Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
VIP

Akční hrdinka Angelina Jolie vede krutý boj i v reálném životě: Bradu Pittovi nic nedaruje

Avatar photo Michaela Dočkalová
04. 06. 2023

K úspěchu byla zrozena. Vždyť se také narodila slavnému herci Jonu Voightovi. Přesto ji neproslavila jenom role Lary Croft v akčním snímku Tomb Raider, ale i manželství s Bradem Pittem a následná rozvodová bitva. Seriály pro ni nejsou, zato film si dodnes střihne ráda. Jen už to není, co to bývávalo. Angelina Jolie slaví 48. narozeniny.

Angelina Jolie Voight se narodila 4. června 1975 v Los Angeles v Kalifornii. Většinu svého dětství však strávila v New Yorku. V jedenácti letech se přestěhovala zpátky do Kalifornie, kde se zapsala na střední školu v Beverly Hills. Později se ale vrátila zpátky do New Yorku, kde studovala drama na New York University. Začala hrát v divadle a také si přivydělávala modelingem nebo hraním ve videoklipech.

Tichá voda břehy mele: Susan Sarandon je ve vězení jako doma

Michaela Dočkalová / 03. 06. 2023

Dvě nepovedená manželství

Svou první větší filmovou roli získala v roce 1995 ve filmu Nebezpečná síť. Při natáčení se seznámila se svým prvním manželem, hercem Johnnym Lee Millerem. Vzali se v roce 1996 a o tři roky později se zase rozvedli. Smutek zaháněla hraním a snímek George Wallace, v němž ztvárnila manželku titulního hrdiny, guvernéra, jednoho z posledních vysoce postavených zastánců rasové segregace, jí vynesl její první Zlatý glóbus. Tuto cenu i několik dalších jí ovšem zajistil i další film, jenž nese název Gia. V roce 1999 se objevila v komedii Bláznivá runway a zamilovala se do svého kolegy Billyho Boba Thorntona. V ten samý rok si zahrála s Winonou Ryder v dramatu Narušení a získala svého prvního Oscara a další Zlatý glóbus. Následující rok se za Billyho provdala, aby se v roce 2003 zase rozvedli.

Říká se, že Thornton nosil na krku medailon s krví své ženy

Osudové setkání

Poté následovaly především akční filmy, například 60 sekund, v němž si zahrála po boku Nicholase Cage, anebo Lara Croft – Tomb Raider a jeho pokračování Lara Croft – Tomb Raider: Kolébka života. V roce 2004 ztvárnila matku Alexandra Velikého ve stejnojmenném filmu. Velmi divácky úspěšnou roli sehrála i v akčním snímku Pan a paní Smithovi, kde si vyzkoušela, jaké to je být v kůži nájemného zabijáka v utajení, respektive předstírala, že je obyčejnou ženou v domácnosti. Právě při natáčení tohoto filmu se seznámila se svou osudovou láskou, Bradem Pittem.

Poslední roky jen paběrkuje

A herecky se jí dařilo i nadále. Ztvárnila hlavní role v kasovních trhácích Wanted a Výměna. Následoval Cizinec s Johnnym Deppem a fantasy pohádka Zloba – Královna černé magie. Mezníkem pro ni byl rok 2014, kdy se stala laureátkou Humanitární ceny Jeana Hersholta, udělované v rámci filmových Oscarů. Po roce 2014 si ale příliš významných rolí na své konto nezapsala, respektive vůbec žádnou. Za zmínku stojí snad jen pokračování dobrodružné pohádky Zloba – Královna všeho zlého.

Herečka, režisérka i humanitární pracovnice

Angelina Jolie ovšem není jenom herečkou, ale i režisérkou. V roce 2011 debutovala válečným dramatem V zemi krve a medu. O tři roky později režírovala životopisný snímek Nezlomný, o rok později U moře a zatím jejím posledním režisérským počinem je další životopisný film First They Killed My Father, který představuje adaptaci memoáru aktivistky Loung Ung, v nichž vzpomíná na své dětství za brutálního režimu Rudých Khmérů. Herečka se ovšem věnuje i humanitární činnosti. V roce 2001 byla jmenována velvyslankyní dobré vůle při OSN. V rámci této činnosti se dostala do afrických zemí, v nichž jsou lidé sužováni chudobou. Díky tomu také adoptovala děti z Kambodže a Etiopie, syna Maddoxe a dceru Zaharu.

Velká láska se proměnila v obrovskou nenávist

Svého manžela zažalovala kvůli fyzickému napadení

S Bradem Pittem tvořila pár dlouhých 10 let, než se odhodlali ke svatbě. Ta proběhla v roce 2014. Mezitím ovšem Brad její děti stačil adoptovat a společně si pak v roce 2007 osvojili vietnamského chlapce Paxe. Rok před svatbou také Angelina oznámila, že podstoupila preventivní mastektomii a zároveň si nechala odstranit vaječníky a vejcovody, a to kvůli tomu, že jí lékaři při krevních testech diagnostikovali zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu nebo vaječníků. A protože maminka i babička zemřely na stejnou nemoc, nechtěla nic podcenit.

Přestože na první pohled vypadalo hereččino manželství idylicky, bylo tomu právě naopak. Společně s Bradem Pitttem vychovávala hned šest dětí, dvojčata Knox a Vivienne a dcera Shiloh byli jejich vlastní. Když se rozešli, obvinila Angelina Brada z toho, že jejich děti fyzicky napadl, přičemž herec tvrdí, že se nikdy nic takového nestalo. Přestože se oficiálně rozvedli v roce 2019, soudní spory vedou dodnes, například i o jejich společnou vinici a sídlo Château Miraval ve Francii. V minulosti herec čelil i obvinění z toho, že má problém s alkoholem. To však sám přiznal a rozhodl se podstoupit léčbu. V srpnu 2022 byli sice oficiálně rozvedeni, ale soud stále ještě není u konce. Bude rozhodovat i o jejich nezletilých dětech. Brad Pitt stojí o střídavou péči, Angelina Jolie o péči výhradní. Po Bradovi údajně Angelina žádnou vážnou známost neměla a ani po ní netouží. Soustředí se jen na své děti a soudní spory, které dodnes s bývalým manželem vede.

Po kovboji s fénem toužily všechny žena světa: Jak šel čas s oslavencem Bradem Pittem

Michaela Dočkalová / 18. 12. 2022

Rozvody celebrit, které nikdo nečekal: Fanoušky překvapili Kevin Costner, Mel Gibson, Rocky i Terminátor

Michaela Dočkalová / 02. 06. 2023

Zdroj: britannica.com, people.com, shutterstock.com
Zdroj fotografií: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com, Denis Makarenko / Shutterstock.com, 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM