Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Kalendář

Král disco music slaví narozeniny: Nahrávek s Nilem Rodgersem se prodalo přes půl miliardy

Avatar photo Michal Plšek
19. 09. 2023

19. září je 262. den roku, do jehož konce zbývá 103 dní. Svátek slaví Zita, Konstance a Flavie. Podzim je tradičním časem startu nových seriálů, a tak 19. září 1994 měla premiéru Pohotovost (ER) od tvůrce Jurských parků Michaela Crichtona, v níž zářili George Clooney, Anthony Edwards, Noah Wyle a mnozí další, v roce 2005 jsme pak začali zjišťovat Jak jsem poznal vaši matku (How I Met Your Mother)

Co se stalo v hudebním světě? A kdo slavný se narodil?

Jak jsem poznal vaši matku tehdy a dnes: Robin překonala rakovinu, Lily uvádí kouzelnickou show, Barney s manželem vychovává dvojčata

Denisa Grofová / 02. 01. 2023

Narodili se

Tegan and Sara, kanadské hudebnice (1980) 

Jednovaječná dvojčata, sestry Quinovy, spolu tvoří indiepopové duo od roku 1998. Obě jsou zároveň skladatelky, textařky a multiinstrumentalistky. V diskografii mají deset studiových alb, to poslední vyšlo loni. V roce 2019 vydaly memoáry nazvané High School, podle kterých vznikl o tři roky později seriál pro Amazon Freevee.

Jarvis Cocker, anglický zpěvák (1963)

Zakladatel, frontman, textař a jediný původní člen kapely Pulp, která společně s Oasis, Blur a Suede patřila do takzvané velké čtyřky britpopu. Jejich singl Common People byl vyhlášen britpopovou hymnou. Po čas, kdy si jeho domovská kapela dávala oddechový čas, se věnoval sólové tvorbě, byl také moderátorem stanice BBC Radio 6 Music, kde měl svou nedělní show Jarvis Cocker’s Sunday Service.

Marshall Jefferson, americký hudebník (1959)

Rodák z Chicaga je označován jako Otec house music. Původně pracoval jako producent v nahrávacích studiích labelu Universal, kde potkal majitele nezávislého vydavatelství Trax Records Larryho Shermana. Pro něj v roce 1986 nahrál singl Move Your Body, první taneční song s klavírem, který se stal základem žánru. Během let pak Marshall nahrával pod pseudonymy Virgo, Jungle Wonz, Truth nebo On The House. V březnu 1987 pak vyrazili Marshall Jefferson a další klasik house music, Frankie Knuckles, na první turné na Britské ostrovy.

Nile Rodgers, americký hudebník (1952)

Legenda světové disco music. Spoluzakladatel kapely Chic napsal, produkoval a nahrál materiál, kterého se prodalo přes půl miliardy alb a 75 milionů singlů. Je obyvatelem Rock’n’rollové síně slávy a Skladatelské síně slávy držitelem šesti Grammy včetně té za celoživotní přínos hudbě. Magazín Rolling Stone o něm napsal, že rozsah jeho kariéry je těžké pochopit. Spolupracoval se Sister Sledge, Dianou Ross, Davidem Bowie, INXS, Duran Duran, Madonnou, The B-52s, Jeffem Beckem, Mickem Jaggerem, Grace Jones, Christinou Aguilera, Lady Gaga nebo Daft Punk (spolupráce s francouzským duem na albu Random Access Memories mu přinesla hned tři Grammy). 

Daniel Lanois, kanadský producent (1951) 

Stál za vznikem alb umělců jako Bob Dylan, Neil Young, Peter Gabriel, Willie Nelson nebo Brandon Flowers. Společně s Brianem Eno produkoval alba pro kapelu U2 včetně těch nejslavnějších, The Joshua Tree a Achtung Baby. Za první jmenované má doma Grammy za Album roku, Producenta roku a Nahrávku roku, další 4 zlaté gramofonky přidal za jiné desky a písně U2 a Boba Dylana. Kromě práce pro ostatní umělce se věnuje i vlastní tvorbě, má v diskografii 8 studiových alb nebo soundtrack pro film Smrtící bumerang (Sling Blade).

Brian Epstein, anglický manažer (1934)

Od roku 1962 do své smrti o 5 let později byl manažerem liverpoolské čtveřice The Beatles. Přestože neměl předchozí zkušenosti podepsal s nimi smlouvu a trval na tom, aby opustili svou ošuntělou image. Pokoušel se také získat pro Beatles nahrávací smlouvu a nakonec zajistil dohodu s EMI. Pod jeho vedením se z Brouků staly mezinárodní hvězdy a Brian pod svá křídla přijal další kapely a interprety (Gerry and the Pacemakers, Billy J. Kramer and the Dakotas, Tommy Quickly, Cilla Black and The Big Three) Zemřel ve věku 32 let na náhodné předávkování kombinací alkoholu a barbiturátů.

Dále se narodili: 

Jiří Hřebec, český tenista, mentor Markéty Vondroušové (1950)
Jeremy Irons, anglický herec (1948) 
Jan Skopeček, český herec a dramatik, manžel české herečky Věry Tichánkové (1925-2020)
Emil Zátopek, český atlet, čtyřnásobný olympijský vítěz (1922-2000)
Dana Zátopková, česká atletka, olympijská vítězka v hodu oštěpem (1922-2020)

Láska mezi sportovci: Hvězdné páry, kterým to spolu klape dlouhá léta

Michaela Dočkalová / 16. 04. 2023

2014

Vyšlo album Cheek To Cheek plné jazzových standardů v podání dvojice Tony Bennett a Lady Gaga. Nahrávka debutovala na vrcholu amerického žebříčku, dominovalo i zámořským jazzovým hitparádám. 

1989

Mladší sestra Krále popu vydala své čtvrté album Janet Jackson’s Rhythm Nation 1814. Krátký film k singlu Rhythm Nation režiséra Dominica Seny si vysloužil MTV Video Music Award pro Nejlepší choreografii a Nejlepší taneční video, Billboard Award pro Nejlepší video umělkyně a Grammy v kategorii Nejlepší dlouhé video. Album samotné pak vévodilo hitparádám v USA a Austrálii, v ostrovním žebříčku skončilo těsně pod vrcholem. 

Chtěla dokázat, že netěží jen ze známého jména: Deska Janet bořila hitparády, obal pobouřil puritány

Pavel Kučera / 18. 05. 2023

1988

Kapela Bon Jovi vydala čtvrtou desku New Jersey. Žádné jiné rockové album nevydalo tolik singlů do americké Top 10. Bon Jovi měli takových hitů celkem pět: Bad Medicine a I’ll Be There For You dobyly příčku nejvyšší, dále to byly singly Born To Be My Baby, Lay Your Hands On Me a Living In Sin. Album debutovalo na prvním místě v Kanadě, Velké Británii, Švýcarsku, Švédsku, Novém Zélandu a Austrálii. Doma v USA byl nástup pozvolnější, ale nakonec to kapela z New Jersey z osmé příčky na vrchol dotáhla a zůstala tam následující čtyři týdny. 

1981

Více než 10 let po vydání posledního alba se dvojice Simon & Garfunkel potkala na jednom pódiu. Koncertu v newyorském Central Parku podle odhadů přihlíželo 500 tisíc fanoušků! Vystoupení obsahující 21 písní Paula Simona a Arta Garfunkela o rok později vyšlo na albu The Concert in Central Park a bylo zaznamenáno i pro televizní vysílání. 

Nejkrásnější celebrity světa podle umělé inteligence: Brad Pitt se do top desítky nedostal

Andrea Machajdíková / 18. 09. 2023

Nemanželský syn, který opustil ženu kvůli švagrové: Díla Maxe Švabinského najdeme v galeriích i Národním divadle

Václav Šilpoch / 17. 09. 2023

Zdroje: wikipedia.org, onthisday.com, thisdayinmusic.com, csfd.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM