Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

Chtěla dokázat, že netěží jen ze známého jména: Deska Janet bořila hitparády, obal pobouřil puritány

Avatar photo Pavel Kučera
18. 05. 2023

Když v osmdesátých letech někdo řekl Jackson, automaticky se doplnilo Michael. V devadesátkách se při vyslovení tohoto příjmení vybavovalo i jméno jeho sestry Janet. Od vydání jejího slavného alba s křestním jménem v titulu právě uplynulo třicet let.

Klan Jacksonových hrál v sedmdesátých a osmdesátých letech v americké popkultuře skutečně zásadní roli. Vedle superstar Michaela se o sólovou kariéru pokoušel i jeho bratr Jermaine nebo sestry La Toya a Janet. Druhá zmíněná pak v roce 1989 vydala desku (už čtvrtou) Rhythm Nation se stejnojmenným hitem, který ukázal, že je opravdu nutné s ní počítat. A jelikož ji s tímto albem vypršel nahrávací kontrakt, je jasné, že se o ni mezi gramofirmami strhla jedna z největších podpisových bitev té doby. Z něj nakonec vyšla úspěšně firma Virgin Richarda Bransona a Janet za podpis dostala astronomických čtyřicet milionů dolarů, což byla do té doby vůbec nejvyšší částka za podpis nahrávacího kontraktu. Mělo se to však rozhodně vyplatit.

Chtěl být jako Armstrong, dobyl svět odrhovačkou: Před 30 lety Haddaway vydal svůj hit What Is Love

Pavel Kučera / 15. 05. 2023

Zvládnu to sama 

V hudebních kruzích se však taky ozývaly negativní hlasy, tvrdící, že Janet sama toho moc nedokáže a vlastně jen těží ze slavného jména. Ta se proto rozhodla, že pro své nové album napíše texty (nebo aspoň jejich velkou část), plus se bude podílet i na samotném skládání a produkci všech písní. Přizvala si k tomu však pochopitelně dva parťáky, jimiž byli Jimmy Jam a Terry Lewis, tvořící velmi úspěšný producentský R’n’B team té doby, spolupracovali mimo jiné i s Princem. 

Romantická poloha

Co se tématu desky týče, chtěla tentokrát po rázné desce Rhythm Nation ukázat jemnější polohu svého talentu. „Zatímco na Rhythm Nation jsem zpívala spíš o tom, jak je život těžký a jak jsou věci na světě černobílé, s novou deskou jsem chtěla zvolit spíš sexy a romantickou polohu. Což pro mě ale bylo vlastně docela složité, protože jsem byla vychovávaná spíš jako kluk. A právě na téhle desce jsem se rozhodla odhalit svoji ženskou stránku,“ řekla Janet časopisu The Rolling Stone.

Čí jsou to ruce?

Album s prozaickým názvem Janet vyšlo 18. května 1993 a provázel jej malý skandál hned v době vydání kvůli jeho obalu. Na něm je totiž Janet polonahá, pouze v džínách a ňadra jí zakrývají ruce muže za ní, který ji za ně drží. Fotka však vyšla už předtím na obalu časopisu Rolling Stone a ruce patří jejímu tehdejšímu manželovi René Elizondovi. Fotku pak nafotil slavný módní fotograf Patrick Demarchelieur.  Za pilotní singl byla zvolena R’n’B balada That’s The Way The Love Goes, v jejímž klipu můžeme vidět i tehdy mladičkou herečku (tehdy ještě ne zpěvačku) Jennifer Lopez. 

Úspěch se dostavil 

Singl se dostal na první příčku americké hitparády a brzy tam vytáhl i celé album. Album bylo dokonce tak úspěšné, že skladby z něj bodovaly v rozhlasových hitparádách po celém světě ještě dřív, než oficiálně vyšly jako singly. To platí pro skladby Throb a Any Time, Any Place. Album Janet bylo každopádně jedním z těch, které pomohlo definovat zvuk moderního R’n’B pro devadesátá léta a ve velkém míře na něj řada interpretů z této scény odkazuje až dodnes.

Hádka s Fatboyem, kytarista na odvykačce a obal od Banksyho: Před 20 lety vydali Blur první desku tohoto století

Pavel Kučera / 05. 05. 2023

Soundtrack zasněných a smutných 90. let: Před 30 lety vyšla deska Souvlaki od Slowdive

Pavel Kučera / 17. 05. 2023

Autor je hudební publicista 
Úvodní foto: Virgin Records 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM