Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Ostatní

Seriál Pohotovost: Výtah ke slávě pro George Clooneyho, Goran Višnjić chtěl být agentem 007, představitel doktora Greena získal Zlatý Glóbus 

Denisa Grofová
19. 12. 2022

Americký dramatický seriál z lékařského prostředí se na televizních obrazovkách objevil v roce 1994. Za 15 let, co se vysílal, se v něm vystřídalo nespočet herců a hereček, hlavní postavy se také  několikrát proměnily.

O oblibě a dobrých hereckých výkonech svědčí také fakt, že seriál získal přes 100 nominací na cenu Emmy, z čehož přes 20 získal. Tým zdravotnického personálu z fiktivní nemocnice v Chicagu získal své příznivce i v České republice, vysílaly ho hned dvě komerční televizní stanice. Jako každý týden, tak i dnes se s námi můžete podívat, jak se změnily a kam to dotáhly bývalé hvězdy za téměř tři dekády od začátku vysílaní. 

Pobřežní hlídka tehdy a dnes: Kdo má za sebou hanbatá videa, kdo to nezvládl s alkoholem a koho byste nepoznali

Denisa Grofová / 25. 10. 2022

George Clooney (Dr. Douglas Ross) 

„What else?“ Pokaždé, když George pronese tuto již legendární větu na konci reklamního spotu na oblíbenou kávu, nejedné ženě se roztřesou kolena. Oblíbený americký herec totiž oplývá šarmem i ve svých 61 letech. Jak ale všichni víme, George není jen tak nějaký reklamní herec, ale desítky let jeden z neoblíbenějších herců Hollywoodu. Výčet jeho celovečerních filmů by vystačil na samostatný článek. Kdo neviděl filmovou trilogii Dannyho parťáků nebo Gravitaci, jako by snad ani nebyl. Sice už je to pěkná řádka let, ale právě seriál Pohotovost, kde hrál 5 let doktora Douga Rosse, mu přinesl nejen známost širokého publika, ale i nominaci na Zlatý Glóbus a dvě ceny Emmy.

George se do seriálu ještě v jedné z posledních epizod vrátil, tou dobou už ale dávno sklízel úspěchy v jiných filmových projektech. Uspěl také jako producent, za film Argo si vysloužil Oscara, toho hereckého má za vedlejší úlohu ve filmu SyrianaOkouzlující herec není žádný velký bouřlivák, který by plnil stránky bulvárů. Je podruhé ženatý s právničkou Amal, se kterou má dvojčata Ellu a Alexandera.

Role doktora Rosse katapultovala George Clooneyho do hollywoodských výšin

Julianna Margulies (Carol Hathaway)

V původním scénáři měla po pokusu o sebevraždu zemřít, nakonec ale v roli zdravotní sestry Carol strávila 6 let a za svůj herecký výkon získala cenu Emmy v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli v televizním dramatu. Její herecká kariéra pokračovala i po konci v seriálu. Objevila se v mnoha divadelních inscenacích, televizních seriálech a filmech. Z těch známějších můžeme vypíchnout Loď duchů, Hadi v letadle, Pokoj č. 10 nebo Dobrá manželka. Právě za roli v seriálu Dobrá manželka získala v roce 2009 Zlatý Glóbus. Julianna je vdaná a má syna, kterému je dnes již 14 let. Herečce je dnes už 56 let, ale je stále velmi krásná a okouzlující. 

Julianna si zachovává půvab i bezmála 30 let od premiéry seriálu

Noah Wyle (Dr. John Carter)

Noah dostal šanci a té se chopil. Přesně tak bychom mohli definovat jeho hereckou kariéru. Do seriálu nastupoval jako mladý medik John Carter v roce 1994 a stal se jednou z nejoblíbenějších postav. Ve své postavě vydržel 11 let, ale ani to nebylo jeho poslední slovo. Později se ještě epizodně vrátil a objevil se i v úplně posledním díle. Prvních pět řad mu každoročně vyneslo nominaci na cenu Emmy a další nominace na různá ocenění. Podle Guinnessovy knihy rekordů je Wyle historicky nejlépe placeným hercem dramatického televizního seriálu. Za epizodu vydělal ve své době až 400 tisíc amerických dolarů, ročně pak 9 milionů dolarů. Od té doby se objevil v různých seriálech a filmech, z čehož bezesporu nejznámější je jeho postava Flynna Carsena v dobrodružných televizních filmech. Jeho soukromí neprotkávají žádná velká dramata. Je podruhé ženatým otcem tří dětí. Věnuje se neziskovému sektoru a ochraně životního prostředí. 

Noah Wyle si společně s Georgem Clooneym zahrál i v seriálu Přátelé, kde jako lékaři John a Doug randili s Rachel a Monikou

Laura Innes (Dr. Kerry Weaver)

Postava doktorky Kerry budila ve své době u diváků různorodé názory, a to nejen kvůli tomu, že Kerry trpěla duševní poruchou, ale také kvůli jejímu víc než kladnému vztahu k ženskému pohlaví. I přesto (nebo právě proto?) byla za svůj herecký výkon dvakrát nominována na cenu Emmy. Objevila se v několika seriálech a filmech, třeba v katastrofickém Drtivém dopadu. Vedle herectví se však věnovala i režírování. V soukromém životě si zažila krásné i tragické události. Její první snoubenec byl zavražděn, osudového muže nakonec ale našla v herci Davidovi Brisbinovi, za kterého je provdaná od roku 1988. 

Laura Innes umí stárnout s grácií

Yvette Freeman (Haleh Adams)

Yvette si v seriálu zahrála oblíbenou zdravotní sestru Haleh. Pohotovost pro ni byla domovským přístavem dlouhých 15 let, byla jednou z nejdéle působících postav v seriálu, celkem se objevila ve 184 epizodách. Krom Pohotovosti si ji určitě vybavíte třeba ze seriálu Prolhané krásky nebo Orange Is the New Black. Co se týče seriálů, hrála povětšinou epizodní role, ale je tak výrazná, že si ji diváci prostě pamatují. Vedle herectví je Yvette také zpěvačka, která dokonce vydala vlastní album. 

Yvette Freeman patřila ke stálicím seriálu

Maura Tierney (Dr. Abby Lockhart)

Postava Abby byla pro Mauru určitě významnou částí života, ale s jistotou se dá říct, že to pro ni na hereckém poli nebyl jediný úspěch. Maura se herectví aktivně věnuje již od roku 1988 a objevila se v nespočtu seriálů a filmů: Seriál Kancl, Aféra, News Radio, film Krásný kluk nebo Lhář, lhář. Maura v minulosti úspěšně porazila rakovinu prsu. Dnes, i ve svých skoro 60 letech je stále velmi půvabná milovnice módy a společenských událostí. 

Představitelka doktorky Abby si udržuje svěží vzhled

Goran Višnjić (Dr. Luka Kovac)

Dnes padesátiletý chorvatský herec, který si zahrál doktora Kovace, nepatří zrovna k mediálně známým osobnostem. Je to možná kvůli tomu, že je ukázkovým příkladem hvězdy jedné role. Jedna z mála možností, kde jste ho mohli zaznamenat, jsou filmy Muži, kteří nenávidí ženy nebo Peacemaker. Pár zajímavostí na něm ale také najdeme. Jako mladý byl v armádě, objevil se v hudebním klipu popové ikony Madonny a ucházel se o roli Jamese Bonda, kterou však nakonec získal Daniel Craig.

Chorvatský herec se příliš nezměnil, o roli ale často nezavadí

Anthony Edwards (Dr. Mark Greene)

Anthony se věnoval herectví již dávno před Pohotovostí. V roce 1986 si zahrál po boku Toma Cruise v trháku Top Gun. Kdo z vás pozorně sledoval osud doktora Marka Greena, určitě si pamatuje, že jeho postava napsala jeden z největších příběhů celého seriálu. Jeho odchod ze seriálu byl nejdojemnějším okamžikem celé série, doktor Greene zemřel na rakovinu mozku. Anthony tak seriál opustil po osmi letech. Za svůj herecký výkon v Pohotovosti získal dokonce Zlatý Glóbus. Poté už ho, stejně jako další kolegy, nic velkého nečekalo. V minulosti však zastával jednu funkci, která si zaslouží uznání: Byl předsedou organizace Shoe4Africa, která nejen že dává boty keňským atletům, ale také vybudovala v Keni dětskou nemocnici pro více než 400 pacientů.

Anthony Edwards pomáhal nejen v seriálu

Eriq La Salle (Dr. Peter Benton)

Postava doktora Bentona mu přinesla diváckou oblibu. Byl jedním z původního šestičlenného hereckého obsazení první řady a v seriálu vydržel osm let. Bohužel, už se mu nepodařilo dosáhnout žádného významného úspěchu, objevuje se jen v pár menších rolích, třeba v seriálu 24 hodin, Noční směna, jako režisér se podílel na několika dílech seriálů Lucifer nebo Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti. 

Fanoušci komedie Cesta do Ameriky si Eriqa mohou pamatovat i jako konkurenta v lásce prince Akeema v podání Eddieho Murphyho

Hvězdy Beverly Hills 90210 tehdy a dnes: Brenda nevzdává boj s rakovinou, Kelly miluje botox, Donna bojuje s penězi

Denisa Grofová / 28. 11. 2022

Hvězdy Melrose Place po 30 letech: Amanda v rukou policie, Kimberly a Allison prorazily v dalších seriálech a Billy založil sociální síť

Denisa Grofová / 05. 12. 2022

Zdroje: nypost.com, shoe4africa.org, yvettefreeman.com, Instagram, Profimedia, ČSFD
Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM