Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
VIP

Beyoncé a Jay-Z mají nové bydlení: Stali se majiteli nejdražšího domu v Americe

Avatar photo Michaela Dočkalová
02. 06. 2023

Slavný manželský pár si dopřál luxus v podobě obrovského sídla v hodnotě 200 milionů dolarů od slavného japonského architekta Tadaa Andó. Říká se o něm, že je nejdražší v celé Kalifornii a nejspíš dokonce celé Americe. Jde o nedobytnou pevnost v jednoduchém stylu, avšak s tím nejmodernějším vybavením. Nahlédnout dovnitř se vám ale hned tak nepoštěstí.

Slavní sousedi: Na dům vedle Micka Jaggera si připravte 4,5 miliardy, vedle Justina Biebera nebo Brada Pitta můžete bydlet levněji

Karin Šnýdrová / 16. 03. 2023

Galerie a rodinný dům v jednom

Dům nacházející se v oblasti Paradise Cove nabízí celkem 3.716 metrů čtverečních obytného prostoru. Samotný pozemek má rozlohu úctyhodných 32.375 metrů čtverečních. Nemovitost si nechal v roce 1999 u Andaa navrhnout televizní producent William Bell se svou ženou. O 15 let později byla stavba konečně dokončena a producent si z ní udělal nejenom domov, ale také galerii pro své slavné umělecké sbírky, mezi kterými nechyběla díla amerického umělce Jeffa Koonse, který proslul obřími zvětšeninami každodenních předmětů, nebo práce Andyho Warhola či Damiena Hirsta. Ovšem i Beyoncé a Jay-Z jsou vášnivými sběrateli umění a nechybí jim ani Warhol nebo Basquiat, proto pravděpodobně galerii zachovají.

Betonová pevnost s výhledem na oceán

Futuristické sídlo není ovšem jenom rozlehlé, ale také ultramoderní a skýtá neuvěřitelný výhled na Tichý oceán. Dominantou domu jsou především široké chodby v šedých tónech a rozsáhlé skleněné stěny vypínající se od podlahy až ke stropu. Zahrada disponuje upravenými a tedy perfektně střiženými trávníky, dvěma bazény a terasou. O interiéru domu se toho však příliš neví. Nemovitost nebyla prodána běžným způsobem, tedy přes realitní kancelář, proto ani nebyly zveřejněny detailnější informace o jejím vybavení. Jak tedy nemovitost vypadá uvnitř, vědí jen její původní a současní majitelé a pár dalších vyvolených. Nebo také třeba zpěváci Billy Idol nebo Pharrell Williams, kteří měli to štěstí a v minulosti tuto betonovou pevnost navštívili.

Architekt, který získal prestižní Pritzkerovu cenu (jež je architektonickou obdobou Nobelovy ceny), během své kariéry vytvořil hned několik pozoruhodných rezidencí, například i ranč Cerro Pelon v Novém Mexiku pro módního návrháře Toma Forda. Aktuálně pracuje i na novém sídle v Palm Springs pro Kim Kardashian.

Kdo drží prvenství?

Původně měli manželé za dům a pozemek zaplatit o 95 milionů dolarů více, ale nakonec se jim podařilo cenu snížit. Pokud by ale skutečně nemovitost za původních 295 milionů dolarů koupili, šlo by o nejdražší realitní obchod z celé Ameriky. První místo ovšem dosud patří penthouse podnikatele a investora Kennetha Griffina, za který dal v roce 2019 celých 238 milionů dolarů. Ačkoliv v tomto případě nešlo o dům, ale „pouze“ byt.

Zdroj: artnet.com, robbreport.com, profimedia.cz
Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM