Odpoledne na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

50 nejlepších alb: Emocionální oběti členů Fleetwood Mac vedly ke skvělému výsledku

Redakce
Zformovali se koncem 60. let a následně se stali jednou z nejvlivnějších rockových skupin. Nejen, že napsali některé z nejvýraznějších skladeb desetiletí – a vydali jedno z nejprodávanějších alb všech dob, Rumours z roku 1977 – ale skupina vytvořila charakteristický soft-rockový zvuk, který dodnes přetrvává jako základní stavební kámen hudební historie.
10. 11. 2021

Ty nejlepší desky interpreti a kapely často vydávají na samém začátku své kariéry. Po několika úspěšných debutech se dnes v našem žebříčku podíváme až na 11. album v pořadí, a to u kapely Fleetwood Mac, která v roce 1977 vydala svojí desku Rumours. U nás se tou dobou podepisovala Charta 77, ale zároveň se své premiéry dočkala komunistická agitka Žena za pultem. Ve Francii tou dobou proběhla úplně poslední poprava gilotinou. No a ve Spojených státech čekají členové party Fleetwood Mac na vydání svého nového alba, u kterého doufají v komerční úspěch. To, co následovalo, však předčilo očekávání všech.

Problémy vyústily v hit

V té době byli již Fleetwood Mac úspěšnou a zavedenou kapelou. Jejich desátá eponymní deska, která vyšla v roce 1975, zaznamenala úspěch, a dokonce se dostala na první místo amerického albového žebříčku. Skupina chtěla na tento úspěch samozřejmě navázat, a tak se pustila do nahrávání desky nové. V té době se ale na jednotlivé členy valil jeden problém za druhým. Úspěch si možná vybral svoji daň. Skupinu opouští původní kytarista Bob Welch, kterého nahrazuje Lindsey Buckingham a nově přichází také Stevie Nicks. Právě tihle dva nově příchozí si během koncertování nemohou přijít na jméno a neustále dochází k obrovským hádkám. Do toho skupina akorát dokončuje intenzivní turné, kvůli kterému se po 8 letech rozvádí zpěvačka Christine McVie a basák John McVie. Ve skupině Fleetwood Mac tehdy panovalo vše, jen ne dobrá atmosféra pro nahrávání nového alba.

V tom všem se samozřejmě hrabal i americký tisk a neustále spekuloval o tom, kdo z hudebníků odejde, aby kapela mohla dále působit. K žádným změnám ale nedošlo a Fleetwood Mac začali nahrávat album Rumours, nejlepší desku své kariéry. A to přesto, že vztahy v kapele samozřejmě urovnané nebyly. Bubeník Mick Fleetwood později řekl, že si všiml obrovských emocionálních obětí, které každý učinil, jen aby se mohl zúčastnit nahrávání jejich jedenáctého alba.

Rozvodem k nové desce: Fleetwood Mac – Rumours

Jediná píseň vznikla společně

Narušené vztahy se ale musely během nahrávání nějak projevit, a tak je velká část skupiny řešila hlavně alkoholem a drogami. Všechny texty na albu se týkají osobních problémů a zkušeností. Každý z členů tvořil prakticky osamocen od ostatních a setkávali se hlavně, když už byla spolupráce nevyhnutelná. Údajně jen jediná píseň vznikla společně, a to největší hit celé desky, singl The Chain. V tom nejhorším stavu dokázali vytvořit své nejlepší dílo, na kterém je poprock doplněn zvukem dnes už legendárních nástrojů, jako jsou Hamondovy varhany a klavír Fender Rhodes. Kapela také kladla důraz na bicí a zvýrazněnou perkusovou část celé desky. Ze všeho toho emočního vyčerpání a zároveň touhy po úspěchu nakonec vznikla jedna z nejlepších desek 70. let a vlastně jedna z nejlepších desek vůbec.

Americký časopis Rolling Stone v roce 2003 zařadil album na šestadvacáté místo v žebříčku 500 nejlepších alb všech dob. Alba se prodalo přes 45 milionů kusů a řadí se k nejprodávanějším albům hudební historie. Fleetwood Mac a jejich album Rumours inspirovalo umělce, jako je Florence and The Machine nebo Haim. Po právu tak patří do našeho žebříčku 50 nejlepších alb historie podle Expres FM.

Fleetwood Mac – Rumours
Datum vydání: 4. února 1977
Délka: 39:43 minut
Singly: Go Your Own Way, Dreams, Don’t Stop, You Make Loving Fun

50 nejlepších alb: Heavy metal bez zbytečného vzteku, to je Paranoid od Black Sabbath


Fleetwood Mac založil Peter Green v roce 1967 a skupinu pojmenoval po Micku Fleetwoodovi a Johnu McVieovi. Po odchodu Petera Greena, v roce 1969, zůstali Fleetwood a McVie jedinými původními členy a kapela od té doby představila řadu skvělých hudebníků – Christine McVie se ke kapele připojila v roce 1970 a Stevie Nicks a Lindsey Buckingham pak o čtyři roky později. Tvorba Fleetwood Mac již více jak 50 let spojuje generace hudebních fanoušků po celém světě. Během své kariéry skupina prodala více než 100 milionů desek, byla oceněná cenou Grammy a v roce 1998 uvedena do Rokenrolové síně slávy.

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM

35. Fleetwood Mac – Rumours
36. Daft Punk – Homework
37. Wu-Tang Clan – Enter the Wu-Tang (36 Chambers)
38. The Doors – The Doors
39. Stevie Wonder – Songs In The Key Of Life
40. Led Zeppelin – Led Zeppelin II
41. Aretha Franklin – I Never Loved A Man The Way I Love You
42. Dj Shadow – Endtroducing…..
43. My Bloody Valentine – Loveless
44. Blur – Parklife
45. AC/DC – Back In Black
46. Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy
47. Patti Smith – Horses
48. The Stone Roses – The Stone Roses
49. Black Sabbath – Paranoid
50. The Streets – Original Pirate Material

Expres FM představuje žebříček 50 nejlepších alb v hudební historii podle Expres FM. Vlado a Radek v rámci své Večerní show představí ve vysílání vždy jednu nahrávku týdně, logicky tak posluchače čeká edukativní a zábavné hudební putování na celý rok. Žebříček zásadních alb není časově ani žánrově omezen. Jediné pravidlo, kterým jsme se řídili, je, že se musí jednat o řadová alba. Na této nejenom časově náročné akci se podíleli i ostatní moderátoři rádia Expres FM, společnými silami vytvořili úctyhodný a především pestrý seznam, a to dle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Pokud se trefíme do vašich představ či vkusu, nestyďte se nám dát vědět. A pokud ne, napište nám taky.



Kam dál? 50 nejlepších alb: Smrt kamaráda AC/DC přetavili v přelomovou desku

Foto: Warner Music

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM