Sunday Night Cream /
Celý playlist
Kalendář

Den, kdy se narodil divoký bubeník Keith Moon (a 21 let poté utopil po večírku limuzínu v bazénu)

Avatar photo Michal Plšek
23. 08. 2023

23. srpen je 235. den roku, do jehož konce zbývá 130 dní. Svátek slaví Sandra. Před 110 lety, v roce 1913, Kodaň dostala svůj symbol. Sochu Malé mořské víly vytvořil z bronzu sochař Edvard Eriksen na žádost Carla Jakobsena, majitele pivovaru Carlsberg, kterého zcela uchvátil balet na motivy pohádky Hanse Christiana Andersena.

Co se stalo v hudebním světě? A kdo slaví narozeniny?

Oběť guru Járy: Vážně jsem věřila, že odháčkování mi může pomoci

Iva Frühlingová / 22. 08. 2023

Narodili se

Julian Casablancas, americký hudebník (1978)

Rodák z New Yorku je kytaristou, zpěvákem a autorem písní kapely The Strokes. Ta v roce 2001 zazářila s albem Is This It, které dosáhlo na druhé místo britské hitparády. Zatím poslední, šesté album z roku 2020, The New Abnormal, pak získalo Grammy v kategorii Best Rock Album. 

Shifty Shellshock, americký hudebník (1974)

V civilním životě se jmenuje Seth Brooks Binzer, jako Shifty Shellshock se proslavil v čele formace Crazy Town, která v roce 2001 dobyla americkou hitparádu se singlem Butterfly. Společně s djem a producentem Paulem Oakenfoldem měli hit Starry Eyed Suprise. 

River Phoenix, americký herec a hudebník (1970)

Za svůj krátký život hrál ve čtrnácti filmech. Pozornost si získal především svým výkonem ve filmu Stůj při mně.  Zemřel na následky předávkování smrtelným mixem drog (kokain, valium, marihuana, efedrin a zřejmě heroin nebo morfium) na chodníku před hollywoodským hudebním klubem The Viper Room, kde byl se svou přítelkyní Samanthou Mathis, sestrou Rain a mladším bratrem Joaquinem, dnes slavným hercem. Po převozu do nemocnice byl v 1:54 místního času dne 31. října 1993 prohlášen za mrtvého.

Petr a Matěj Formanovi, čeští herci a divadelníci (1964)

Dvojčata slavných rodičů – režiséra Miloše Formana a herečky Věry Křesadlové – společně zazářila už v útlém věku v rolích nejmladších členů rodiny Homolkových v kultovní trilogii. Patří také k průkopníkům skateboardingu v Československu, svá prkna si přivezli z pobytu za Velkou louží, kde otce doprovázeli na oscarový ceremoniál v roce 1976. Společně pořádají Festival Arena, přehlídku divadla, nového cirkusu, hudby a současné vizuální tvorby. 

Miloš Forman: Životní příběh hvězdného režiséra byl jako scénář hollywoodského spektáklu

Václav Šilpoch / 13. 04. 2023

Herečka Antonie Formanová zná tajemství své postavy z nové komedie Okupace

Redakce / 05. 08. 2021

Keith Moon, anglický bubeník (1946)

S kapelou The Who zaznamenal v roce 1965 úspěch se singlem My Generation, který vystoupal těsně pod vrchol britského žebříčku, dalších více než dvacet písní se umístilo v Top 40. Čtenáři magazínu Rolling Stone ho zvolili druhým nejlepším bubeníkem historie (za Johnem Bonhamem z Led Zeppelin). Životní pouť Keitha Moona ukončilo 7. září 1978 32 tablet klomethiazolu.

Stalo se

2019

Taylor Swift vydala své sedmé studiové album Lover. To se stalo jejím šestým v řadě, které v den vydání debutovalo na prvním místě žebříčku Billboard 200. Všech 18 písní z alba proniklo do žebříčku Hot 100, čímž zpěvačka zlomila rekord pro nejvíce současně umístěných písní od ženské umělkyně. Album Lover bylo vyhlášeno nejprodávanějším za rok 2019, ze tří nominací na Grammy neproměnila žádnou, všechny gramofonky tehdy posbírala Billie Eilish. 

Často zpívá o svých vztazích, sbírá jednu cenu za druhou a mezi kolegy není úplně oblíbená: Americké zlatíčko Taylor Swift slaví 33. narozeniny

Kristýna Ševčíková / 13. 12. 2022

1980

David Bowie zaznamenal své druhé britské No. 1 díky singlu Ashes To Ashes z alba Scary Monsters (and Super Creeps). Píseň je pokračováním příběhu majora Toma z hitu Space Oddity. Ikonický videoklip stál čtvrt milionu liber, což z něj v době vzniku činilo nejdražší hudební video v historii.

1967

Divoká oslava 21. prvních narozenin Keitha Moona (viz výše) skončila utopením bubeníkova Lincolnu v bazénu hotelu Holiday Inn ve městě Flint v americkém Michiganu. Pověsti sice tvrdí, že s ním do vody zajel úmyslně, ale pravda je prostší: Poté, co policie přijela ukončit party, která se vymkla kontrole, Keith chtěl před muži zákona prchnout, nasedl do limuzíny, nechtěně uvolnil ruční brzdu… a pak se jen opřel a čekal, až auto prorazí plot a vjede do bazénu. 

Hudebníci za mřížemi

Redakce / 08. 09. 2021

Kolik sester měla Malá mořská víla a jak se jmenuje tygr princezny Jasmíny? Vyzkoušejte své znalosti Disney princezen

Kristýna Ševčíková / 22. 08. 2023

Zdroje: Wikipedia, onthisday.com, thisdayinmusic.com

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM