několikrát a ocitl se i ve vězení. Bylo mu nařízeno léčení a v roce 2003 mu žena dala ultimátum, které ho vedlo k tomu, že se konečně očistil. Od té doby Downey otevřeně mluví o své závislosti. Meditaci, jógu a terapii považuje za základní stavební kameny střízlivosti. Ta ho nakonec přivedla na vrchol jeho kariéry a vydláždila cestu k tomu, aby se stal Iron Manem.

Brad Pitt

Po dokončení rozvodu s Angelinou Jolie v roce 2019 začal Brad Pitt stále více hovořit s médii o svých problémech s alkoholem. Svůj vztah k lahvi přisuzuje důsledkům slávy, na jejímž vrcholu v 90. letech byl. Protože nevěděl, jak se s tím vypořádat, obrátil se k alkoholu. Hollywoodský krasavec zároveň přiznal, že od vysoké školy nebyl den, kdy by se nenapil. Toto chování zásadně ovlivnilo také jeho vztah s Angelinou. Herec se na více než rok a půl zapojil do programu výhradně mužských anonymních alkoholiků a tvrdí, že mu to zachránilo život před dalším zhroucením.

Demi Lovato

Demi Lovato bylo teprve 17 let, když poprvé užila kokain. Jak se její pěvecká kariéra rozjížděla, přibývaly problémy s drogami a alkoholem. V roce 2010 poprvé vyhledala léčbu své závislosti, spolu s problémy duševního zdraví, včetně bipolární poruchy a poruch příjmu potravy. Ve svém dokumentu z roku 2017 Simply Complicated 25letá zpěvačka objasnila závažnost svých bojů se zneužíváním návykových látek. Začátkem tohoto roku Lovato oslavila šest let střízlivosti a bez drog. O svém pokračujícím zotavování hodně mluví v rozhovorech, na sociálních sítích i ve své hudbě.

Daniel Radcliffe

Při natáčení filmů o Harrym Potterovi sice nepil, ale přiznal, že na natáčení často dorazil opilý z předchozí noci. Při hraní Harryho Pottera ve svých mladistvých letech považoval Radcliffe za neuvěřitelně náročné vypořádat se se svou novou slávou a stal se čím dál paranoidnějším, myslel si, že ho někdo neustále sleduje. Jako prostředek, jak se s tím vyrovnat, zvolil alkohol, dokud nezasáhli jeho přátelé a nepomohli mu. Herec je střízlivý od roku 2010 a upřímně mluví o problémech, se kterými se dětské hvězdy potýkají, včetně zneužívání návykových látek, a o tom, jak je to může zavést na temné cesty bez správných lidí v jejich okolí.

Kdo další z dětských hvězd bojoval s démony?

Lady Gaga

Lady Gaga se nikdy neostýchala užívat drogy a často přiznávala, že byla od mládí „závislá na různých věcech.“ Po operaci v únoru 2013, která měla léčit poškození chrupavky, zpěvačka uvedla, že se stala závislou na marihuaně. Kouřila 15 až 20 cigaret denně bez tabáku, aby zmírnila bolest způsobenou zraněním kyčle. Podle jejích slov byla v tu dobu i ve velkých depresích a nevěděla, čím mohou být způsobené.

Zac Efron

Když byl herec Zac Efron v roce 2013 přijat na odvykací kúru, mnoho jeho fanoušků bylo překvapených, když se následně dozvěděli, že bojuje s drogovou závislostí. Přiznal, že pro něj bylo těžké vyrovnat se se slávou a médii na každém kroku, a proto se obrátil ke kokainu a alkoholu, aby se vypořádal s veřejným životem. Efron v květnu 2014 pro Hollywood Reporter prozradil, že tlaky ze slávy znamenaly, že se vyhýbal svým koníčkům, protože se bál, že ho fotografové a fanoušci budou pronásledovat. Nicméně začal navštěvovat poradny a ze své závislosti se vyléčil.

Drew Barrymore

Herečka v rozhovoru v prosinci 1990 prozradila, že jí bylo pouhých 10 let, když poprvé vyzkoušela drogy. Když se ve svých sedmi letech stala dětskou hvězdou, ocitla se v šíleném světě drog a alkoholu s malým dohledem dospělých. Její matka ji začala vodit do klubů, když jí bylo pouhých devět let, v té době začala herečka experimentovat s drogami, alkoholem a stýkat se s dospělými. Výsledkem bylo, že ji matka poslala na léčení v pouhých 13 letech. Legálně se následně emancipovala od rodičů ve svých 14 letech. Herečka mluvila o svých zápasech se závislostí vždy upřímně a většinu popsala ve svých memoárech Little Girl Lost. Od té doby si vytvořila úspěšnou kariéru, usmířila se se svou odcizenou matkou a založila vlastní rodinu.

Ryan Reynolds bojuje s úzkostí, Selena Gomez je bipolární, Kit Harrington zvažoval sebevraždu: Celebrity upozorňují na nutnost mluvit o duševním zdraví

Kristýna Ševčíková / 06. 10. 2022

Učitelky Zendaya a Julia Roberts, pohřební koordinátorka Angelina Jolie nebo zmrzlinář Ruppert Grint: Čím chtěly být celebrity

Kristýna Ševčíková / 03. 08. 2022

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM