Expres Drive /
Celý playlist
Ostatní

50 nejlepších alb: Strokes hudbu ohlodali na kost a stvořili album dekády

Redakce
Přesně před dvaceti lety změnila pětice Newyorčanů navždy hudební svět. Stačilo jí k tomu pouhých 36 minut. Is This It, debut kapely The Strokes, je jedním z nejdůležitějších a možná i největším albem posledních 20 let. Jako důkaz lze uvést kapely a hudebníky, které inspirovalo, vliv samotných členů na módu i kulturu samotnou, úspěch napříč kontinenty nebo chvála od kritiky.
14. 11. 2021

Mezi hlavní události, které si pamatujeme z roku 2001, tedy z roku, ze kterého pochází naše dnešní elpíčko, patří bezesporu výhra našich hokejistů nad Finskem ve finále Mistrovství světa, sto tisíc demonstrujících na Václaváku podporujících vzpouru v České televizi, teroristické útoky ve Spojených státech nebo smrt George Harrisona. Nás ale přirozeně zajímá dění na hudební scéně. Dnes vám představíme debut Američanů The Strokes, což je podle dobového britského tisku jedna z nejlepších kapel posledních let.

Hudba ohlodaná na kost

První recenze alba Is This It hovořily o nové Nirvaně či spíše o "nejdůležitější desce od dob Nevermind", hudební periodika Q nebo New Musical Express albu přidělily maximální bodové ohodnocení, a velmi často začaly padat přívlastky jako "potenciální album roku". Na nováčky poměrně závratný úspěch. Když k tomu přidali i malý skandálek s obalem alba, kvůli němuž desku některé obchody nechtěly prodávat, dozvěděly se o nich i úplně jiné vrstvy lidí, než jen rockoví posluchači. A to se teprve chystali vydat svůj debut v domovských Státech, kde ovšem v závislosti na tragédii v New Yorku a Washingtonu vyměnili skladbu New York City Cops za jinou.

Is This It není deska na první poslech, musíte se do ní opravdu ponořit. Poté najdete zlato, které se skrývá dost hluboko pod povrchem. Poznáte tak, že album je v podstatě sbírka jedenácti prvotřídních hitů. Srovnání s Nirvanou možná není úplně trefné, po hudební stránce nemají až tolik společného. V přístupu k hudbě samotné už ano. Ta je totiž většinou ohlodaná na kost – kytary, basa, bicí, zpěv – a není co řešit. Ačkoli hudba je syrová, není nijak zvlášť tvrdá, označení poprock je sice trochu změkčené, ale v podstatě zachycuje skutečnost.

50 nejlepších alb: Daft Punk odmítli následovat trendy, tvořili vlastní

Setrvalá kvalita v nezměněné sestavě

Písničky mají neuvěřitelný drive, skvělé melodie kapela sype z rukávu, po čase poznáte, že ona syrovost není nedokonalost, ale záměr. Zvláštní způsob zpěvu frontmana a hlavního skladatele Juliana Casablancase, který nezní nijak zvlášť školeně, k hudbě skvěle sedí. V tvorbě The Strokes jsou zakořeněny vlivy z post punkové éry, a jestli se nějaké jméno nabízí víc než ostatní, pak jsou to Velvet Underground. Vokály frontmana Juliana Casablance se více než jen letmo podobají ranému Lou Reedovi. Nicméně Julian zpívá o jednoduchých triviálnostech velkoměstského života s naprostou jasnozřivostí, odstřižen od drogového oparu Velvetů.

Zatímco u jiných desek můžete s klidem písničky rozdělit minimálně na tři skupiny – skvělé, dobré, odpad – u debutu The Strokes to nejde. Skladby jsou si rovnocenné a vypíchnout jen některé je docela těžké. The Strokes, se v nezměněné sestavě, kterou tvoří zpěvák Julian Casablancas, kytaristé Nick Valensi a Albert Hammond Jr., baskytarista Nikolai Fraiture a bubeník Fabrizio Moretti, na scéně pohybují od roku 1998. Během posledních dvou dekád vydali šest alb a s poslední nahrávkou The New Abnormal z roku 2020 získali cenu Grammy za nejlepší rockové album.

The Strokes: Is This It
Datum vydání: 30. 7. 2001
Celkový čas: 36:28 minut
Singly: Hard to Explain, Last Nite, Someday

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM

34. The Strokes – Is This It
35. Fleetwood Mac – Rumours
36. Daft Punk – Homework
37. Wu-Tang Clan – Enter the Wu-Tang (36 Chambers)
38. The Doors – The Doors
39. Stevie Wonder – Songs In The Key Of Life
40. Led Zeppelin – Led Zeppelin II
41. Aretha Franklin – I Never Loved A Man The Way I Love You
42. Dj Shadow – Endtroducing…..
43. My Bloody Valentine – Loveless
44. Blur – Parklife
45. AC/DC – Back In Black
46. Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy
47. Patti Smith – Horses
48. The Stone Roses – The Stone Roses
49. Black Sabbath – Paranoid
50. The Streets – Original Pirate Material

Expres FM představuje žebříček 50 nejlepších alb v hudební historii podle Expres FM. Vlado a Radek v rámci své Večerní show představí ve vysílání vždy jednu nahrávku týdně, logicky tak posluchače čeká edukativní a zábavné hudební putování na celý rok. Žebříček zásadních alb není časově ani žánrově omezen. Jediné pravidlo, kterým jsme se řídili, je, že se musí jednat o řadová alba. Na této nejenom časově náročné akci se podíleli i ostatní moderátoři rádia Expres FM, společnými silami vytvořili úctyhodný a především pestrý seznam, a to dle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Pokud se trefíme do vašich představ či vkusu, nestyďte se nám dát vědět. A pokud ne, napište nám taky.

Kam dál? 50 nejlepších alb: Jedním z pilířů labelu Motown už od svých 11 letFoto: Sony Music

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM